שקד וארדן: שת"פ עם פייסבוק להסרת תכני הסתה לטרור

ארדן: "בגל הטרור האחרון הוכח שהרשת הפכה לבית גידול לטרור ועלינו להילחם יחדיו כדי למנוע זאת, אך החברות חייבות ויכולות לעשות הרבה יותר"

איילת שקד / צילום: איליה מלניקוב
איילת שקד / צילום: איליה מלניקוב

שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון הפנים גלעד ארדן נפגשו הבוקר (ב') עם ראשי פייסבוק העולמית וסיכמו על שיתוף פעולה להסרת תכני הסתה לטרור מהרשת. בפגישה השתתפו סגן נשיא פייסבוק לענייני מדיניות, ג'ואל קפלן, מנהלת מדיניות פייסבוק, מוניקה ביקרט, מנהלת קשרי ממשל ותקשורת בפייסבוק ישראל, ג'ורדנה קוטלר, ראש תחום סייבר בפרקליטות המדינה חיים ויסמונסקי, וראש יחידת הסייבר במשטרת ישראל סגן ניצב מאיר חיון.

לפי הודעת השרים, בפגישה סיכמו הצדדים על הידוק שיתוף הפעולה בין הצוותים הישראלים, שיובלו בידי משרדי המשפטים, ביטחון הפנים והמטה לביטחון לאומי, ובין חברת פייסבוק. זאת, מתוך הכרה שלפייסבוק קיימת יכולת, אחריות ורצון לסייע במיגור הסתה לטרור מהרשת. כזכור, גל הטרור האחרון שפקד את ישראל התאפיין במחבלים רבים שהודו בחקירתם שהושפעו מההסתה בפייסבוק, טוויטר, יוטיוב ופלטפורמות אחרות.

 

שרת המשפטים איילת שקד: "ישראל נמצאת בחזית מאבק בטרור, וכך גם במלחמה בהסתה ברשת. דווקא בשבוע שמציינים את יום 11/9, האירוע ששינה את פניה של ארצות הברית, ברור כי קיים אינטרס משותף בין כל הגורמים שמסוגלים להילחם בטרור. מטה פייסבוק העולמי יושב בארצות הברית וראשיו גדלו על המוסר האמריקאי. התרשמתי שקיימת הבנה לצורך בשיתוף פעולה. בעיניי פייסבוק ויתר הרשתות החברתיות מסוגלות לעשות יותר במלחמה נגד ההסתה".

השר לביטחון הפנים ארדן: "לפייסבוק ולחברות האינטרנט יש אחריות לתכנים שמתפרסמים אצלן אשר מעודדים טרור והסתה ועליהן לפעול באופן אקטיבי כדי לנטרם ולהסירם. בגל הטרור האחרון הוכח שהרשת הפכה לבית גידול לטרור ועלינו להילחם יחדיו כדי למנוע זאת, אך החברות חייבות ויכולות לעשות הרבה יותר".

מפייסבוק נמסר בתגובה: "משלחת של פייסבוק ביקרה בישראל כחלק מדיאלוג מתמשך עם קובעי מדיניות ומומחים ברחבי העולם, על-מנת לוודא שתוכן העוסק בטרור יישאר מחוץ לפלטפורמה שלנו וכדי לתמוך ביוזמות של דיבור נגד. ניתן לסכל פעילות של גורמים קיצוניים ברשת רק באמצעות שיתוף פעולה הדוק בין קובעי מדיניות, החברה האזרחית, אקדמיה וחברות - זה נכון בישראל וזה נכון בכל מקום בעולם. היו לנו דיונים בונים על נושאים חשובים אלה ואנו מצפים להמשך של הדיאלוג ושיתוף הפעולה".

עוד נמסר כי "בפייסבוק יש אפס סובלנות לטרור. אנו רוצים שאנשים ירגישו בטוחים כאשר הם משתמשים בפייסבוק ומסיבה זו פיתחנו והגדרנו כללי קהילה, המבהירים שאין מקום בפייסבוק לתוכן שמקדם טרור. אנו מוקירים את הזמן שמקדישים לנו מומחים מקומיים בכל רחבי העולם, המסייעים לנו להבין את ההקשרים המקומיים, על-מנת ליידע על כללים אלה".

צרו איתנו קשר *5988