טראמפ לא עוצר: פוטין מנהיג טוב יותר מאובמה

בפורום על נושאי צבא וביטחון, שבו הופיעה (בנפרד) גם הילארי קלינטון, טראמפ תוקף את צבא ארה"ב: הגנרלים - עיי חורבות ■ קלינטון: כנשיאה, לא אשלח כוחות קרקע למלחמה בדאע"ש

דונלד טראמפ / צילום: רויטרס
דונלד טראמפ / צילום: רויטרס

דונלד טראמפ, המועמד הרפובליקאי, ששואף להיות המפקד העליון של צבא ארה"ב, תקף אמש (ד') במילים קשות ביותר את צמרת הפיקוד של הצבא והשווה אותה לעיי חורבות. הוא דיבר בפורום צבאי בחסות ארגון חיילים משוחררים שהשתתפו במלחמות בעיראק ובאפגניסטאן. הפורום נערך על נושאת המטוסים לשעבר "אינטרפיד", שעוגנת בניו-יורק ושמשמשת עתה כמוזיאון. באירוע השתתפה, בנפרד, גם הילארי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית.

טראמפ התבקש להגיב על התבטאותו המפורסמת, "תאמינו לי, אני יודע יותר על דאע"ש מאשר הגנרלים".

תשובתו: "הגנרלים תחת ברק אובמה והילארי קלינטון הם לא הצלחה גדולה... אני חושב שתחת הנהגת אובמה וקלינטון, הגנרלים האלה נעשו עיי חורבות. הפיחות שחל במעמדם ממש מביך.... הגנרל (ג'ורג') פטון (מצביא אמריקאי ידוע במלחמת העולם השניה) בוודאי מתהפך בקברו מרוב בושה שאיננו יכולים לגבור על דאעש".

המראיין: האם דברים ששמעת בתדרוך הביטחוני-צבאי שקיבלת כמועמד לנשיאות גרמו לך לבחון מחדש תכניות שרצית לממש כנשיא, למשל המלחמה בדאע"ש?

טראמפ: "לא למדתי שום דבר חדש מבחינה זו. אך כן למדתי, שהמנהיג שלנו, ברק אובמה, אינו מקבל את העצות שנתנו לו המומחים. הופתעתי מאוד... יש לי הבנה טובה למדי בשפת גוף. אני יכול לומר שהמומחים האלה אינם מרוצים מכך שההנהגה אינה שועה לעצותיהם".

והוא הוסיף: "דבר אחד (ששמעתי בתדרוך) הדהים אותי". הוא רמז שמדובר בהחלטה של אובמה וקלינטון שלדעתו היא "אסון גדול ". לאורך כל דבריו, הוא שזר התקפות על קלינטון והדגיש שאין לו כל אמון בה או במנהיגותה.

המיליארדר, שהערצתו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין עוררה תהיות בעבר, שב ושיבח את המנהיג הרוסי ואמר שהוא מנהיג טוב יותר מאובמה. "אין ספק, שבמערכת הרוסית הוא (פוטין) מנהיג, הרבה יותר מאשר הנשיא שלנו משמש כמנהיג. לנו יש מדינה מפולגת".

כיצד אתה יכול לתמוך בפוטין לנוכח מדיניות החוץ התוקפנית שלו בחצי האי קרים או בסוריה? - נשאל טראמפ. תשובתו: "האם אתה רוצה שאתחיל למנות כמה מהדברים שאובמה עשה"?

טראמפ טען, שיחסיו עם פוטין יסייעו להנחיל תבוסה לדאע"ש, והוסיף: "כאשר פוטין מתאר אותי כאדם מבריק, אני רואה בכך מחמאה, או קיי"?

קלינטון: "לעולם לא נשלח שוב כוחות קרקע אמריקאים לעיראק"

קלינטון, שהופיעה בפורום לפני טראמפ, נאלצה להגן על התנהלותה בפרשת הדוא"לים הבלתי מאובטחים ששלחה וקיבלה באמצעות השרת הפרטי שלה כאשר כיהנה כשרת-החוץ. המראיין לא הרפה, אך היא לא איבדה שלוותה. היא הסבירה, שהדוא"לים המסווגים לכאורה שעברו דרך השרת הפרטי לא סומנו ככאלה באופן ברור, ובכל מקרה אין שום ראיה שהיתה פריצה לשרת הזה.

היא אמרה, שהכישורים שנדרשים לתפקיד הנשיא הם איתנות, שיפוט ומזג. "אני איתנה כסלע", היא אמרה.

קלינטון הכריזה, שהיא נחושה בדעתה להביס את דאע"ש, אך המטרה תושג בלי הפעלת כוחות קרקע של ארה"ב. "נצטרך לעשות זאת עם תמיכה גדולה יותר של הערבים והכורדים... אך הם לא יקבלו כוחות קרקע אמריקאים. לעולם לא נשלח שוב כוחות קרקע אמריקאים לעיראק. ואנו לא נשגר כוחות קרקע לסוריה. אנו נביס את דאע"ש בלי להכניס כוחות קרקע למערכה".

