טורקיה על הכוונת: אזהרות מסע של ישראל וארה"ב ומתיחות שיא

אחרי שישראל קראה לאזרחיה "לצאת מיד" מהמדינה מחשש לפיגוע בטווח הקרוב, מצטרפת ארה"ב לאזהרה: "היזהרו במקומות הומי אדם" ■ אמש: 3 פצועים קל בפיצוץ באיסטנבול, הרקע נבדק; קניונים וריכוזי אוכלוסייה פונו

אתר נופש בטורקיה / צילום: שאטרסטוק
אתר נופש בטורקיה / צילום: שאטרסטוק

"מידע מודיעיני ממשי" על כוונה לבצע פיגוע בטורקיה בטווח הזמן המיידי מעלה את רמת המתיחות במדינה - ובישראל ובארצות-הברית לא נשארים אדישים: במטה ללוחמה בטרור הזהירו בסוף השבוע מפני אירוע טרור שעלול להתרחש באחד ממוקדי התיירות. "צאו מיד מטורקיה", קראו לישראלים השוהים שם. יממה לאחר מכן הצטרפה שגרירות ארצות-הברית באנקרה לקריאה ופרסמה אזהרת מסע לאזרחיה השוהים במדינה.

אמש (שבת) נדמה היה כי אכן ההוראות של מטות הלוחמה בטרור היו מדויקות, כשפיצוץ אירע בתחנת אוטובוס מול "מגדלי טראמפ" שבמרכז איסטנבול. 3 בני אדם נפצעו קל ופונו לבתי-החולים. לפי שעה עדיין לא ידוע מה הרקע לאירוע. קניונים בקרבת מקום וריכוזי אוכלוסייה גדולים פונו מחשש לפיצוץ נוסף.

"השגרירות האמריקאית בטורקיה מזהירה את אזרחי ארצות-הברית ששוהים בה או מתכוונים לעשות כן מכך שהתקבלו 'איומים ממשיים' לגבי אזורים מתוירים - בעיקר כיכרות הומות אדם ומקומות ציבוריים באיסטנבול ואנטליה", לשון האזהרה האמריקאית.

דני ארדיטי, מי שעמד בעבר בראש המטה ללוחמה בטרור, התייחס לאזהרה הישראלית: "אזהרת מסע של המטה ללוחמה בטרור התפרסמה בעקבות מידע קונקרטי שהגיע על טורקיה. המידע הזה, עד כמה שידוע לי, ואני לא יכול לתאר את הכול - לא מכוון דווקא נגד ישראלים אלא נגד תיירים זרים באזורי ריכוז כמו מלונות, אצטדיונים ומרכזי תרבות וכו'. דאע"ש, לצערי הרב, תפס עמדה מאוד חזקה בטורקיה, ובשלב זה הטורקים לא מצליחים להתמודד איתו כמו שצריך", הוסיף.

שלשום הוחמרה בישראל אזהרת המטה ללוחמה בטרור לישראלים השוהים בטורקיה, שקוראת להם לעזוב את המדינה "באופן מיידי" בעקבות אותו מידע מודיעיני. מדובר באזהרה החריגה השלישית שמפרסם המטה בתוך שבועיים. בעקבות הערכת מצב שהתקיימה, במטה שבים ומחדדים את רמת האיום הגבוהה בטורקיה. "עולים סיכונים מידיים למימוש פיגועים בטורקיה. האיום תקף לכל מוקדי התיירות במדינה", ציינו במטה ללוחמה בטרור.

"המטה מבקש מאזרחי ישראל להישמע לאזהרה ולהימנע בתוקף מיציאה לטורקיה", נכתב. "במקביל, התיירים הישראלים השוהים כעת בטורקיה מתבקשים להימנע מהגעה לאתרי תיירות הומי אדם, להישמע להוראות גורמי הביטחון המקומיים ולתקשורת ולצאת משם בהקדם האפשרי. מבני משפחות התיירים הישראלים השוהים כעת בטורקיה נבקש לעדכנם אודות חידוד אזהרת המסע כאמור".

הודעת המטה מגיעה לאחר שביום שישי פורסם בחדשות 2 כי ישראל, יחד עם גורמי ביטחון מקומיים ברחבי העולם, מתגברים באופן משמעותי את האבטחה בנמלי תעופה, אתרי תיירות ונמלים ברחבי אירופה שבהם עוגנות ספינות הנופש הישראליות באגן הים התיכון לקראת חג הפסח. הגברת האבטחה מגיעה בעקבות הערכה במערכת הביטחון שיהיו ניסיונות לבצע פיגועים נגד מטרות יהודיות וישראליות בחג.

הנחיות הועברו גם לכל בתי חב"ד ברחבי העולם, ותגבורי האבטחה מתבצעים גם על בסיס כוחות ביטחון מקומיים, וגם על בסיס סיוע של אנשי חב"ד בעצמם. ברחבי העולם, במיוחד במזרח הרחוק צפויים סדרי פסח המוניים ונערכים כדי למנוע כל אפשרות לנסות ולפגע, כשאלפי תרמילאים יחגגו את הסדר הרחק מהבית.

בשבועות האחרונים היו גורמי ביטחון ישראלים שביקרו וסיירו ברחבי אירופה, בשדות תעופה ובנמלים ופועלים בשיתוף-פעולה עם מקביליהם כדי לשפר ולהגביר את אמצעי האבטחה. 

 

צרו איתנו קשר *5988