הספירה החוזרת בארה"ב: האם לקלינטון יש סיכוי?

מה בדיוק מתרחש בהליך הספירה החוזרת של הקולות בארה"ב, מדוע במטה קלינטון טוענים לזיופים, והאם ייתכן שקלינטון תהיה הנשיאה הבאה כנגד כל הסיכויים?

הילארי קלינטון דונלד טראמפ  , בחירות  / צילום: רויטרס
הילארי קלינטון דונלד טראמפ , בחירות / צילום: רויטרס

זוכרים את הטענות של דונלד טראמפ, כשהיה המועמד לנשיאות, ש"המערכת מסואבת ומושחתת", ש"כולם רמאים", ושיקבל את התוצאות רק אם הוא עצמו ינצח? אז עכשיו, כשהוא הנשיא הנבחר, התהפכו היוצרות. הוא מכנה את העלאת האפשרות שהיו אי סדרים שהעניקו לו את הניצחון במניין האלקטורים "הזויה ומגוחכת" - ואילו המפסידים בבחירות שהתקיימו ב-8 בנובמבר יזמו מהלך לספירה חוזרת של הקולות בשלוש מדינות לפחות, שלכאורה אם יתברר שאכן היו בהן אי סדרים יש אפשרות תיאורטית קלושה שהילארי קלינטון, שזכתה ברוב מרשים של כשני מיליון קולות בבחירות, אך הפסידה בעשיריות האחוז כדי לגרוף את במניין האלקטורים בכמה ממדינות המפתח, תוכל לטעון שבעצם היא נבחרה לנשיאות.

תחילתה של הפרשה הזו, שמונעת ממערכת הבחירות חסרת התקדים בארצות-הברית להסתיים, בפנייה של קבוצת מומחים לאבטחת מחשבים ולדיני הצבעה למטה הבחירות של קלינטון לדרוש ספירה חוזרת. הם מבססים את טענתם על כך שבאזורים שבהם התקיימה ספירת קולות ידנית - הילארי קלינטון הובילה . זאת לעומת אזורים שבהם ספירת הקולות נעשתה באמצעים ממוחשבים שם ניתן הניצחון לדונלד טראמפ. לטענתם, קיים חשד סביר שגורם כלשהו חדר למחשבים ושינה את התוצאות לטובתו של טראמפ. כל זאת על רקע פריצות ההאקרים הרוסיים במהלך מערכת הבחירות למחשבי המפלגה הדמוקרטית.

ידיעה על שיחת ועידה בעניין שהתקיימה בין קבוצת המומחים הזו לבין מנהל מטה הבחירות של הילארי קלינטון, ג׳ון פודסטה - שכבר בליל הבחירות רמז לאי סדרים, התפרסמה בשבוע שעבר ב"ניו-יורק מגזין". במטה קלינטון נמנעו מלהתייחס לדברים אך מי שהרימה את הכפפה היא המועמדת הנוספת, ד״ר ג׳יל סטיין, שהתמודדה גם היא לנשיאות בראש מפלגת הירוקים. היא גייסה את מיליוני הדולרים הנדרשים כדי לבקש ולבצע ספירה חוזרת. הבקשה כבר הוגשה לועדת הבחירות במדינת ויסקונסין והשבוע היא צפויה לעשות זאת, ממש ברגע האחרון האפשרי - גם בפנסילבניה וגם במישיגן.

אחרי שד״ר סטיין החלה במהלך, הודיעו גם במטה קלינטון שהם מצטרפים. התוצאות הסופיות של הבחירות אמורות להתפרסם ב-13 בדצמבר. האלקטורים מתכנסים בוושינגטון לבחור את הנשיא ב-19 בדצמבר. 6 אלקטורים כבר הודיעו שלמרות העובדה שבמדיניותיהם הקולות ניתנו לטראמפ - הם יצביעו עבור קלינטון. בימים האחרונים נשמעו קריאות פומביות לעוד אלקטורים לעשות כן. מהלך כזה, אגב, הוא חוקי לפי החוקה האמריקאית.

האפשרות שכל המהלכים האלה יהפכו את הקערה ויביאו להכתרתה של הילארי קלינטון לנשיאה ב-20 בינואר במקום טראמפ נראית כרגע כקוריוז. אבל בתחילת מערכת הבחירות הזו נזכיר, נראתה מועמדותו של המיליארדר הניו-יורקי כוכב הריאליטי דונלד טראמפ גם היא, לא יותר מקוריוז.

 

צרו איתנו קשר *5988