ביהמ"ש: מסעדת "206" תתקן את המפגעים - או שתיסגר

סוף למפגעי הרעש והלכלוך של מסעדות "206" ו"פקין" בצפון ת"א: ביהמ"ש קבע כי אם לא ימוזערו המפגעים - המסעדות ייסגרו ■ עו"ד אילן בומבך ייצג את התושבים

השופט מודריק ועוה"ד שרגא ובומבך בסיור בשטח המסעדות / צילום: תמר מצפי
השופט מודריק ועוה"ד שרגא ובומבך בסיור בשטח המסעדות / צילום: תמר מצפי

על גבול שכונת מגורים קטנה בין הרחובות עיר שמש ומשה סנה בצפון תל-אביב ממוקמות להם שתיים מהמסעדות המפורסמות בעיר - "206 בשר" ו-"206 דגים" וכן מסעדת "פקין" הסינית הוותיקה והמוכרת.

סועדים מרוצים נוהרים אליהן כבר שנים, ואולם, תושבי רחוב עיר שמש בשכונת צהלה היו פחות מרוצים מקרבת המוסדות הקולינריים הללו אל בתיהם עקב פגיעה, כך לטענתם, באיכות חייהם בעקבות פעילות המסעדות.

כל-כך לא מרוצים היו, עד שהגישו אשתקד עתירה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, במסגרתה ביקשו להפסיק את פעילות המסעדות עקב מפגעי רעש, לכלוך וריח שהן גורמות.

בשבוע שעבר ניתן פסק דין בעתירתם, במסגרתו אמנם לא נסגרו המסעדות, אך ניתן מזור ומרפא למרבית הבעיות עליהן התלוננו.

בפסק דינו של סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט ד"ר עודד מודריק, נקבע כי ככל שלא נעשו עדיין פעולות למזעור הפגיעה בתושבי האזור, עליהן להתבצע לאלתר - או שיבוטלו רישיונות העסק של המסעדות.

בין השאר נקבע כי יש לטפל בגורמי הרעש הנובעים מהמסעדות ולבנות ביתן ייעודי לפחי האשפה של המסעדות, וכי פעולות השטיפה של המסעדות יבוצעו כך שלא ייגרפו לרחוב שאריות אשפה ולכלוך.

עוד נפסק כי יינקטו פעולות של שטיפה וניקיון של החזית הפונה לרחוב עיר שמש, כך "שלא יהיה שמץ של זיהום או סיכון מן השטיפה". בנוסף הורה השופט לעיריית תל-אביב לשלוח מפקחים, לכל הפחות פעמיים בשבוע, כדי לוודא את יעילות הניקיון שקבע - מגנון פיקוח חריג לכל הדעות.

צחנה, שמנים, פסולת ועכברים

מסעדת הדגים "206" היא אחד המוסדות הקולינריים התל-אביביים הוותיקים. מסעדת "206 בשרים", הוותיקה אף היא, מוכרת בעיקר כמסעדת הבית של שחקני מועדון הכדורסל של מכבי תל-אביב ושל עסקני הקבוצה ואוהדיה. בסמוך אליהן מצויה גם מסעדת "פקין".

בחזית המסעדות (לכיוון רחוב משה סנה) הותקן מגרש חניה המשרת את באי המסעדות. בעורף המסעדות (לכיוון רחוב עיר שמש) מוקמו מכלי אשפה, משטחי פריקה והעמסה ומתקני עזר (מכולת דחס גדולה, מזגנים, מדחסים), וכן משמש העורף את משאיות האספקה ורוכבי הקטנוע שליחי המסעדות.

העתירה הוגשה בראשית 2014 באמצעות עו"ד אילן בומבך על-ידי דיירי הבית ברחוב עיר שמש 31  נגד עיריית תל-אביב והוועדה המקומית לתכנון ובנייה, וכן נגד המסעדות ובעלות הזכויות הרשומות של המבנה.