עוד אמרה המועמדת הדמוקרטית, שאיראן אינה מנסה לעקוף את התחייבויותיה בנושא הגרעיני. "אך אני מתמקדת עתה בכל הפעילויות הזדוניות האחרות של האיראנים - טילים בליסטיים, תמיכה בטרוריסטים, מעורבות בסוריה, תימן ומקומות אחרים ותמיכה בחיזבאללה וחמאס".

"כנשיאה, הייתי מעדיפה להתמודד עם איראן על סוגיות אלה בלי לחשוש מהמירוץ שלה להשיג נשק גרעיני", אמרה קלינטון. "הפכנו את העולם למקום בטוח יותר (בעקבות ההסכם הגרעיני עם טהראן). אנו רק צריכים לדאוג לאכוף את ההסכם".

כמה שעות לפני לפני הפורום על "אינטרפיד", נשא טראמפ נאום על נושאי צבא וביטחון בפילדפיה. בניגוד מוחלט לדעות הבדלניות שהשמיע בתקופת הבחירות המקדימות ואחריהן, הוא קרא בנאומו להרחיב את היכולות הצבאיות של ארה"ב. אם בעבר הוא טען, שההגבלה התקציבית הרוחבית על הוצאות הפנטגון (sequestration) אינה חזקה דיה ויש להרחיבה כדי לקצץ עוד יותר בהוצאות הצבאיות, אתמול הוא קרא לשים קץ לההגבלה הזו בטענה שביטולה חיוני לביטחון הלאומי.

ובעוד שבעבר הלא רחוק הוא התייחס בביטול לפיקוד העליון ("תאמינו לי, אני יודע על דעא"ש יותר מכל הגנרלים"), בנאומו בפילדלפיה הוא הבהיר שהוא יישען על הגנרלים: "אזמן את הגנרלים לבית הלבן ואורה להם להגיש לי בתוך 30 יום תכנית מפורטת איך להביס את דאע"ש".

 

"קלינטון היא אשה נמהרת עם אצבע שששה ללחוץ על ההדק"

כפי שציינו אנליסטים רבים, נאום פילדלפיה של טראמפ שרטט את התכנית המפורטת והמקיפה ביותר של המיליארדר לחיזוק הביטחון הלאומי. הוא הקריא את הנאום מטלפרומפטר - מכשיר שאת השימוש בו הוא שם ללעג עד לעת האחרונה - כדי לא למעוד בנושא חשוב כזה, במאמץ להדוף טענות, שאין לו הבנה מספקת בענייני צבא, ביטחון ומדינות חוץ ולפיכך הוא אינו ראוי לשמש כנשיא.

למעשה, נאומו היה איתות ברור לממסד השמרני של המפלגה הרפובליקאית, שהוא מוכן עתה לאמץ רבים מעקרונותיו. כמעט בן לילה הפך טראמפ את עצמו מיונה לנץ וניסה להדביק את עצמו למורשתו של הנשיא לשעבר, רונלד רייגן, שטבע את הסיסמה "שלום באמצעות עוצמה".

"תחת ברק אובמה והילארי קלינטון, תקציב הצבא נמצא בסימן ירידה שצפויה להוביל אותו לרמתו הנמוכה ביותר ביחס לתמ"ג מאז סוף מלחמת השניה", אמר טראמפ. "כיום, עומד לרשתנו הצבא הקטן ביותר מאז 1940. חיל הים התכווץ להיקפו ב-1915, ולא היה לנו חיל אוויר קטן כל כך מאז 1947. כשרונלד רייגן סיים את כהונתו, שרתו בחיל היום 592 ספינות. כאשר ברק אובמה נכנס לבית הלבן, היו בחיל הים 285 ספינות. עתה הוא מונה 276... הגיל הממוצע של מטוסי חיל האוויר הוא 27... הצבא הולך ומתכווץ במהירות - מ-563 אלף ב-2009 ל-479 אלף כיום".

בעוד שטראמפ האשים את הנשיא אובמה ואת קלינטון בדלדול הצבא האמריקאי, הוא טען באותה נשימה שהשניים הפעילו כוחות צבא בלי היסוס כדי להתערב במדינות זרות. הוא תלה בצווארם את ערעור היציבות במזה"ת ומתח ביקורת קשה על תג המחיר של המלחמות בעיראק ובאפגניסטאן. את הכסף, הזה היה צריך להוציא בבית, על הכלכלה, אמר טראמפ.

"קלינטון היא אשה נמהרת עם אצבע שששה ללחוץ על ההדק", הוא הוסיף. "... בניגוד לה, מדיניות החוץ שלי תשים דגש על דיפלומטיה, לא על הרס. המורשת של קלינטון בעיראק, לוב, סוריה, חוללה רק תוהו ובוהו וסבל ומוות. המדיניות ההרסנית שלה גרמה לכך שמיליוני אנשים נעקרו מאדמתם ומבתיהם, ואז היא מזמינה את הפליטים האלה למערב בלי שום תכנית לבדוק את זהותם".

צרו איתנו קשר *5988