דירוג: אלה קרנות הנאמנות הכי טובות בישראל

דירוג "גלובס-מעלות": ילין לפידות כבש את הפיסגה, אלטשולר-שחם במקום השני ■ פסגות טיפס למקום השלישי בין מנהלי קרנות הנאמנות הגדולים ■ בין המנהלים הבינוניים - אלומות ספרינט כבש את המקום הראשון, מור ירד למקום השני

יאיר לפידות / צילום: תמר מצפי
יאיר לפידות / צילום: תמר מצפי

למרות הטלטלה שאחזה בשווקים הפיננסיים בסיומה של 2014, וגררה פדיונות כבדים בקרנות הנאמנות בחודש האחרון של השנה, בסיכום שנתי נהנו אשתקד קרנות הנאמנות משיא גיוסים שלא נרשם מאז 2009, והסתכם בכ-33.5 מיליארד שקל. נכון לסוף השנה מנהלת תעשיית הקרנות - מאפיקי ההשקעה המרכזיים של הציבור בישראל - סכום מצרפי של 261 מיליארד שקל.

על רקע הגידול המתמיד במספר הקרנות ובהיקפן, בחירת קרן נאמנות מהווה משימה מאתגרת. אחד מכלי העזר לבחירת מנהל קרן הוא דירוג "גלובס-מעלות". דירוג זה, המתפרסם זה שמונה שנים, מבוסס על מדידת ביצועים לתקופות של שנתיים עד חמש שנים, המהווה את עיקר הדירוג ונוסף על כך משקלל גם פרמטרים איכותיים. תוצאות הדירוג מסומנות באמצעות כוכבים, תוך הפרדה בין הגופים המדורגים לגדולים ובינוניים, על פי היקף הנכסים המנוהלים על-ידיהם.

הדירוג האחרון מצביע על מהפך בצמרת דירוג מנהלי קרנות הנאמנות הגדולים. אחרי תקופה ארוכה שבה שלט בפסגה בית ההשקעות אלטשולר-שחם, היא נכבשה על-ידי ילין לפידות, עם ציון ממוצע של 4.2 כוכבים, לעומת 3.8 בדירוג הקודם, שמיקם אותו אז במקום השני בדירוג.

ילין לפידות ניצב בסוף 2014 בראש המנהלים בקטגוריית מניות בארץ וגם בקטגוריית הקרנות הגמישות. נוסף על כך בולט ילין לפידות בצמרת הדירוג בקטגוריות נוספות, ובהן אג"ח מדינה, אג"ח בארץ חברות והמרה וגם בקטגוריית אג"ח כללי בארץ, שבכולן הוא מחזיק במקום השני.

הדירוג של אלטשולר-שחם, שניצב מיד אחרי ילין לפידות בדירוג המשוקלל מבין המנהלים הגדולים, ירד מ-4.1 ל-3.625 כוכבים, אולם גם בדירוג הנוכחי הוא ממשיך לשמור על דומיננטיות בצמרת הדירוגים במרבית הקטגוריות: אלטשולר-שחם ניצב בראש קטגוריית אג"ח מדינה, אג"ח בארץ חברות והמרה, אג"ח בארץ כללי, ובמקום השני בקטגוריות אג"ח שקליות ומניות בארץ.

לצד ילין לפידות, מי שעוד מפגין שיפור בדירוג המשוקלל של מנהלי קרנות הנאמנות הגדולים הוא בית ההשקעות פסגות, שדירוגו עלה מ-2.9 ל-3.25 כוכבים, ושלח אותו למקום השלישי מבין המנהלים הגדולים. השיפור בדירוג של פסגות נרשם על רקע העובדה שהוא תופס את ראש הטבלה בקטגוריית קרנות אג"ח בחו"ל וכן בקטגוריית מניות בחו"ל. גם בקטגוריית אג"ח כללי בארץ ומניות בארץ הוא במקום טוב (3), ולעומת זאת, בקטגוריות אג"ח מדינה בארץ ואג"ח שקליות בארץ נמצא פסגות במקום ה-6 מתוך 7, ובקרנות הכספיות הוא נמצא במקום האחרון (6).

השיפור של פסגות בדירוג בא על חשבונם של מנהלי הקרנות מיטב דש ומגדל שוקי הון, הניצבים אחריו בטבלת המנהלים הגדולים, לאחר שדירוגם ירד מעט, מ-3.2 ל-3.125 כוכבים.

מיטב דש אמנם תפס את המקום הראשון בקטגוריית הקרנות הכספיות, אולם הוא ממוקם בתחתית הקטגוריה של קרנות מניות בחו"ל ובקטגוריית מניות בארץ. ביתר הקטגוריות הוא ממוקם במקום טוב באמצע. מגדל שוקי הון בולט בצמרת בקטגוריות אג"ח שקליות ומניות בחו"ל, ולעומת זאת תופס את המקום האחרון בקטגוריית אג"ח מדינה.

