דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

עיריית רעננה תשיב לרבוע כחול כמיליון שקל מהיטל השבחה

העירייה תחזיר לחברה חלק מ-2.2 מיליון שקל ששולמו בגין הקמת בניין המשרדים של החברה בעיר, לאחר שרבוע כחול טענה כי לא היה מקום לפרסם הקלה ■ ועדת הערר, בראשות עו"ד רונית אלפר, קיבלה את עמדת החברה

רונית אלפר/צילום: יחצ
רונית אלפר/צילום: יחצ

עיריית רעננה תחזיר לחברת רבוע כחול נדל"ן חלק מהיטל השבחה בגובה כמיליון שקל ששילמה בגין הקמת בניין משרדים של החברה ברחוב ויצמן 8 באזור התעשיה בעיר.

מדובר במגרש בן 11 דונם שהתוכנית לבנייה בו כללה נספח לפיו אמורים להיבנות על המגרש שני מבנים, אולם רבוע כחול נדל"ן ביקשה לבנות מבנה אחד, ולכן נדרשה לפרסם הקלה, שעבור אישורה היא נדרשה גם לשלם היטל השבחה. החברה טענה כי לא היה מקום לפרסם הקלה, ולכן מראש לא היה מקום לגבות ממנה היטל השבחה. ועדת הערר קיבלה את עמדתה והורתה על השבה של כמיליון שקל, מתוך כ-2.2 מיליון שקל ששולמו.

יו"ר ועדת הערר, עו"ד רונית אלפר, ציינה כי "הקלה" מוגדרת בחוק כ"הרשאה לבצע עבודה שהיא טעונה היתר לפי סעיף 145 בסטייה מהוראות תוכנית או תקנה אחרת החלות במקום הנדון ושאין בה משום שימוש חורג". לדבריה, נראה כי העמדה המקובלת היא שככלל, סטייה מהוראות מנחות בתוכנית, ובכלל זה מנספח בינוי מנחה, אינה מצריכה פרסום הקלה בהתאם לחוק.

לדברי עו"ד ענת בירן, שייצגה את רבוע כחול: "ועדת הערר קיבלה את עמדתנו כי הקלה שפורסמה ואושרה, בהיעדר חובה לעשות כן על פי דין, אינה מהווה אירוע מס על פי חוק התכנון והבנייה ואין זה משנה האם הוועדה ובהמשך מבקש ההיתר פרסמו הקלה. הקלה הינה אך ורק על פי דין ולא נוצרת על ידי הסכמת הצדדים".

עוד ייצגו את רבוע כחול עו"ד דפנה תמיר, אלי גולדשטיין וקאופמן ראדו. את הוועדה המקומית רעננה ייצגו: עו"ד אביבה רחמים יניב והשמאי אחיקם ביתן.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות