רווחי ענקית הקניונים מליסרון זינקו בכ-30% ל-685 מ' ש'

אבי לוי, מנכ"ל החברה שבשליטת ליאורה עופר, מסרב להתרגש מההאטה הכללית ומהחרפת המצב הביטחוני ומצהיר כי הוא דווקא אופטימי לגבי הצפוי בעתיד ■ מליסרון תחלק דיבידנד של 50 מיליון שקל

אבי לוי מליסרון / צלם: תמר מצפי
אבי לוי מליסרון / צלם: תמר מצפי

למרות סימני ההאטה במשק והתחרות הגוברת בין שטחי המסחר המתרבים ברחבי הארץ, הצליחה ענקית הנדל"ן המניב מליסרון  לשמור בסיכום 2015 על יציבות בשורת ההכנסות. אלה התקרבו ל-1.3 מיליארד שקל, בזמן שהחברה נהנתה מעליית שווי נכסים שסייעה לה להציג קפיצה של 29% ברווחיה, לסכום מרשים של 685 מיליון שקל.

נתונים נוספים שמציגה מליסרון בסיכום שנתי הם צמיחה של 2.8% ברווח התפעולי הנקי (NOI) שלה מנכסים זהים ל-1 מיליארד שקל, וקפיצה של 9.7% בתזרים המזומנים השוטף (FFO) ל-521 מיליון שקל. במליסרון מייחסים את השיפור בתזרים המזומנים בין היתר לירידה בתשלומי ריבית, צמיחת הרווח התפעולי, עלייה בדיבידנדים מחברות כלולות וירידה בהוצאות השיווק.

כאמור, מליסרון נהנתה מעליית שווי נכסיה, בקרוב ל-330 מיליון שקל, זאת לאחר שב-2014 עלה שווי הנכסים ב-187 מיליון שקל. את הצמיחה הזו מייחסים בחברה בעיקר לשיפור ברווח התפעולי הנקי (NOI) וכן להפחתת שיעורי ההיוון בחלק מצומצם מהנכסים, בשיעור של עד 0.25%.

בסיכום הרבעון הרביעי של 2015 הכנסותיה של מליסרון עלו ב-1% ל-315 מיליון שקל כאשר ברבעון זה רשמה החברה את עיקר עליית שווי הנכסים, כך שהרווח הרבעוני נשק ל-400 מיליון שקל - סכום המשקף קפיצה של 55% ביחס לרווח ברבעון המקביל של 2014.

אבי לוי, מנכ"ל החברה, אמר היום כי "מליסרון מסיימת שנה מוצלחת עם שיפור בפרמטרים התפעוליים והפיננסיים ומציגה המשך ירידה בשיעור המינוף". למרות הנתונים הלא מעודדים המתפרסמים בחודשים האחרונים אודות ההאטה במשק המקומי וההשפעה השלילית של הרעת המצב הביטחוני על עסקי הקמעונאות, לוי מספר כי החברה הציגה "עלייה בפידיונות השוכרים, ואם הפדיונות גבוהים גם שכר הדירה יהיה גבוה. ככל שנשכיל לגרום לכך שאנשים יבואו לקניונים שלנו וייהנו מחוויה יותר מוצלחת, כך נוכל להעלות את שכר הדירה. מסך העוגה צריך לדאוג שהחלק שלנו יהיה גדול יותר מהמתחרים, ומה שצריך לעשות הוא להביא בשורה ולהיות ייחודי ושונה". בכלל, לוי מסרב להצטרף לרואי השחורות וקובע כי "המצב בענף לא כל כך נורא ובמבט קדימה אני אופטימי".

- אז למה התחושה היא אחרת?

"יכול להיות שיש תחושה בשנתיים האחרונות שהמצב רע, כי המתחמים החדשים לא ממש מצליחים, למשל אלה של עזריאלי בקרית-אתא, עכו, רמלה ועוד. אבל, לדוגמה, בבאר שבע, שם כולם מדברים על התחרות, יש לנו בשנתיים האחרונות צמיחה של 35% בפדיונות, תפוסה של 93% והמגמה שם מאוד ברורה. זה בגלל שאנחנו מצליחים להביא בשורה לשוק".

תנפיק שתי סדרות אג"ח חדשות

מליסרון, שבשליטת ליאורה עופר המשמשת כיו"ר שלה, עוסקת בתחום הנדל"ן המניב בשני ענפים עיקריים: קניונים ומרכזים מסחריים תחת המותג קניוני עופר, ופארקים למשרדים ולתעשייה עתירת ידע. בסוף 2015 החזיקה מליסרון ב-25 נכסים מניבים עם כ-666 אלף מ"ר שטחי השכרה בשיעור תפוסה של 97%. סך שווי נכסיה להשקעה עלה ב-6.8% ל-14.5 מיליארד שקל. בין נכסיה הבולטים ניתן להזכיר את הקריון בקרית ביאליק ששוויו עומד על קרוב ל-2.2 מיליארד שקל, וקניון רמת אביב בתל אביב, בו היא מחזיקה ב-73% בשווי דומה (כלומר, חלקה של מליסרון בקניון מוערך על ידה בשווי של 2.2 מיליארד שקל).

במקביל לדוחות הודיעה מליסרון על חלוקת דיבידנד של 50 מיליון שקל לבעלי מניותיה. מניית מליסרון התחזקה בכ-5% בשנה החולפת ומשקפת לחברה שווי של 5.8 מיליארד שקל. עוד דיווחה היום מליסרון כי דירקטוריון החברה אישר לה הנפקת שתי סדרות אג"ח חדשות (י"ד ו-ט"ו), שאחת מהן תובטח בשיעבוד על קניון עופר פתח-תקוה, המשועבד כיום בשיעבודים קודמים למחזיקי האג"ח שלה ושל בריטיש ישראל, והשנייה ללא ביטחונות. בנוסף מעוניינת מליסרון לבצע הרחבת סדרת אג"ח, ובסך הכל לגייס סכום בטווח שבין 700 מיליון שקל ל-1 מיליארד שקל.

תוצאות מליסרון
 תוצאות מליסרון

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988