ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני יועמד לדין בגין שוחד

זאת בכפוף לשימוע ■ יחד עמו יואשמו אחיו עופר וחשודים נוספים, וזאת בשוחד, מירמה והפרת אמונים, עבירות מס והלבנת הון ■ החשד: שמעוני שילם בכספי השוחד מיליון שקל כדמי שתיקה לנשים

איתמר שמעוני ראש עיריית אשקלון / צלם: איל יצהר
איתמר שמעוני ראש עיריית אשקלון / צלם: איל יצהר

עוד ראש עיר בדרך לאישום פלילי: פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) הודיעה היום (ב'), על דעת פרקליט המדינה, לראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, לאחיו, עופר שמעוני, ולחשודים נוספים כי היא שוקלת להגיש כנגדם כתבי אישום, בכפוף להליכי שימוע, בפרשת השחיתות לכאורה בעיריית אשקלון.

לחשודים מיוחסים, כל אחד על-פי חלקו, חשדות לעבירות שוחד, מירמה והפרת אמונים, עבירות מס והלבנת הון.

לפי כתבי החשדות שנשלחו לחשודים, בהמשך למספר מערכות יחסיים אינטימיות שניהל שמעוני בעבר, קיבל שמעוני מכתבי דרישה משתי נשים אשר עבדו בכפיפות לו בעת שכיהן כמנכ"ל חברת אתרים, בהם נטען לפגיעה מינית מצדו. שמעוני, נטען, חתם על הסכמי פיצוי עם אותן נשים, לפיהם נדרש לגייס סך של למעלה ממיליון שקל במהלך כשנה. בכדי לממן הוצאות אלה פנה שמעוני למקורביו, ואלה פעלו לגיוס הכספים ממקורות שונים.

על-פי המיוחס לשמעוני, מקורביו גייסו בידיעתו כספים מיזמים וקבלנים שונים הפעילים בעיר אשקלון, ולעתים אף השתמשו בהסכמי הלוואה פיקטיביים לצורך הסוואת פעולות אלה. 

בין היתר, נטען, הועברו לשמעוני לכאורה כספי שוחד בסך של 366 אלף שקל באמצעות עסק לתיווך נכסים שהוקם על-ידי אחיו, אשר בפועל כמעט לא עסק בתיווך אלא שימש למטרה זו של העברת כספים לטובת שמעוני, במסווה של תמורה עבור עסקאות תיווך מאת איש עסקים.

כמו כן, נטען, הועברו לשמעוני לכאורה כספי שוחד מאנשי עסקים אחרים הפועלים בעיר אשקלון או בעלי אינטרסים כלכליים בעיר, בשווי של כ-170 אלף שקל נוספים.

בנוסף, על-פי החשד, מקורבו של שמעוני פעל להשיג בעלות באמצעי תקשורת מקומיים בעיר אשקלון, על-מנת שאלה יסקרו באופן אוהד את פעילות שמעוני והעירייה. בתמורה להעברות כספים אלה, נטען, שמעוני פעל לקידום האינטרסים של נותני השוחד באשקלון.

כנטען, הכספים שנאספו שימשו את שמעוני כחלק מתשלום הסכמי הפיצוי. בנוסף לכספים אלה קיבל שמעוני לידיו סך של כ-500 אלף שקל ממקורות לא ידועים, אשר נאספו לכאורה על-ידי אחד החשודים. 

לחשודים ניתנה אפשרות, בהתאם לחוק, לקיים הליך שימוע בפני פרקליטת מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), עו"ד ליאת בן-ארי-שווקי, בטרם תתקבל החלטה אם להגיש כתב אישום נגדם. ההחלטה הסופית לגבי שמעוני תתקבל על-ידי פרקליט המדינה. 

שליחת מכתבי השימוע בוצעה עם סיום חקירת הפרשה על-ידי יחידה ארצית של משטרת ישראל, חקירה אשר חלקה הגלוי החל בתחילת חודש ינואר, עם מעצרם של שמעוני וחשודים נוספים. במסגרת החקירה נחקרו באזהרה בעלי תפקידים בעיריית אשקלון, מקורבים, קבלנים ויזמים, וכן נגבו עשרות עדויות, בוצעו חיפושים בבתי חשודים ובמשרדיהם, לרבות בעירייה, נתפסו מסמכים ומחשבים, וכן נתפסו רכוש וחשבונות לצורך בקשת חילוט.

החקירה נוהלה בידי יחידה ארצית של משטרת ישראל, בשיתוף פקיד שומה חקירות מרכז ברשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ובליווי צמוד של הפרקליטות.

התיק מנוהל בידי עורכי הדין ירון גולומב, קרן צבירן, הילה גבאי, אורי פרייסמן מפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה).

צרו איתנו קשר *5988