מי שאינו מצליח לבלוט בדירוג המשוקלל בין מנהלי הקרנות הגדולים הוא בית ההשקעות אקסלנס נשואה, עם דירוג 2 - דומה לדירוגו בפעם הקודמת - ששומר אותו במקום האחרון בטבלה. אקסלנס סוגר את הטבלה בקטגוריות אג"ח שקליות, אג"ח חברות והמרה, ומניות בארץ, ונמצא בתחתית גם בקטגוריות נוספות, בהן מניות בחו"ל, אג"ח בחו"ל ואג"ח בארץ כללי. קטגוריה אחת שבה הוא בולט לחיוב, במקום השני, היא בקרנות הכספיות.

קצת לפני אקסלנס ממוקם הראל-פיא, עם דירוג של 2.75 כוכבים, שיפור ביחס לדירוג קודם של 2.6. הראל-פיא בולט לחיוב בקטגוריית אג"ח בחו"ל, ולשלילה בין היתר בקטגוריית אג"ח בארץ כללי.

הספרינט של אלומות

גם אצל מנהלי הקרנות הבינוניים נרשם מהפך בצמרת, שנכבשה על-ידי בית ההשקעות אלומות-ספרינט. אלומות-ספרינט הצליח לשפר את הציון המשוקלל שלו מ-3.5 ל-4.4 כוכבים - מה שסייע לו להגיע למקום הראשון, אחרי שדירוגו בפעם הקודמת הוביל אותו למקום השלישי מבין מנהלי הקרנות הבינוניים.

אלומות-ספרינט מוביל בקטגוריות אג"ח מדינה ואג"ח כללי, ונמצא בצמרת הדירוגים גם ביתר הקטגוריות. השיפור בדירוג שממנו נהנה אלומות-ספרינט הגיע על חשבונו של בית ההשקעות מור, שדירוגו ירד מ-5 כוכבים ל-4.2.

מור אמנם מצליח להמשיך ולהתברג בפסגות הדירוגים במרבית הקטגוריות, ובין היתר מוביל בקטגוריות אג"ח בארץ חברות והמרה ומניות בארץ, אולם לעומת זאת הוא ירד למקום השלישי בקטגוריית אג"ח שקליות, ואילו בקטגוריית אג"ח מדינה, שבה לא השתתף בדירוג הקודם, הצליח להגיע למקום השישי בלבד.

מי שממוקם אחרי מור בטבלה בדירוג הנוכחי הוא בית ההשקעות תמיר פישמן, המציג עלייה נאה מהמקום ה-6 בדירוג הקודם למקום השלישי בדירוג הנוכחי, וזאת למרות שהציון הממוצע שלו עלה במתינות, מ-3.1 כוכבים ל-3.3. בין הקטגוריות, תמיר פישמן בולט לחיוב באג"ח מדינה, שם הוא שני רק לאלומות ספרינט, וממוקם בחלקה העליון של הטבלה גם בקטגוריות מניות בארץ ומניות בחו"ל.

לא רחוק מתמיר פישמן ממוקמים בתי ההשקעות אילים ואי.בי.אי, עם ציון ממוצע של 3 כוכבים כל אחד. אצל אילים, ציון זה מהווה שיפור ביחס ל-2.6 בדירוג הקודם, לעומת אי.בי.אי, שהממוצע הקודם שלו עמד על 3.3.

השיפור שחל בציון באילים דחף אותו קדימה בטבלה, מהמקום השביעי בדירוג הקודם. אילים בולט בקטגוריית אג"ח שקליות, שם הוא מוביל את הדירוג, ונמצא גם בחלק העליון בדירוג בקטגוריית אג"ח בארץ חברות והמרה. לעומת זאת, בקטגוריית מניות בחו"ל מדורג אילים במקום האחרון, ובקטגוריית אג"ח בארץ הוא שני מהסוף בדירוג, לפני בית ההשקעות אנליסט.

בתחתית דירוגי המנהלים הבינוניים נמצאים איילון ואפסילון, עם ציון ממוצע של 2 כוכבים כל אחד - שיפור קל באיילון ביחס לדירוג הקודם שעמד על 1.9, וירידה באפסילון ביחס ל-2.4 כוכבים שקיבל בית ההשקעות בדירוג הקודם.

איילון ואפסילון חולקים את המקומות האחרונים גם בקטגוריות אג"ח מדינה ואג"ח שקליות, ונמצאים בתחתית של קטגוריות נוספות - אפסילון בקטגוריית מניות בארץ ואיילון בקטגוריית אג"ח בארץ חברות והמרה.

