דירקטוריון רפאל מתנגד למינו לנדאו: "טובת המדינה לנגד עינינו"

במהלך יוצא דופן פנו כל חברי דירקטוריון רפאל במכתב לליברמן וביקשו ממנו לשקול מחדש את מינויו של עוזי לנדאו ■ בסביבת ליברמן דוחים את הטענות: אין חובה להארכת הקדנציה

עוזי לנדאו / צילום: אוריה תדמור
עוזי לנדאו / צילום: אוריה תדמור

דירקטוריון רפאל נגד ליברמן: חברי הדירקטוריון פנו לשר הביטחון בדרישה לחזור בו ממינוי השר לשעבר עוזי לנדאו ליו"ר הארגון, ולהאריך את כהונתו של היו"ר הנוכחי יצחק גת. "לנגד עינינו עומדת טובת רפאל וביטחון המדינה", כתבו לשר.

הדברים באו על רקע החלטתו של השר ליברמן למנות את השר לשעבר מטעם מפלגתו ישראל ביתנו, ד"ר עוזי לנדאו, ליו"ר רפאל. מינויו של לנדאו בא על חשבונו של היו"ר גת, שכבר השיג את כל האישורים הנדרשים מלבד חתימתו של שר הביטחון להארכת כהונתו. בסוף השבוע, כשהתברר שכהונתו של גת לא תוארך, פנו כל חברי הדירקטירויון לליברמן וקראו לו לחזור בו מהמינוי.

בסביבת ליברמן דחו את דברי הדירקטוריון וטענו: "אין כל חובה להאריך את הקדנציה של יו"ר רפאל. לנדאו עבד כמהנדס ברפאל והיה שר בתפקידים בכירים. מדובר במינוי של אדם ראוי מהשורה הראשונה".

כדי לאשר המהלך באופן סופי, יידרשו חברי הדירקטוריון להצביע בעד מינויו של ד"ר לנדאו, כאשר בשלב זה לא ברור אם לנדאו יזכה בתמיכה מטעם החברים. בהקשר זה, בכירים ברשות החברות הממשלתיות בודקים את המינוי המדובר, וציינו כי יבחנו אם להתערב בו.

בתוך שבוע: 3 שרים לשעבר מונו לתפקידים בכירים

בתוך שבוע הספיק ליברמן למנות 3 שרים לשעבר ממפלגתו לתפקידים בכירים בתעשיות הביטחוניות. "ניסיונו העשיר של לנדאו מהתפקידים אותם מילא בתחומים הביטחוניים והכלכליים יאפשר לו לקדם את רפאל ולהצעיד אותה לשגשוג ולהישגים", נאמר עם ההודעה בדבר המינוי. לנדאו כיהן בעבר כשר לביטחון פנים, שר התיירות, שר האנרגיה והמים, כשר בלי תיק במשרד רה"מ הממונה על הביקורת בקהיליית המודיעין, כיו"ר ועדת החוץ והביטחון ובתפקידים נוספים.

הודעת המינוי כבר גררה ביקורת במערכת הפוליטית. "ליברמן הפך את התעשיות הביטחוניות ללשכת התעסוקה של ישראל ביתנו", תקפה אמש ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני). "אסור שמינוי כה רגיש בתעשיות המגלגלות מחזור של מיליארדי שקלים יהיה רק משיקולים פוליטיים ולא משיקולים מקצועיים", הוסיפה.

במסגרת סבב המינויים המדובר החליט ליברמן למנות את יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית ואת יצחק אהרונוביץ' ליו"ר התעשייה הצבאית. גם שמיר וגם אהרונוביץ', כאמור, הם בכירים לשעבר במפלגתו של ליברמן. "שמיר, שר החקלאות לשעבר, כבר כיהן כיו"ר התעשייה האווירית, הוא טייס ואיש בעל ניסיון בתחום הצבאי והכלכלי", נכתב בהודעת משרד הביטחון.

"אהרונוביץ' כיהן בעבר כשר לביטחון פנים, היה מפקד משמר הגבול, סגן מפכ"ל המשטרה ומנכ״ל דן, והוא איש עם רקע ביטחוני רב ובעל ניסיון בניהול מערכות". בהודעה שפרסם משרד הביטחון נמסר עוד כי "השר ליברמן אומר כי מדובר באנשים המתאימים ביותר לתפקידים הללו והם יצעידו את החברות שבראשן יעמדו קדימה". עם זאת, לא נכתבה כל התייחסות לעובדה כי השניים היו בשנים האחרונות בכירים במפלגתו של ליברמן.

צרו איתנו קשר *5988