הדיירים טענו כי הם סופגים מטרדי רעש, ריח ולכלוך הפוגעים באיכות חייהם, ובין היתר משאיות אספקה הנכנסות לרחוב יוצרות רעש חריג וסכנה לבטיחות; קיימת תנועה המוגברת של קטנועי השליחויות של המסעדות; לכלוך ושמנים מהמסעדות נשטפים אל הרחוב ונושאים סיכוני זיהום והחלקה בכביש; ומכולת דחס חשופה יוצרת מפגעי פסולת ואשפה וצחנה קשה ומושכת אל סביבתה חתולים, חרקים ועכברים.

עוד לטענת התושבים באמצעות עו"ד אילן בומבך, עיריית תל-אביב מנפיקה למסעדות רישיון עסק בניגוד לדין ותוך התעלמות מהחלטות ועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה, במסגרתן נקבע כי הבנייה של המסעדות - בין היתר שינוי חזית המסעדות כך שיפנו לרחוב עיר שמש ולא לרחוב משה סנה ובניית קומה מסחרית שלמה - חורגת באופן מובהק ובוטה מההיתרים שניתנו והתכניות.

מנגד טענו המסעדות, באמצעות עורכי הדין אליעד שרגא והילה אקרמן, כי דין העתירה להידחות על הסף, בשל העובדה שהתושבים רכשו את דירותיהם כאשר הם מודעים למרכז המסחרי הקיים, ולא העלו משך שנים אף טענה. עוד נטען כי מטרדי הרעש והריח טופלו.

באפריל אשתקד, באופן חריג, ערך מודריק "סיור שטח" באזור המסעדות והתוודע, כך כלשונו, "למציאות קשה למדיי של מפגעי איכות הסביבה".

מציאות פוגענית

בפסק הדין דחה מודריק תחילה את טענת המסעדות כי התושבים הגישו את עתירתם בשיהוי. "אי-אפשר להסכין עם מציאות פוגענית מתמשכת רק בשל כך שהעותרים סבלו כל השנים ולא פצו פה או שלא השכילו להביא את העניין לערכאות", קבע.

גם הטענה כי התושבים העותרים רכשו את דירותיהם כאשר המבנה המסחרי קיים, ולכן אינם יכולים להתלונן - נדחתה והוגדרה על-ידי בית המשפט כ"טענה סרת טעם".

במסגרת פסק הדין ביקר השופט מודריק בחריפות את התנהלות העירייה בנוגע להיתרים שניתנו למבנה בו פועלות המסעדות, ובין היתר ציין כי "המבנה למן ייסודו ועד להצבת דלתותיו ולאחר מכן במשך עשור שלם לקה בחריגה מאד קשה מהוראות התוכנית, והיתרי הבנייה ש'הרשו' את הדבר ניתנו באורח תמוה ושלא כדין".

עוד צוין כי "ברור שלמסעדות היה אינטרס כלכלי מובהק לגרום ל'העמדה' של המבנה באופן שחזיתו הקדמית תפנה לעבר דרך משה סנה. גורמי העירייה סייעו להם בכך תוך פגיעה חמורה בהיגיון התכנוני ופגיעה לא פחות חמורה ברווחת דיירי השכונה שמאחוריהם לא ניצב כנראה אינטרס כלכלי כה חזק. הם 'סתם' רוצים לחיות כבני אדם".

השופט אף התייחס בפסק הדין ל"סיור" שערך במקום, וציין כי ניכר היה שמאן דהוא הכין את המקום ל"מסדר הרס"ר". ואולם, הוסיף, "אף על-פי כן לא קשה להעריך את מה שמתרחש במקום בימים רגילים".

על רקע זה הורה מודריק לבצע "פעולות נמרצות למזעור הפגיעה" בתושבים: למזער את הרעשים, להקים ביתן אשפה, לדאוג לניקיון הרחוב, להסדיר זמנים מוגדרים לטעינה ולפריקת סחורות ולוודא כי קטנועי המשלוחים יחנו ברחוב משה סנה.

אם כל זה לא יבוצע, קבע בית המשפט, "יינקטו לאלתר הליכי ביטול רישיון העסק" של המסעדות.

עוד הורה השופט לעיריית תל-אביב ולוועדה המקומית לשלם לעותרים הוצאות בסך 10,000 שקל; וכן הורה למסעדות ולבעליהן לשלם לעותרים 50 אלף שקל.

צרו איתנו קשר *5988