בעלי צימרים בצפון: "יש לנו שר תיירות חדש - נסראללה"

בעלי הצימרים ובתי המלון בצפון עדיין מלקקים את פצעי "צוק איתן" - ועכשיו חיבאללה מאיים שוב על התיירות ■ במקרה הטוב עומד שיעור המבטלים על 50%, ובמקרה הפחות טוב 90% ■ והמחירים? הם עדיין לא יורדים

מתח בצפון/ צילום:רויטרס
מתח בצפון/ צילום:רויטרס

בעודם מלקקים את פצעי "צוק איתן" ותולים תקוות גדולות בשלג שאמור היה להביא תיירים רבים לצפון, ספגו השבוע תיירני הגליל והגולן מהלומה נוספת שלא מוסיפה להם נחת: 50-90 אחוזי ביטול לסוף השבוע הקרוב על רקע ההסלמה בגבול. מאידך, מרביתם נמנעים בשלב זה מהוזלה במחירי האירוח בתקווה שמחירים מופחתים יפתו קהל אמיץ להצפין לחופשה באווירה מתוחה.

"יש לנו שר תיירות חדש: קוראים לו חסן נסראללה. הוא זה שמכתיב אם גלגלי ענף התיירות בארץ ימשיכו לנוע או לעמוד. הוא מחסל לנו כל חלקה טובה", אמרה ל"גלובס" רווי רז, יו"ר אתר צוק מנרה ומתחם האירוח "לודג' מנרה" (55 חדרים) בקיבוץ מנרה.

רז מדווחת נכון ליום ד' על 90% אחוזי ביטול בהזמנות לסוף השבוע הקרוב. "הייתה אמורה להיות לנו תפוסה של מאה אחוזים בסוף השבוע הקרוב אבל לצערנו רוב המזמינים ביטלו את הגעתם". לדבריה, הנזק הכלכלי שנגרם כתוצאה מכך כבד מנשוא. "גם ככה המצב שלנו לא טוב בגלל התיירות הנכנסת שנעלמה אחרי 'צוק איתן'. ומה שנותר לנו היא תיירות הפנים שעליה כולם מתחרים כולל קניבליזציה במחירים ועכשיו אין על מי להתחרות. אנשים לא מוכנים להסתכן ולנפוש בצפון במצב ביטחוני מתוח".

עוד לדברי רז, כל מי שביטל, קיבל את כספו בחזרה. "אין שום תירוץ צרכני הגיוני לחייב מישהו על זה. מצד שני, הלקוחות לא מבטלים אלא דוחים. זה מחמם את הלב אבל זה לא משלם את המשכורות ואת ההוצאות הקבועות כרגע. זאת המציאות העגומה שלנו".

דברים דומים אומר ל"גלובס" גם גלי רז, מנכ"ל עמותת התיירות גליל מערבי: "למרות שהמצב המתוח מתרחש בעיקר בצד הצפון-מזרחי ולא באזורנו, עדיין יש לו השפעה על כל הצפון וגם עלינו. לכן גם כאן יש לא מעט ביטולים. זה לגיטימי שאנשים לא רוצים לצאת לחופשה במצב כזה".

עוד לדבריו, "אנחנו מחכים שהעסק יתבהר ולפי זה נוכל לדעת לאן מועדות פנינו. המצב לא הכי נעים דווקא עכשיו שהחורף היפה התחיל עם שלג בחרמון וזרימה יפה בנחלים שמשכו לצפון לא מעט ישראלים - יש עצירה. אני באופן אישי סבור שאפשר לצאת ולבלות בצפון אבל כל אחד ושיקוליו".

לדברי רז, באזור הגליל המערבי פועלים למעלה מ-300 תיירינים המפעילים כאלף צימרים; ובנוסף יש כ-800 חדרים בקיבוצים וכ-900 חדרי בתי מלון לצד עשרות אטרקציות ומסעדות המושפעות אף הן מהעצירה בתיירות. באשר להורדת מחירים על רקע המצב, אומר רז: "המחירים גם ככה נמוכים היום. אם יורידו אותם עוד יותר אי אפשר יהיה לכסות הוצאות".

