רשמית: מיקרוסופט מחלצת את N-trig בעשרות מ' ד'

החברה הישראלית מייצרת עטי מגע עבור מכשירים ניידים ■ מדובר ברכישה השלישית של מיקרוסופט בישראל בחצי השנה האחרונה ■ מיקרוסופט תודיע היום על אישור הרכישה והשלמת העסקה

ntrig / צילום: רויטרס
ntrig / צילום: רויטרס

עכשיו זה רשמי: חברת מיקרוסופט תרכוש את חברת עטי המגע הישראלית אן טריג (N-trig). סכום העסקה לא פורסם אך הוא מוערך בעשרות מיליוני דולרים. דיווחים אודות הרכישה פורסמו לפני חודשיים, אך מיקרוסופט תודיע היום על אישור הרכישה והשלמת העסקה. בעקבות הרכישה, עשרות עובדי N-trig יצטרפו למרכז הפיתוח של מיקרוסופט בהרצליה.

אן טריג נחשבת לאחת המובילות בתחום עטי המגע עבור מכשירים ניידים. עט המגע בו מיקרוסופט משתמשת בטאבלט ההיברידי שלה - סרפס פרו 3 הואשל אן טריג, לאחר שהחליפה את חברת Wacom בייצור העט. תחום העטים נחשב לפוטנציאלי מאוד בעולם האלקטרוניקה.

סמסונג מקדמת מאוד את הטאבלטים והסמארטפונים מסדרת ה-Note שלה, כאשר גם LG מחזיקה סמארטפון מבוסס עט. הצפי הוא למכירות של 534 מיליוני עטי מגע עד שנת 2020 לעומת 94 מיליון ב-2014 (מקור Touch Display Research).

תחום עטי המגע צפוי להגיע להמונים, כאשר אפל תיכנס אליו. בסוף השנה שעברה פורסם כי אפל קיבלה פטנט על עט מגע, כך שאם היא תחליט להיכנס לתחום, הוא בוודאי יהפוך לסוער יותר.

אן טריג הייתה אמורה להפוך לחברה ציבורית בבורסה בת"א ב-2014, אך נאלצה לוותר על גיוס מתוכנן של כ-20 מיליון דולר. החברה לא הצליחה לעניין את המשקיעים בהנפקה לפי השווי המבוקש - 75-80 מיליון דולר "לפני הכסף" - והחליטה לוותר על ניסיון ההנפקה בשלב זה. זאת, למרות שהיו משקיעים שהביעו עניין בהשתתפות בגיוס ההון.

אן טריג, המפתחת שבבים המיועדים לממשק מסכי מגע ועטים דיגיטליים, פנתה להנפקה בת"א כשלדוחותיה מצורפת הערת "עסק חי" והיא אינה עומדת בהתניות הפיננסיות של הלוואה שלקחה (אם כי הבנק המלווה האריך את המועד לעמידה בהתניות לא אחת).

המשקיעים באן טריג הם יו"ר החברה בנימין קאהן, קיינן פרטנרס, Tamares של פויו זבלדוביץ' ואוורגרין. מיקרוסופט, היא בעלת מניות באן טריג וגם הלקוחה המרכזית שלה.
אן טריג, בניהולו של דן ענבר, הוקמה ב-1999, וב-2011 שינתה את המודל העסקי שלה והחלה להתמקד בעטים דיגיטליים, מה שהוביל לירידה בהכנסות שלה (אם כי מכירות העטים עלו). מיקרוסופט אחראית על 79% מהכנסות החברה.

ב-2011, שנת השיא במכירות החברה, שוויה של אן טריג הוערך ב-200-300 מיליון דולר. עוד קודם לכן, דיברו בחברה על הנפקה בנאסד"ק, דבר שלא קרה. מתשקיף אן טריג עלה, כי הפסדיה עד יוני 2014 מסתכמים ב-117 מיליון דולר, כשבמחצית הראשונה של השנה היא רשמה תזרים שלילי של 4.4 מיליון דולר מפעילותה השוטפת. בסוף יוני 2014 היו בקופת החברה בפחות מ-5 מיליון דולר, וההון העצמי שלה עמד על כ-12 מיליון דולר בלבד.

גל רכישות בישראל

מבחינת מיקרוסופט, מדובר ברכישה השלישית של מיקרוסופט בחצי השנה האחרונה. בנובמבר 2014 היא רכשה את חברת הסייבר הישראלית Aorato תמורת 200 מיליון דולר ובינואר השנה היא רכשה את Equivio, שפיתחה תוכנה לניתוח ותמצות טקסטים ארוכים, בכ-50 מיליון דולר.

שלוש רכישות אלה מגיעות אחרי כמה שנים של קיפאון מבחינת רכישות ישראליות מצד מיקרוסופט. האחרונה שבהן הייתה של חברת 3DV Systems ב-2009 תמורת 35 מיליון דולר. העניין החדש בישראל הוא ככל הנראה חלק מפעילות ערה של חטיבת המיזוגים והרכישות של מיקרוסופט שמנוהלת מישראל.

צרו איתנו קשר *5988