המלאי בארה"ב מזנק - ומחיר הנפט בצניחה חופשית

היום נרשמות ירידות במחירי הנפט לאחר עליות חדות ביומיים האחרונים, על רקע התבטאויות של שר האנרגיה הסעודי ונתונים על עלייה חדה במלאי הנפט בארה"ב

נפט / צילום: שאטרסטוק
נפט / צילום: שאטרסטוק

מחירי הנפט צנחו אמנם בחודשים האחרונים, אולם בסעודיה לא מודאגים ככל הנראה וגם לא מתכננים לצמצם תפוקה. שר האנרגיה הסעודי, אלי אל-נעימי, אמר היום כי תפוקת הנפט של סעודיה הסתכמה בחודש שעבר בכ-10.3 מיליון חביות בממוצע ליום. מדובר בשיא היסטורי עבור הממלכה. השיא הקודם עמד על כ-10.2 מיליון חביות ליום והושג בחודש אוגוסט 2013.

עוד אמר אל-נעימי כי התפוקה בסעודיה צפויה להישאר סביב 10 מיליון חביות נפט ליום בתקופה הקרובה.

בתוך כך, נתוני מלאי הנפט בארה"ב שפורסמו היום (ד') מצביעים על עלייה של 10.9 מיליון חביות בשבוע שעבר, מעל הצפי שעמד על עלייה של 3.4 מיליון חביות בלבד.

בשל כך, היום נרשמות ירידות במחירי הנפט לאחר עליות חדות ביומיים האחרונים, וחוזה ברנט נסחר בירידה של 5.7% לרמה של 55.7 דולר לחבית. חוזה WTI ירד ב-6.6% ל-50.42 דולר לחבית.

כלכלני גולדמן זאקס פרסמו אתמול סקירה, לפיה הם מעריכים כי ירידה במלאי הנפט בארה"ב יכולה להרים מעט את מחיר הנפט בטווח הקצר, אולם הם סבורים כי על מנת שהשוק ימצא איזון בין הביקוש להיצע, יש צורך במחירי הנפט נמוכים עד השנה הבאה. "אמנם הירידה במספר אסדות הקידוח מהירה מכפי שצפינו, אך אנו עדיין סבורים כי השוק יתאזן רק ב-2016", נכתב בסקירה. "מחירי הנפט צריכים להישאר נמוכים לזמן רב יותר כדי להשיג ירידה בת-קיימא בתפוקת הנפט בארה"ב".

מחיר היעד של גולדמן זאקס לנפט עומד על 40 דולר בשנה הקרובה. האנליסטים סבורים כי המחיר הזה עשוי אמנם להתעדכן מעלה מעט, אך לדעתם הסבירות שהנפט יגיע ל-40 דולר לחבית גבוהה יותר מזו שהוא יגיע ל-65 דולר לחבית.