ערן בר און, מנכ"ל מלון כפר גלעדי השוכן סמוך לפסל האריה השואג באתר ההנצחה תל חי בגליל העליון, מדווח על ביטולים נכון לכתיבת שורות אלה של חמישים אחוזים. "אנחנו אומנם נמצאים מהצד המערבי של ההתרחשויות האחרונות אבל זה משפיע גם עלינו. כרגע אנחנו עומדים על חמישים אחוזי ביטול לסוף השבוע הקרוב. זה נזק כלכלי אבל אנחנו חייבים להסתגל למצב ולדעת איך לחיות איתו. אם המצב לא יתארך אז ניתן יהיה להכיל את זה, אבל אם הוא יימתח לטווח ארוך - אז לא נוכל להכיל את ההפסדים שייגרמו. מה שכן, אנחנו כבר נערכים לצמצם כח אדם במובן של ניצול יתרות חופשה".

- כמה עולה לילה בסוף שבוע במלון כפר גלעדי?

"750 שקל לזוג ללילה בסוף שבוע על בסיס חצי פנסיון".

- למה לא להוזיל מחירים?

בר און: "לא הורדנו מחירים מהסיבה הפשוטה שכסף לא יפתה אנשים לבוא לנפוש במצב ביטחוני מתוח. 200 שקל פחות לא יקנו תחושת ביטחון ולכן זה לא העניין".

- איך נשלם ארנונה?

לדברי ענת אהרון, סמנכ"לית השיווק של רשת מלונות רימונים המחזיקה באזור הצפון שלושה בתי מלון: רימונים נווה אטי"ב השוכן בסמוך לאתרה חרמון שפונה ליומיים מגולשים; רימונים מינרל ורימונים גלי כנרת בטבריה, "רימונים נווה אטי"ב, המונה 44 בקתות, הוא המלון היחיד ברשת שאנחנו מקבלים לפי שעה עזיבות של אורחים מעכשיו לעכשיו וביטולים לסוף השבוע. נכון לרגע זה, יש לנו כ-50% ביטולים לסוף השבוע הקרוב.

"לפני שכל זה התחיל היינו בתפוסה של מאה אחוז בנווה אטי"ב בזכות השלג בחרמון ופתיחת האתר לגולשים. החדשות 'הטובות' ו'המעודדות' שרק רימונים נווה אטי"ב מושפע כרגע מהמצב. מלון רימונים צפת מלא וכך גם רימונים מינרל וגלי כנרת בטבריה שם אנחנו בתפוסות רגילות לעונה". בניגוד לתיירנים אחרים, רשת מלונות רימונים החליטה להוזיל את מחירי האירוח במלון בנווה אטי"ב מ-840 שקל ל-690 שקל ללילה לזוג על בסיס ארוחת בוקר.

"זה לא עניין של מחיר אבל בכל זאת החלטנו להוזיל. ולאלה שלא ביטלו, נחזיר את ההפרש". עוד לדברי אהרון, כ-30% מאלה שכן ביטלו את הגעתם לנווה אטי"ב מרביתם עברו להתארח במלונות הרשת בטבריה.

גם שלום בוינג'ו, הבעלים של מתחם הצימרים "פנינה בבצת" (שישה צימרים) במושב בצת שבמועצה האזורית מטה אשר הפחית מחירים. "הורדנו את המחירים שלנו שעומדים על 650 שקל ללילה לזוג בסוף שבוע ע"ב ארוחת בוקר ב-15%", הוא אומר.

לדבריו, אנשים ביטלו לא רק לסוף השבוע הקרוב אלא גם לסוף השבוע הבא. "המצב קטסטרופלי. קיבלנו עכשיו חשבונות ארנונה ואין לנו איך לשלם. ההוצאות הקבועות של העסק לא מתחשבות במצב ביטחוני כזה או אחר. לצערי, כשאנשים שומעים מתיחות בצפון מבחינתם כל הצפון, גם חלקיו השקטים, במלחמה".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נתח שוק וצרכנות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988