"שכונות הומוגניות זה לא טוב, ולכן נאשר גם דירות קטנות"

אדריכלית העיר חולון פנינה קול: "המאפיינים בכל עיר הם שונים, והידע לגבי הצרכים של העיר נמצא בשלטון המקומי, הרבה יותר מאשר בשלטון המרכזי"

פנינה קול / צילום: אמיר מאירי
פנינה קול / צילום: אמיר מאירי

בשבוע שעבר אושרה הצעת חוק שיזמו חברי הכנסת אלי כהן (כולנו) ודוד ביטן (ליכוד), שתחייב רשויות מקומיות לאשר בניית דירות קטנות. על פי התיקון לחוק המוצע, ועדות מקומיות יהיו מחויבות לתת הקלה לתוספת דירות בשיעור של 10%-20%. מהלך שכמובן חלק מהרשויות המקומיות נרתעות ממנו, בגלל החובה לאשר תוספת של דירות ללא שיקול דעת של הרשות המקומית.

"צריך לשקול את הדברים בזהירות" אומרת אדריכלית העיר חולון פנינה קול, "המאפיינים בכל עיר הם שונים, והידע לגבי הצרכים של העיר נמצא בשלטון המקומי, הרבה יותר מאשר בשלטון המרכזי שמכיר פחות את פריסת האוכלוסיה בתוך הערים, ואת היקף השכונות החלשות והחזקות בכל עיר".

השכונות החדשות בחולון למשל, מתאפיינות בהיצע גדול של דירות גדולות. "מאחר שבחולון יש היצע גדול של דירות קטנות בחלק הוותיק של העיר, בשכונות החדשות מצאנו לנכון להגדיל את תמהיל הדירות הגדולות", מסבירה קול. "בחמש השנים האחרונות ישנה הבנה יותר משמעותית לגבי הצורך בתמהיל של דירות קטנות לצד גדולות, ולכן עכשיו אנחנו נותנים את הדעת לגבי דירות קטנות".

- איפה אתם מאשרים דירות קטנות?

"בימים הקרובים תוכנית הענק ח500 צפויה לקבל תוקף, ושם כבר לפני שנתיים התקבלה החלטה בוועדה המחוזית ש-2,000 יחידות דיור מתוך 13,700 יהיו דירות קטנות של עד 80 מ"ר. מעבר לכך, אנחנו מקדמים תוכנית מתאר לעיר שנמצאת לקראת דיון בהפקדה בוועדה המחוזית ובהוראות התוכנית קבענו שבכל פרויקט חדש יוקצו 10%-20% דירות קטנות. תחום נוסף שמצאנו בו לא מעט היצע של דירות חדשות קטנות הוא תמ"א 38. היזמים מבקשים היתרים לתמהיל של דירות, גם קטנות".

- תקנת שבס - שמאפשרת תוספת של עד 30% בכמות הדירות - לא היתה חביבה עליכם עד היום בגלל עומס על תשתיות ותחבורה.

"גם זה כבר לא נכון. בעיר הוותיקה אנחנו בהחלט נותנים הקלת שבס ליזם שמציע ערך מוסף לציבור, כמו חניון תת קרקעי. בשכונות חדשות כמו ח300 וח501 לא אישרנו בקשות לשבס בגלל שאין מספיק מבני ציבור. יחד עם זאת, אנחנו סבורים שליצור שכונות הומוגניות לחלוטין זה גם לא טוב, ולכן גם בשכונות האלה ישנם מגרשים ספציפיים שיש בהן תוכניות בנין עיר ישנות עם תמהיל שכולל גם דירות קטנות ואנחנו לא משנים אותן. ללא ספק אם היתה רכבת קלה או תחבורה ציבורית יותר מפותחת, היתה לנו יותר גמישות בהגדלת צפיפות".

- בחולון מומשו לא מעט פרויקטים נקודתיים של תמ"א 38. מה לגבי פינוי בינוי קלאסי?

"במסגרת תוכנית המתאר הגדרנו שני מתחמים שמתאימים לפינוי בינוי: האחד בשכונת תל גיבורים והשני באזור שבין רחוב יוספטל למשה דיין. שני המתחמים גובלים ביציאה לאיילון. את התוכנית בתל גיבורים אנחנו עושים בשיתוף משרד השיכון שמממן את התכנון. וביוספטל-משה דיין העירייה מובילה את התכנון לבדה. המקדמים שאנחנו מדברים עליהם כרגע וכמובן לא סופיים הם חמש דירות חדשות במקום כל דירה ישנה".

צרו איתנו קשר *5988