דוחות כספיים | לפני כולם

הפסדי נגב קרמיקה ואפריקה תעשיות יימשכו ברבעון השני

המגמה צפויה להחריף לעומת הרבעון הראשון, בו דיווחה אפריקה תעשיות על הפסד של כ-16 מיליון שקל, בעקבות הפסד של 14.3 מיליון שקל בנגב קרמיקה

מפעל נגב / יח"צ
מפעל נגב / יח"צ

ההפסדים והמחיקות בחברת נגב קרמיקה צפויים להימשך גם ברבעון השני של 2016, ולגרור גם את החברה האם, אפריקה תעשיות , להציג הפסד כבד בדוחותיה הכספיים, כך נודע ל"גלובס". ברבעון הראשון של 2016 דיווחה אפריקה תעשיות על הפסד של כ-16 מיליון שקל, בעקבות הפסד של 14.3 מיליון שקל שרשמה החברה הבת נגב קרמיקה, ומגמה זו צפויה כאמור להימשך, כנראה שבסכומים גבוהים אף יותר, של מעל 20 מיליון שקל, ברבעון השני של השנה.

אפריקה תעשיות רשמה הפסד כבד של 240 מיליון שקל בשנים 2014-2015, שנבע ברובו מהפסדים ומהפחתות שרשמה נגב קרמיקה, שעוסקת בייצור ובשיווק אריחי קרמיקה וביבוא ושיווק מוצרים לבית.

נגב קרמיקה נקלעה אשתקד לקשיים, לאחר שהתברר כי עלויות המפעל שהקימה בירוחם עלו בכ-200 מיליון שקל על התוכנית המוקדמת. כתוצאה מכך פוטר המנכ"ל אבי מוטולה, שבהמשך הואשם בידי החברה ברישום פיקטיבי של הכנסות ומלאים.

גילוי הרישומים הכוזבים הוביל גם לפיטורים של בכירים נוספים בחברה, ולחקירתם של מוטולה ונוספים ברשות ני"ע באזהרה, בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במירמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, שיבוש מהלכי משפט, מירמה והפרת אמונים, ועבירות מנהלים ודיווח בכוונה להטעות משקיעים.

מאז נמצאת החברה במהלך של ארגון מחדש, הכולל צמצום פעילות הייצור במפעל וסגירת סניפים ברשת החנויות שהיא מפעילה. בין השאר רשמה החברה אשתקד הוצאות חד-פעמיות הקשורות לסגירת סניפים, וכן מחיקת מלאים והפחתה בשווי רכוש קבוע הקשור בעיקר למפעל הייצור החדש בירוחם.

כך, למשל, יתרת המוניטין שמופיעה בדוחות אפריקה תעשיות הופחתה בסוף 2015 ב-27.4 מיליון שקל, ל-67.6 מיליון שקל. עם זאת, לפעילות ויה ארקדיה (שכוללת חנות ממותגת למכירת אריחים במיצוב גבוה), שנרכשה בידי נגב קרמיקה לפני שנים אחדות, המשיכה אפריקה תעשיות לזקוף מוניטין של 35.1 מיליון שקל, גם לאחר המחיקות בדוחות השנה שעברה.

חילוקי דעות על רקע תוכנית ההתייעלות

בחודש שעבר סיים את תפקידו מנכ"ל נגב קרמיקה, עומרי לוטן, לאחר שנה בלבד בתפקיד, וזאת על רקע חילוקי דעות עם מנכ"ל החברה האם, יקי ודמני, שמשמש כעת כמנכ"ל במקומו. ככל הידוע, חילוקי הדעות בין השניים התעוררו בין היתר על רקע רצונו של ודמני להוציא לפועל תוכנית התייעלות אגרסיבית, שתכלול צמצום מצבת כוח האדם בנגב קרמיקה.

לאחר סיום תפקידם של כ-100 עובדים בנגב קרמיקה בשנה האחרונה, עקב המשבר שאליו נקלעה בשנתיים האחרונות, מעסיקה כיום קבוצת אפריקה תעשיות כ-800 עובדים, והצמצומים העתידיים עלולים להסתכם ככל הנראה בעוד 5% ממצבת כוח האדם הנוכחית של החברה.

אפריקה תעשיות עוסקת בייצור, בעיבוד ובשיווק מוצרי מתכת תחת החברה הבת פקר פלדה, וכן ביבוא ושיווק אריחי קרמיקה, ברזים ומוצרים לעיצוב הבית, תחת החברה הבת נגב קרמיקה.

את הרבעון הראשון של 2016 סיכמה אפריקה תעשיות בהפסד של 16 מיליון שקל, אחרי הפסד שנתי של 159 מיליון שקל שהציגה בסיכום 2015, שהצטרף להפסד שנתי של 79 מיליון שקל שהציגה ב-2014. הונה העצמי התכווץ מאז תחילת המשבר ב-56% ל-142 מיליון שקל, ובדוחות הרבעון רואי החשבון שלה מפנים את תשומת לב המשקיעים לאי-ודאות בנוגע למימוש תוכניות ההנהלה לפירעון ההתחייבויות.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988