קטאר וטורקיה מקדמות הפסקת אש שתכלול הקמת נמל בעזה

לוואלה! NEWS נודע כי שליחים משתי המדינות הציגו לחמאס את עיקרי התכנית, ובהמשך העבירה טורקיה את ההצעה גם לישראל ■ בין היתר, הן מציעות הקמת נמל ימי שבו יעגנו ספינות להעברת סחורה לשטחים

אמיר קטאר ומלך ירדן / צילום: רויטרס
אמיר קטאר ומלך ירדן / צילום: רויטרס

קטאר וטורקיה גיבשו הצעה חדשה להפסקת אש ארוכת-טווח בין ישראל לחמאס - כך נודע לוואלה! NEWS. לפי מקורות פלסטיניים, טורקיה העבירה לישראל הצעה להפסקת אש למשך 5 שנים, שבמסגרתה יוקם מול חופי הרצועה "נמל צף" שבו יעגנו ספינות שיובילו סחורה לרצועת עזה, וזו תהיה נתונה לפיקוח. השליח הקטארי מוחמד אל-אמעדי ביקר בישראל ואף נפגש עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים הפלסטיניים, אלוף יואב מרדכי.

לפי המקורות, עיקרי התכנית הוצגו גם לנציגים של חמאס בטורקיה ובעזה על-ידי שליחים טורקים וקטארים. כמו כן, הפרטים הובאו בפני בכירים ברשות הפלסטינית.

ההצעה הטורקית להקמת הנמל מתווספת לרצון של קטאר לתווך בין הצדדים, רצון שנחשף אף הוא בוואלה! NEWS, ומדובר בהצעה משותפת של שתי המדינות המייצגות את הזרם של "האחים המוסלמים" באזור. לפי מקורות שונים בעזה, ההצעה הבסיסית, שזכתה ברצועה לכינוי "תהדיית אל-אעמאר", כלומר הפסקת האש לצורכי שיקום, תכלול עצירה של כל מעשי האיבה בין הצדדים למשך 5 שנים.

על-פי ההצעה המשולבת, שבה נכלל רעיון הקמת הנמל הצף, כל סחורה שתגיע לנמל תעבור בדיקות ביטחוניות לפני שתעשה את דרכה לרצועה. על-פי המקורות הפלסטיניים, הגוף שיהיה אחראי על בדיקה הזו יהיה נאט"ו, שטורקיה חברה בו. עם זאת, יש לציין כי בשלב זה ישראל מתנגדת בתוקף להקמת נמל, גם נמל צף, מול עזה.

לאחרונה הועברו לא מעט מסרים בין ישראל לחמאס בנוגע להפסקת אש. אתמול אמר אחמד יוסף, אחד מאנשי חמאס ברצועה, כי מתקיימים מגעים בין הצדדים בנוגע לרגיעה באמצעות מתווכים טורקיים. לדבריו, המגעים הללו כוללים "הפתעות" בנוגע לאסירים ישראלים. מקורות פלסטינים בכירים ברשות הביעו חשש כי הזרם של "האחים המוסלמים" מנסה לבסס מדינה בעזה וזוכה לתמיכה ישראלית.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן טען לאחרונה כי ישראל וחמאס מנהלים ביניהם מגעים ישירים, ומבדיקת וואלה! NEWS עולה כי אישים ישראלים שאינם בתפקיד רשמי אכן מנהלים קשר כזה עם חמאס בניסיון למצוא פתרון קבוע למצב ברצועת עזה. גורם בכיר בחמאס סירב להגיב לטענה כי חמאס נמצא בקשר עם אישים ישראלים, והוסיף כי הרעיון הטורקי אינו חדש וכבר הוצג בעבר.

לטענת הגורם, המתווך הקטארי דן עם חמאס אך ורק בשיקום רצועת עזה. עם זאת, הוא הודה שמתווכים שונים הציגו להם לא מעט רעיונות בנוגע להפסקת אש ארוכת-טווח, "אך כל הרעיונות לא זכו כלל לתגובה מצד ישראל".

בעבר נחשף בוואלה! NEWS על קיומם של כמה ערוצים המנסים לקדם הפסקת אש, ובהם שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי. כמו כן, שווייץ מנסה לקדם פתרון למשבר משכורות אנשי חמאס, והיא אף כמעט הצליחה בכך, אולם סירובו של חמאס לוותר על שליטתו ברצועה ובמעברי הגבול טרפדה את המהלך.

צרו איתנו קשר *5988