הנקראות ביותר

בקרוב: המדינה תפרסם מכרז ראשון בשיטת תכנן ובנה בחריש

המכרז הראשון במתכונת החדשה עומד להתפרסם בחריש ■ חלק ניכר מיחידות הדיור במתחם ישווקו במתכונת של מחיר למשתכן ■ במסגרת המכרז מחוייב היזם הישראלי לשותפות או התקשרות עם חברה זרה 

יואב גלנט בסיור בחריש/ צילום: חריש
יואב גלנט בסיור בחריש/ צילום: חריש

לאחר שהממשלה אישרה את התוכנית של משרד השיכון, תוכנית תכנן ובנה, כעת עומד להתפרסם המכרז הראשון במתכונת החדשה בחריש. חוברת המכרז מתוכננת לעלות לאתר רשות מקרקעי ישראל בעוד כשלושה שבועות.

מדובר במכרז שיכלול קרקע ל-1,196 יחידות דיור, שטחי מסחר בהיקף 4,250 מ"ר ומבני ציבור בשכונת אור המזרח בעיר החדשה. היקף המכרז והמטלות הכרוכות בו נאמד בכמיליארד שקל. הזוכה במכרז יידרש לתכנן ולבצע את כלל עבודות הפיתוח במתחם, את מוסדות החינוך ומבני הציבור, ואת יחידות הדיור ושטחי המסחר.

לצורך כך יהיה עליו להתקשר עם חברת בנייה זרה. נזכיר כי החלטה אחרת של הממשלה אישרה לשש חברות זרות להיכנס ולעבוד בישראל, חמש חברות סיניות וחברה אחת מפורטוגל. נכון להיום החברות נבחרו, אם כי ההליך שיאפשר את עבודתן בישראל הכולל אפשרות לרישומן ברשם הקבלנים הישראלי כמו גם תקנות לגבי העסקת העובדים הזרים טרם הושלם.

נציין כי על פי המכרז שעתיד להתפרסם כאמור בשבוע הבא, חלק ניכר מיחידות הדיור במתחם ישווקו במתכונת של מחיר למשתכן (1,092 יחידות דיור) כאשר 108 נוספות ישווקו כדירות אותם ניתן למכור בשוק החופשי. היקף מבני הציבור שכולל מכרז זה עומד על 2 בתי ספר יסודי (12 כיתות), 11 כיתות גן בשתי אשכולות גנים, 3 כיתות מעון יום, אולם ספורט בשטח 1,450 מ"ר, מתנ"ס בשטח 1,500 מ"ר ומגרש ספורט בשטח 600 מ"ר.

עוד נציין כי הזוכה במכרז יידרש להשלים את מסירת הדירות, התשתיות ומבני הציבור והחינוך הכלולים במכרז בתוך 40 חודש מיום החלטת ועדת המכרזים על המציע הזוכה במכרז.

עוד בנושא נדל"ן ותשתיות


המכרז האמור יהיה הראשון שמפורסם בשיטה החדשה בה יזם אחד יוכל לזכות בפרויקט בסדר גודל שכזה, ויתחייב הן על התכנון והן על הבנייה. הרציונל שעומד בבסיס התוכנית הוא לאפשר הקמה של שכונה מא' ועד ת' בהליך מהיר ומתאום מבחינת בנייני המגורים והתשתיות.

במשרד הבינוי והשיכון מסרו כי "למתחמים שיצאו במסגרת המכרזים הללו תהיה תכנית בתוקף, ללא חסמים חיצוניים משמעותיים, על מנת להגביר את הוודאות ליזם ולאפשר קידום מהיר של הבנייה". עוד במסגרת המכרז מחוייב היזם הישראלי לשותפות או התקשרות עם חברה זרה. נציין כי על פי אמות המידה של המכרז, מדובר במכרז אליו יוכלו לגשת רק חברות גדולות בענף.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, מסר היום כי: "אחד הגורמים שייקרו לאורך השנים את המחירים בשוק הדיור הוא הקצב האיטי של הבניה, וחוסר התיאום ששרר במערכת המסורבלת ומרובת היזמים. הצעד הזה, המצטרף לשורת צעדים גדולים בהם נקטנו בשנה וחצי האחרונות, כהכנסת חברות בניה זרות, תיעוש הבניה, עדכון חוקי מכר דירות והסרת חסמים בירוקרטיים, תביא לקיצור זמנים, ייעול המערכת וחסכון בכסף לציבור הישראלי".

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
היי טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
הסיפורים הגדולים
גלובס TV
פרויקט מיוחד
✓ הרישום בוצע בהצלחה!