מעל אפסילון ואיילון ממוקמים בדירוג מנורה מבטחים ואנליסט. עם ציון ממוצע של 2.83 כוכבים, לעומת 3.8 בדירוג הקודם, ירד אנליסט מהמקום השני למקום השישי מבין מנהלי הקרנות הבינוניים, ואילו ציון ממוצע של 2.6 כוכבים שקיבל מנורה מבטחים שלח אותו למקום השביעי בטבלה, אחרי ציון של 3.3 בדירוג הקודם, שמיקם אותו במקום הרביעי אז.

אנליסט בולט בתחתית הדירוגים בקטגוריות אג"ח כללי ואג"ח בארץ חברות והמרה, ומנורה מבטחים בולט לשלילה בקטגוריית מניות בארץ.

מתודולוגיה - כך דירגנו

S&P מעלות עוקבת אחר כל קרנות הנאמנות המנוהלות בארץ, ומדרגת אותן בהתבסס על מידע פומבי. הדירוג ניתן בהתבסס על ביצועי הקרנות על פני תקופות זמן שונות של ביצועים, בהתאם למדיניות הקרן, תוך בחינות של 24, 36, 48 ו-60 חודשים. כמו כן התבסס הדירוג על מספר נתונים איכותיים ניתנים לכימות בהסתמך על מידע ציבורי, הנוגעים למנהל ההשקעות. לדוגמה, ותק וניסיון של המנהל, ביצועי המנהל בעבר, העומס הניהולי למנהל ההשקעות בהתייחס לשווי ולמספר הנכסים המנוהלים וגם פרמטרים הנוגעים לגוף המנהל, כמו מדיניות הגוף לגבי ריבוי קרנות ושינויי מדיניות. תוצאות הדירוג מוצגות באמצעות כוכבים.

הדירוג ניתן לקרנות אשר להן לפחות 24 חודשים במדיניות השקעה, ולקרנות המשתייכות לקבוצה שבה יש עוד ארבע קרנות המקיימות את התנאים שלעיל. נוסף על כך, נציין כי S&P מעלות אינה מבקרת את המידע שנתקבל, ואינה מאמתת את נכונותו או את שלמותו. הדירוגים עשויים להשתנות כתוצאה משינויים במידע המפורסם על-ידי המנהל, או מסיבות אחרות. אין לראות בדירוג משום הבעת דעה על כדאיות קנייה, מכירה או החזקה בקרן כלשהי.

לשם הצגת דירוג "גלובס" מעלות חושב עבור כל חברה דירוג המבוסס על ציוני הדירוגים של הקרנות בכל קבוצת השתייכות. קבוצות ההשתייכות הספציפיות אוגדו לתשע קטגוריות השקעה, על פי התמחות הקרנות. כמו כן נעשתה הפרדה על פי גודל החברות המנהלות.

הציון חושב כממוצע משוקלל, כך שגודלן של הקרנות משפיע. ככל שקרן גדולה יותר ציונה משפיע יותר. מופיעות בדירוג חברות אשר להן קרנות מדורגות בשווי של 1 מיליארד שקל ומעלה. חברה תוצג כגדולה כאשר סך הנכסים בקרנותיה המדורגות יהיה 10 מיליארד שקל ומעלה. חברה תוצג כבינונית כאשר סך הנכסים בקרנותיה המדורגות יהיה בין 1 ל-10 מיליארד שקל. שווי קרן נאמנות מחושב כשווי הממוצע של קרן הנאמנות ב-24 החודשים שקדמו למועד הדירוג הקובע.

בכל קבוצה מוקמו החברות על פי סדר הציונים שחושבו. הציונים מוצגים באמצעות כוכבים על פי ההתפלגות הבאה:

5 כוכבים - החברות שמוקמו ב-10% העליונים של הקבוצה.

4 כוכבים - החברות שמוקמו ב-20% העליונים הבאים של הקבוצה.

3 כוכבים - החברות שמוקמו ב-40% הבאים של הקבוצה.

2 כוכבים - החברות שמוקמו ב-20% הבאים של הקבוצה.

1 כוכב - החברות שמוקמו ב-10% התחתונים של הקבוצה.

הפרסום נעשה עבור קטגוריות שיש בהן לפחות חמישה גופים מנהלים, ומבוסס רק על דירוגי הקרנות המנוהלות, בניהולו הישיר של הגוף המנהל (לא כולל ניהול חיצוני של מנהל מתארח).

משה אשכנזי, אנליסט בכיר, ראש תחום דירוג נכסים מנוהלים S&P מעלות

דירוג גלובס מעלות
 דירוג גלובס מעלות

צרו איתנו קשר *5988