אישום נגד בעלי אולם "עדיה": התקינו גוף תאורה לפי סרטון מיו-טיוב

לפי כתב האישום שהוגש בעקבות מותה של אורחת בחתונה באולם האירועים "עדיה" ביבנה, הבעלים תלו את גוף התאורה שקרס בלי התייעצות עם איש מקצוע וללא אמצעי בטיחות - כדי לחסוך בהוצאות

אסון באולם האירועים "עדיה" /  באדיבות וואלה NEWS צילום: אבי אשכנזי
אסון באולם האירועים "עדיה" / באדיבות וואלה NEWS צילום: אבי אשכנזי

כתב אישום הוגש היום (ה') נגד חמישה מהמעורבים בקריסת גוף התאורה באולם האירועים "עדיה" לפני כשנה וחצי ביבנה. לחמישה מיוחסים גרימת מותה של אביבה חיון וחבלה ברשלנות בגין פציעתם של כ-20 אורחים שהיו באירוע החתונה של הזוג מור וקרין לוי ובו קרס גוף התאורה המרכזי.

הנאשמים הם בעלי האולם, עובדיה כהן ויגאל עקליאן. כהן שימש גם כבעל חברת התאורה האמונה על מתן השירותים בו. כתב האישום נגד השניים, שהגיש עו"ד יניב בן-הרוש, הוגש במסגרת הסדר טיעון.

נאשם נוסף, אורן זרוג, שימש כשותף בחברת התאורה ביחד עם כהן ואף מונה כאחראי התאורה באולם, למרות שהוא חסר הכשרה או השכלה הנדסית. ניסן ברנס שימש בין השאר כמסגר באולם, למרות שהוא חסר הכשרה או השכלה מתאימה; ועותניאל מדר, הנאשם החמישי, הוא מהנדס קונסטרוקציה.

לפי כתב האישום, במהלך אוגוסט 2014 הותקנו מרבית גופי התאורה באולם, אולם הצעת המחיר לגוף התאורה המרכזי נדחתה על-ידי בעלי האולם, כהן ועקליאן. לפיכך הציע זרוג לשניים כי הוא יתכנן גוף תאורה מרכזי על סמך סרטון וידאו שראה באתר יו-טיוב, על אף שלא הייתה לו כל הכשרה בתחום, וכהן ועקליאן הסכימו להצעתו. לשם התקנת גוף התאורה בתקרת האולם גייס זרוג את ברנס, אותו הנחה באיזה אופן עליו לתלות את גופי התאורה, מבלי להיוועץ עם איש מקצוע.

עוד עולה מכתב האישום כי גוף התאורה הותקן כאשר הוא לוקה בכשלים רבים, ובעוד לכל אחד מעשרות גופי התאורה הקטנים שהותקנו בתקרת האולם על-ידי חברת התאורה חובר כבל אבטחה, דווקא לגוף התאורה המרכזי לא דאגו זרוג או ברנס לחבר מנגנון אבטחה למניעת צניחתו במקרה של כשל.

בתאריך 27.8.14 נפתח האולם, והחלו להתקיים בו אירועים באופן תדיר ובנוכחות אנשים רבים. זאת, בעוד שהנאשמים ידעו שגוף התאורה לא תוכנן ונבנה על-ידי מי שהינו בעל הכשרה מתאימה לכך, ואף לא נבדק ולא אושר על-ידי מהנדס מכונות מוסמך. הנאשמים אף לא דאגו לקיומם של אמצעי בטיחות לגוף התאורה.

בנובמבר 2014 הוזמן המהנדס מדר לבדיקת כלל גופי התאורה באולם ואישר את גוף התאורה. מדר לא ביקש פרטים חיוניים עליו, לא ביצע בדיקה מעמיקה ולא הבהיר לנאשמים כי אינו מוסמך לתת אישור לגוף התאורה, שמשום שהיה מחובר למנוע, הוא בבחינת מכונת הרמה שעל אישורה אמון רק מהנדס מכונות.

לאחר שקצין הרישוי סירב לקבל את האישור בשל העובדה שהיה מדובר באישור לקוני בכתב-יד, הוכן מטעמו של מדר, מבלי שביקר בשנית באולם, אישור מודפס.

ביוני 2015 התקיים האירוע שבו נהרגה חיון בנפילת גוף התאורה. הוא הופעל כך שעלה וירד מעת לעת, ובשעה 00:30 הפעיל איש התאורה את הכפתור שמניע את גוף התאורה. בסמוך לכך נשלף הכבל מהמהדק, והגוף קרס, נפל על חיון וגרם למותה המיידי.

מעורך דינו של זרוג, אלעד רט, נמסר בתגובה: "קיבלנו בצער רב את כתב אישום. גוף התאורה שקרס וגרם לאסון הנורא נבדק ואושר על-ידי מהנדס מקצועי שביקר באולם. מר זרוג הסתמך על אישור זה, וכך רשאי היה לעשות, על כל המשתמע מכך. החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום בגין רשלנות נגד אזרח שפעל בהתאם לחוות-דעתו המקצועית של בעל מקצוע מומחה בתחום ההנדסה, היא, לטעמנו, חסרת תקדים ובלתי מתקבלת על הדעת, ואנו משוכנעים שהיא תידחה על-ידי בית המשפט. משמעות החלטת הפרקליטות היא, הלכה למעשה, הטלת אחריות מוחלטת בכל מקרה של אסון, גם מקום שבו ניתן אישור מצד גורם מקצועי - וזאת אין לקבל". 

צרו איתנו קשר *5988