"אנחנו בדיוק בזמן שמשקיעים עושים את הטעויות הכי גדולות"

דרור קרני, מנכ"ל "קרני פתרונות פיננסיים": "הימים בהם 'כל מטאטא יורה' עברו והמשקיעים צריכים לבדוק אלטרנטיבות כמו קרנות גידור"

דרור קרני / צילום: בלה שחר הלל
דרור קרני / צילום: בלה שחר הלל

שנת 2016 נפתחה בסערה. שוקי ההון בעולם רשמו ירידות חדות והשוק האמריקאי רשם את אחת הפתיחות הגרועות ביותר משנות השלושים. האנליסטים לא אופטימיים, ורבים מהם צופים שגם שנת 2016 תסתיים כפי שהחלה.

"מצב זה הוא המצב המסוכן ביותר למשקיעים" אומר דרור קרני, מנכ"ל "קרני פתרונות פיננסיים", פמילי אופיס המתמחה במתן שירותים פיננסיים ללקוחות אמידים . "משקיעים שהתרגלו בשנים האחרונות ש'כל מטאטא יורה' והתשואות השנתיות כבר 4 שנים חיוביות, ללא סיכונים ניכרים, מתחילים להבין שימים אלה עברו. מסיבה זו הם מחפשים אלטרנטיבות השקעה, וכפי שראינו במספר מקרים בתקופה האחרונה, למרות הקמפיינים הגדולים המבטיחים תשואות גבוהות למשקיעים, צריכים להיזהר ולבדוק טוב טוב איפה משקיעים ולמי מאמינים".

- אז מה האלטרנטיבה המוצעת כיום?

"אחת הדרכים הקיימות, ובמיוחד כשמשקיעים מעוניינים בהשקעות שאין להן בהכרח מתאם לשווקים התנודתיים ומתוך רצון להשיג תשואות גם בשווקים יורדים, היא השקעה באמצעות קרנות גידור. מדובר באפיק השקעה שפחות מוכר למשקיעים ממספר סיבות: האחת, מדובר בדרך כלל במעין קופסה שחורה שהמשקיע אינו יודע בדיוק במה כספו מושקע. בנוסף, בדרך כלל מדובר במינימום השקעה גבוהה במוצר אחד של חצי מליון דולר ומעלה. בנוסף, לא תמיד ברור מה הפיקוח עליהם ומה הרגולציה המושתת על מנהלי הקרנות. ובנוסף היועץ בבנק או סוכן הביטוח שמובילים את הלקוח לא ממש מכירים את המוצר".

- במה משקיעות קרנות הגידור?

"קרן גידור היא קרן השקעה הנוקטת אסטרטגיה המתיימרת להביא ל רווח בכל מצב שוק, על ידי שימוש באמצעי גידור פיננסיים, ומכאן שמה. קרנות גידור משתמשות באסטרטגיות מורכבות שמבוססות על מכירת מניות בחסר (שורט), נגזרים פיננסיים וניצול של פערי מחירים בין נכסים דומים". 

- אז למה להשקיע במוצר זה, זה לא מסוכן מדי?

"תעשיית קרנות הגידור היא אחת התעשיות הגדולות בעולם הפיננסי. קרנות הגידור הפכו לפופולאריות בשנים האחרונות, לאחר שחלקן הצליח לייצר תשואה גבוהה ויציבה יותר מן ה מדדים הממוצעים (תשואה עודפת) לאורך שלושה עשורים. בכל מקרה, אסור להסתנוור ולהתפתות. חשוב להשקיע במידה: לדוגמא עד 5% למכשיר או לגוף. עם כל הכבוד לשמות נוצצים, לא צריך להשקיע בקרן חדשה. צריך לוודא שלקרן יש טרק רקורד. לבדוק מי האדמיניסטרטור, מה מדיניות ההשקעה של הקרן, מאילו נכסים היא מורכבת ומתי נקודות היציאה המאפשרות משיכת כסף מהקרן. חשוב לדעת שמרבית קרנות הגידור אינן פתוחות להשקעה עבור ציבור רחב של משקיעים. הן נזילות פחות וניתן להיכנס ולצאת מהן רק פעם בחודש או פעם ברבעון ולפעמים רק אחרי "נעילה" לשנה הראשונה".

- מה העלויות של השקעה בקרנות גידור?

"קודם כל צריך לדעת בקרנות רבות עומד סכום ההשקעה ההתחלתי על כחצי מיליון דולר, אולם ישנן גם כאלה המאפשרות כניסה למשקיעים קטנים יותר. מרבית הקרנות גובות דמי הצלחה בסכום הנע בין 5 ל-20 אחוזים מן הרווחים. זאת בנוסף לדמי הניהול שנעים בין 1% ל-3%". 

- אילו קרנות גידור קיימות בארץ?

"בשנים האחרונות קמו קרנות גידור ישראליות רבות. אנו רואים שקיימת תנועה החוצה של מנהלי השקעות מוצלחים רבים שעוזבים את בתי ההשקעות המסורתיים ואת תעשיית קרנות הנאמנות הישראלית שהפכה אותם לפקידים עם הרבה מגבלות השקעה, ועוברים לפרייבט אקוויטי שם יש כלים רבים ומתוחכמים יותר להשגת תשואה עודפת. בקרנות הגידור שהינן פרייבט אקוויטי, ולכן פתוחות לקבוצות של עד 35 משקיעים, מתנהלות מרבית ההשקעות ללא פיקוח רשמי ושיעור מס רווחי הון בקרנות הינו 30%".

בסך הכל קיימות בישראל כ -90 קרנות גידור קטנות וחדשות יחסית וכמה קרנות גידור ותיקות. שתי הקרנות הגדולות ביותר בארץ ובעלות שווי הנכסים הגדול ביותר הן קרן ספירה וקרן BSP. ספירה, חברת קרנות הגידור הגדולה ביותר בישראל, שהוקמה בשנת 2004 על ידי דורון ברין, ישראל מור ורון סנטור, מנהלת כמיליארד דולר בארבע קרנות שונות. שסף הכניסה לכל אחת מהן הוא כחצי מליון דולר.

BSP היא "אגד קרנות" שהוקמה לפני כעשור ע"י קרן ביילסקי, יוסי שיף ורן פרלמן ומנהלת כ-600 מיליון דולר. הקרן מנהלת מוניטורינג שיטתי ומעמיק על קרנות הגידור הטובות בעולם, משיגה הקצאות להשקעה ומנגישה למשקיע הפרטי את האפשרות לקבל אחד מתוך 2 הסלים הנבחרים שלה . סף הכניסה להשקעה בקרן הוא כחצי מליון שקל.

קרנות נוספות הן קרן נוקד בניהולם של רועי ורמוס ושלומי ברכה, קרן גלבוע שהיא funds of funds של קרנות גידור ישראליות , ION של סטיבן לוי וג'ונתן הלף, פאי פיננסים בניהולו של אהרון כהן ואלפא של מיכאל וייס וגבי דישי.

חשוב לדעת, אומר קרני, כי "בעולם ניתן לקנות גם תעודות סל על מדדי קרנות גידור, ללא הגבלה של ספי כניסה. למשל, תעודת הסל QAI עוקבת מדדי קרנות גידור".

צרו איתנו קשר *5988