נתניהו: "העולם מסוכן היום יותר מאתמול"

נתניהו הגיב באנגלית לראשונה להכרזה על הסכם הגרעין בין המעצמות לאיראן ■ "ישראל אינה מחוייבת להסכם עם איראן שממשיכה לבקש את השמדתנו", אמר

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס
בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ההסכם ההיסטורי בין המעצמות לאיראן נחתם, הצדדים בירכו, ובישראל זועמים. ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא היום (ג') הצהרה רשמית בשפה האנגלית. הקבינט המדיני-ביטחוני מכונס להתייעצויות בעקבות ההתפתחויות.

"העולם הוא מקום מסוכן הרבה יותר היום משהיה אתמול", אמר נתניהו בפתח דבריו. "בזמן שהנושאים ונותנים סגרו את העסקה בווינה, הנשיא הכביכול מתון של איראן צעד ברחובות טהרן כשמאחוריו קריאות מוות לאמריקה ומוות לישראל.

"המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר ב-21 במארס שהעסקה אינה מגבילה את התוקפנות של איראן בשום צורה. לפני 3 ימים הוא הבהיר זאת שוב ותקף את ארצות-הברית. הוא אמר שהמאבק נגדה יימשך גם אחרי ההסכם. וזה מה שנסראללה אמר על הסרת הסנקציות: איראן עשירה וחזקה תוכל לעמוד מאחורי בנות בריתה באזור יותר מאשר בכל זמן בעבר. תרגום: תמיכת איראן בטרור תגבר אחרי העסקה. העסקה הזאת חוזרת על הטעות שנעשתה עם צפון קוריאה. גם שם הובטח לנו שפקחים ימנעו ממשטר זה לפתח נשק גרעיני, וכולנו יודעים איך זה נגמר".

הוא המשיך: "השורה התחתונה של העסקה הרעה מאוד הזאת היא בדיוק מה שרוחאני אמר היום: הקהילה הבינלאומית מסירה את הסנקציות ואיראן שומרת על תוכנית הגרעין שלה. בתוך עשור יהפוך המשטר הזה לטרוריסטי הרבה יותר עם יכולת לייצר פצצות אטום. איזו טעות היסטורית מהדהדת. ישראל אינה מחויבת להסכם עם איראן מכיוון שאיראן ממשיכה לבקש את השמדתנו. תמיד נגן על עצמנו".

נתניהו גם שוחח הערב עם נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, והביע בפניו את דאגותיה של ישראל מההסכם. ראש הממשלה נתניהו הדגיש כי בחינת ההסכם מעלה שתי סכנות מרכזיות: הוא יאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני בין אם בשמירה על ההסכם בסוף התקופה של 10-15 שנה, ובין אם בהפרתו קודם לכן. בנוסף הוא יזרים מאות מיליארדי דולרים למכונת הטרור והמלחמה האיראנית שמאיימת על ישראל ועל העולם כולו. כך לדבריו.

יעלון: "העולם החופשי העניק היום לגיטימציה לדרך הטרור"

מוקדם יותר התייחס נתניהו למתווה שהושג, וכינה אותו "טעות בקנה מידה היסטורי". סגנית שר החוץ חוטובלי (ליכוד) אמרה כי מדובר ב"כניעה של העולם לציר הרשע" וח"כ יחימוביץ' (המחנה הציוני) כינתה את ההסכם "מסוכן ומזיק".

"אעשה ככל יכולתי לחסום את שאיפותיה הגרעיניות של איראן", הבהיר נתניהו אחרי הדיווחים על גיבוש ההסכם. "כעת עם חתימת ההסכם, לאיראן יש דרך בטוחה לנשק גרעיני. הרבה מההגבלות שהיו אמורות למנוע זאת יוסרו כעת. איראן תקבל מאות מיליארדי דולרים שיאפשרו לה להמשיך בשאיפותיה האגרסיביות ובטרור באזורנו ובעולם כולו".

עוד הוסיף נתניהו: "כשמוכנים לעשות הסכם בכל מחיר - זאת התוצאה. בכל התחומים שהיו אמורים למנוע מאיראן את היכולת להתחמש בנשק גרעיני נעשו ויתורים מפליגים. אי אפשר למנוע הסכם כשהנושאים ונותנים בו מוכנים לעשות עוד ועוד ויתורים למי שקורא גם תוך כדי השיחות 'מוות לארצות-הברית'. ידענו היטב שהרצון לחתום על ההסכם חזק יותר מכל דבר ולכן לא התחייבנו למנוע הסכם. כן התחייבנו למנוע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני - וההתחייבות הזאת בעינה עומדת".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון טען כי איראן יצאה מהשיחות כשידע על העליונה. "העולם החופשי העניק היום לגיטימציה לדרך הטרור, במקום להיאבק בה בכל דרך. ההסכם הזה הוא טרגדיה לכל מי שחותר לשמירה על הסדר העולמי ולכל מי שחרד מהפיכתה של איראן למדינה בעלת נשק גרעיני".

״המשטר בטהרן הוא יצואן הטרור הגדול והקטלני ביותר בעולם, מעורב לרעה בכל סכסוך במזרח התיכון ולא מהסס לפעול, בין אם באופן ישיר ובין אם באמצעות שליחים, נגד מדינות ערב המתונות, נגד מדינת ישראל ונגד אינטרסים של המערב באזור", הוסיף יעלון. "ההסכם שנחתם עימו רק יסייע לו להמשיך במלאכת הדמים שלו".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988