ירידה במחירי הדירות וברכישת דירות להשקעה ברבעון 3

ברבעון השלישי ירד המחיר הממוצע לדירה חדשה ל-1.58 מיליון שקל - 6% פחות מהרבעון הקודם ■ שיעור הדירות יד שנייה שנרכשו להשקעה ירד ל-15% בשל העלאת מס הרכישה ■ עלייה במספר העסקאות בצפון ובדרום, ירידה בת"א

יריד דירות / צילום: רוני שיצר
יריד דירות / צילום: רוני שיצר

ברבעון השלישי נרשמה ירידה במחיר הממוצע של דירות חדשות ודירות יד שנייה בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד ולרבעון הקודם, כך עולה מעיבוד נתוני רשות המיסים המעודכנים על ידי האגף הכלכלי במשרד הבינוי והשיכון. אחת הסיבות לכך היא היציאה ההולכת וגוברת של משקיעים מהשוק, בשל העלאת מס הרכישה בחודש יוני האחרון.

ברבעון השלישי היה המחיר הממוצע לדירה חדשה 1.58 מיליון שקל, נמוך ריאלית בכ-6% בהשוואה לרבעון הקודם, ונמוך ריאלית בכ-4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים חדשה הגיע ל-1.41 מיליון שקל, נמוך ריאלית בכ-5.5% מהרבעון המקביל אשתקד וגם מהרבעון השני של 2015. המחיר הממוצע לדירת 5 חדרים חדשה הגיע ל-1.77 מיליון שקל, נמוך ריאלית ב-2.6% מהרבעון המקביל אשתקד ונמוך ריאלית ב-5.7% מהרבעון הקודם.

יש לציין כי הרבעון השלישי מאופיין בירידה במספר הדירות שנרכשות במשק בגלל גורמים עונתיים כמו תקופת החגים שחלה ברבעון זה. עם זאת, מספר העסקאות בדירות חדשות ברבעון השלישי של 2015 היה גבוה גם בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

 

משרד השיכון מציין כי העלאת שיעור מס הרכישה הייתה משמעותית בהורדת המחיר, בשל הירידה בשיעור העסקאות למטרת השקעה בפלח המחירים הגבוה. סיבה נוספת היא ירידה ניכרת במשקל העסקאות במחוז תל אביב (מ-17% ברבעון השני של 2015 ל-11% ברבעון השלישי של 2015).

בגזרת הדירות יד שנייה, המחיר הממוצע עמד ברבעון השלישי על 1.22 מיליון שקל, דומה ריאלית לרבעון המקביל אשתקד ונמוך ראלית ב-4.3% מהרבעון הקודם. במשרד השיכון מסבירים זאת בעליה ניכרת במשקל העסקות במחוזות חיפה, צפון ודרום מסך העסקות בדירות יד שנייה, שיכולה להיות אחד מהסימנים המקדימים להתעוררות השוק בפריפריה, וירידה ברכישת הדירות להשקעה (מ-30.4% ברבעון השני של 2015 ומ- 24.6% ברבעון השלישי של שנת 2014 ל-14.9% ברבעון השלישי של 2015).

המחיר הממוצע לדירת 3 חדרים יד שנייה הגיע ל-929 אלף שקל, דומה לרבעון הקודם. המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים הגיע ל-1.28 מיליון שקל, נמוך ריאלית בכ-3% מהרבעון הקודם. המחיר הממוצע לדירת 5 חדרים הגיע ל-1.72 מיליון שקל, נמוך ריאלית בכ-7% מהרבעון הקודם.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988