יקי ודמני: נחזיר לנגב קרמיקה כל אגורה שנלקחה ממנה לא כדין

מנכ"ל אפריקה תעשיות שלח אגרת ארוכה ומפורטת לעובדים בעקבות ההפסדים והערת "עסק חי"

יקי ודמני  / צילום:איל יצהר
יקי ודמני / צילום:איל יצהר

יקי ודמני, מנכ"ל אפריקה תעשיות, מנסה להרגיע את עובדי הקבוצה ולהעלות את המורל. עם פרסום דוחות החברה ביום שישי האחרון, בהם דווח כי הרבעון השני של 2016 הסתיים בהפסד של 42 מיליון שקל (המיוחס בעיקר לחברה-הבת נגב קרמיקה), מיהר ודמני לשגר לעובדי החברות-הבנות, פקר פלדה ונגב קרמיקה, אגרת ארוכה ומפורטת, המסבירה את התוצאות ואת המהלכים הננקטים.

באגרת, הסוקרת את המצב במגזר הפלדה והברזל, בנגב קרמיקה ובאפריקה תעשיות עצמה, ביקש ודמני מהעובדים ("מנהלים בכירים ועובדים בתפקידי מפתח") דווקא עכשיו להשקיע יותר.

בשל מצוקת הנזילות אליה נקלעה אפריקה תעשיות, הצמידו לה רואי החשבון לראשונה הערת "עסק חי", וציינו כי עולים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה, וקיימת אי-ודאות באשר ליכולת החברה לעמוד בהתחייבויותיה לגופים המוסדיים שמימנו את השקעותיה בעבר.

ודמני, מצדו, דווקא מפגין אופטימיות בנוגע לאפריקה תעשיות: "סקירת הפעילות מציגה בתחום הפלדה תוצאות עסקיות משופרות תוך עמידה ביעדים העסקיים, כאשר במקביל החברה ממשיכה להתמודד עם הכשלים הניהוליים מהעבר בתחום עיצוב הבית תוך גיבוש והובלה של תוכנית התייעלות משמעותית".

לדבריו, במגזר הפלדה והברזל "תזרים המזומנים (נתון משמעותי וחשוב ביותר) מפעילות שוטפת גדל והגיע בחציון הראשון של 2016 לכ-141 מיליון שקל (!!), בהשוואה לכ-31 מיליון שקל בחציון הראשון 2015".

ודמני מפרט במכתב גם על ההפסדים המתמשכים בנגב קרמיקה ומסביר: "כתוצאה מהמהלכים שהובלנו לבניית בסיס מוצק ומקצועי, נאלצנו לקבל מספר החלטות מקצועיות בלתי נמנעות ביחס למהלכים שנעשו בעבר והתבררו כמוטעים, וזאת כדי ליצור תשתית חזקה להובלת תהליכי השינוי... כחלק מהמהלכים בחנו בין היתר, את פעילות נגב קרמיקה בתחום השיש... החלטנו על שינוי מתכונת ובכלל זאת הפסקת ההתקשרות עם ספק שירותים בתחום. לאור זאת, רשמה החברה הוצאות בסך כ-19 מיליון שקל שעיקרן הפסד הון...

"בנקודה זו מחובתי להסביר - מדובר בסכומים שמביאים את החברה להפסד תפעולי, אך כולם צריכים להבין שמדובר ברישומים חשבונאיים ובכספים שהוצאו בעבר, ואין להם כל השלכה על תזרים המזומנים של החברה ויכולותיה לשלם לספקי מלאי ושירותים!". 

ודמני מתייחס לפרסומים אודות אי-סדרים בפעילות קבוצת נגב הנמצאים בבדיקה ומצהיר: "בנקודה זו אני מנצל את ההזדמנות להדגיש לפני כל אחת ואחד מכם את מחויבותי האישית שלא לחסוך כל מאמץ על-מנת להחזיר לנגב קרמיקה כל אגורה שנלקחה ממנה שלא כדין... בהמשך לפגישות שקיימתי עם רובכם, נגב נכנסה לתוכנית אגרסיבית שתוביל את החברה לרווח, ואני יכול להגיד לכם בביטחון שאנחנו נמצאים בדרך הנכונה".

בנוגע לחברת-האם אפריקה תעשיות ולהערת "עסק חי" שהוצמדה לה, ודמני מסביר במכתבו כי מדובר בחברת החזקות בה מועסקים 3 עובדים בלבד. "חברה זו חייבת כ-155 מיליון שקל לגופים מוסדיים כתוצאה מהלוואה שנלקחה לפני מספר שנים. עד כה שולמו ההחזרים במועדם ואף לאחרונה הוקדמו. כתוצאה מסיטואציה אותה אסביר לכם בפגישות מתוכננות, קיימים ספקות משמעותיים לגבי יכולת החברה להשלים תשלום של כ-12 מיליון שקל החודש ספטמבר שנה זו, דבר שחייב את החברה לרשום הערת 'עסק חי'".

מנכ"ל אפריקה תעשיות מסכם ומבטיח: "אין לי ספק שאם כולם יגלו סבלנות וימשיכו לתת להנהלת החברה את הקרדיט הדרוש, ניחלץ ממצב זה... זה הזמן, יותר מתמיד, להשקיע את כל יכולותינו בהשגת היעדים והמטרות שהצבנו לעצמנו, כי עם הצלחות לא ניתן להתווכח". 

לדבריו, תשובות לשאלות העובדים יינתנו בפגישות המתוכננות לשבוע הבא.

יקי ודמני / צילום: סיון פרג'
 יקי ודמני / צילום: סיון פרג'

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988