חשיפת ויקיליקס: "ארה"ב צותתה לנתניהו וברלוסקוני ב-2010"

על פי הדיווח באתר ההדלפות, נתניהו סיפר לברלוסקוני ש"אין קשר ישיר" בינו לבין אובמה וביקש מראש הממשלה האיטלקי לסייע לו בשיקום יחסיו עם נשיא ארה"ב

סילביו ברלוסקוני, ראש ממשלת איטליה / צלם רויטרס
סילביו ברלוסקוני, ראש ממשלת איטליה / צלם רויטרס

ארצות הברית האזינה לשיחה בין ברלוסקוני לנתניהו ב-2010, במהלכה ביקש ראש הממשלה מעמיתו האיטלקי לסייע לו לשקם את היחסים עם אובמה - כך נחשף הבוקר (ג') באתר ההדלפות "ויקיליקס". על פי הדיווח, נתניהו סיפר לברלוסקוני - שמאז שהסתבך בפרשות משפטיות רבות - ש"אין קשר ישיר" בינו לבין אובמה.

עוד אמר נתניהו בשיחה, שהתקיימה ב-13 במארס 2010, כי גורם נוסף לקרע בינו לבין אובמה הוא הבנייה של 1,600 יחידות דיור בשטחים ובעיקר במזרח ירושלים. גופי המודיעין והביטחון האמריקניים שהאזינו לשיחה ציינו כי ברלוסקוני, מצידו, הבטיח לסייע.

עוד נכתב במסמך כי נתניהו ביקש את עזרתם של מנהיגים נוספים באירופה על מנת לשפר את הקשרים עם ארה"ב. נתניהו התעקש בשיחה עם ברלוסקוני כי בניית הבתים במזרח ירושלים "משמרת את המדיניות של ישראל עוד מימי גולדה מאיר", והאשים את אחד מנציגי ממשלתו בניהול הנושא ב"רגישות פוליטית מועטה".

הגורמים האמריקנים שהאזינו לשיחה ציינו כי נתניהו הדגיש שמטרתו המדינית היא למנוע מהפלסטינים להשתמש בסוגייה זו על מנת לבלום את חידוש השיחות המדיניות. בתגובה אמר ברלוסקוני כי איטליה מוכנה לעזור לישראל לתקן את הקשרים עם ארצות הברית.

באותו מסמך נכתב כי בכירים ישראלים אחרים העריכו כי המשבר חריף בהרבה, וטענו כי היחסים בין נתניהו לאובמה נמצאים בשפל של כל הזמנים - ולא רק בגלל הבנייה.

סיווג המסמך החריג מעיד שהושג שיתוף פעולה בין ה-NSA (הסוכנות לביטחון לאומי) ל-CIA, מהסוג המתבצע לרוב בתוך שגרירויות ארה"ב בעולם.

צרו איתנו קשר *5988