המעצמה שישראל צריכה להתבייש להיות

ישראל היא מעצמת אופציות בינאריות שנסחרות בחו"ל וגורמות הפסדים כבדים למשקיעים. הכבוד מפוקפק והחשד להלבנת הון ופשיעה נחקר וקיים. כדאי להחיל חקיקה מגבילה במסחרד"ר אבי ביצור

יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה לשנות את החוק הישראלי ולהרחיבו, כדי שיאפשר לרשות לאסור שיווק אופציות בינאריות מישראל בחו"ל. אופציות בינאריות הם מכשיר פיננסי מסוכן המאפשר ללקוחות להמר על כיוון השינוי במטבעות, מדדי מניות ומחירי סחורות, תוך שימוש במינוף (אשראי) גבוה. המינוף יכול לגרום לרווח גדול מחד אבל הפסד מוחק את כל סכום ההשקעה.

מפעילי האופציות הבינאריות הם למעשה המהמרים נגד הלקוחות, וברוב מוחלט של הפעולות הלקוחות מפסידים. מהמר שהעריך ששער הדולר יעלה מול האירו חייב לפעול בזריזות ולצאת ברווח מההשקעה אם הדולר התחזק, אך במקרים רבים האופציה אינה ניתנת לניצול (מכירה) מיידית או שהמהמר מבקש ומתפתה להרוויח עוד והמגמה מתחלפת ונרשם הפסד. לקוחות באופציות בינאריות נכשלים במקרים רבים בחוסר יכולתם להפסיק להמר ולמרות הפסדיהם הם ממשיכים לסחור.

"השקעה באופציה בינארית מסוכנת מאוד. זה כמו ללכת לרולטה שבה הגלגל מוטה נגדך", הסביר פרופ' אילן קרמר, חוקר בתחום המימון ותורת המחשבים מהאוניברסיטה העברית. עו"ד אמיר שרף, לשעבר סגן היועץ המשפטי ברשות ני"ע, הסביר בפברואר 2016, שהמסחר הבינארי יוצר פוטנציאל אדיר לניגוד עניינים ויש דמיון למה שנעשה בעולם ההימורים.

לפי הערכות סטטיסטיות (סטנפורד), 90% מהמשקיעים מפסידים את כל כספם באופציות בינאריות. מי שהימר לדוגמה לפני כשבוע שמניות אפל יעלו ובעקבות המאזן הפושר המניה ירדה 2.7%, מחק את כל השקעתו ויש אינספור דוגמאות נוספות להפסד.

ישראל היא מעצמה של אופציות בינאריות. על פי הערכות כ-200 חברות אופציות בינאריות ופורקס (מסחר מטבעות) ישראליות פועלות מול לקוחות בחו"ל והן מעסיקות כ-1,500 עובדים. במארס2016 אסרה רשות ני"ע על שיווק אופציות בינאריות לישראלים. הרשות קבעה חקיקה ברורה ל-5 זירות מסחר בפורקס שעברו אישור לאחר בדיקה קפדנית וארוכה עם מגבלות ברורות ללא אופציות בסיכון חריג.

לרשות ני"ע אין סמכות לאסור פעילות באופציות בינאריות מישראל לחו"ל וכך משקיעים רבים בחו"ל, שרובם אינם מתמצאים בתורת הסיכונים-סיכויים, סופגים הפסדים כבדים והרווח הוא של המפעילים הישראלים. בתחקיר שפורסם בנושא כתבה סימון וינגלס מ"הג'רוזלם כרוניקל" על המסחר באופציות הבינאריות כך: "בכל בוקר אלפי ישראלים קמים בבוקר והולכים לעבודה בשביל לגנוב כסף מזרים ברחבי העולם". וברויטרס כתבו, "מדובר במלכודת עוקץ לאלפי אנשים".

המסחר באופציות הבינאריות מעורר חששות של הלבנת הון ופשיעה כמו גם אפשרות לשנאה כלפי ישראל וישראלים מצד משקיעים מחו"ל שהפסידו את כספם. המאבק של רשות ניירות ערך בנושא צריך לסחוף את בנק ישראל, משרד האוצר, הכנסת לתמוך ולסייע להעביר חקיקה שתגביל את המסחר באופציות הבינאריות מישראל בחו"ל. דימוי הגון או כבוד לא יצמחו לנו מפעילות זו, משטמה ושם רע כבר צומחים, ויש למנוע את פריחתם.

ד"ר אבי ביצור הוא מרצה בכיר במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א)

צרו איתנו קשר *5988