ראש עיריית אור-יהודה לשעבר הורשע בעבירות מין ומירמה

דוד יוסף הורשע כי ניצל את כוחו ואת מעמדו כדי לבצע עבירות מין במספר נשים שעבדו תחתיו, כולל מעשה מגונה בכוח ■ בנוסף הורשע ב-5 עבירות של מירמה והפרת אמונים הכוללות גניבה בידי עובד ציבור

דוד יוסף - ראש עירית אור יהודה חשוד בהטרדה מינית  / צילום:אמיר מאירי
דוד יוסף - ראש עירית אור יהודה חשוד בהטרדה מינית / צילום:אמיר מאירי

ראש עיריית אור-יהודה לשעבר, דוד יוסף, הורשע היום (ב') ב-11 מתוך 15 עבירות המין שיוחסו לו, במספר נשים שעבדו תחתיו - החמורה ביותר היא מעשה מגונה בכוח. 

נוסף לכך, הורשע יוסף ב-5 עבירות של מירמה והפרת אמונים הכוללות גניבה בידי עובד ציבור, ובהן מלגות שהעביר למקורבים וכינוי רחוב בעיר על שם מאהבתו, "באלי".

בחלק מן העבירות מתח בית המשפט ביקורת על התנהלותו של יוסף, אך קבע כי העבירות לא עוברות את הסף הפלילי. העונש המירבי על עבירותיו של יוסף, גניבה בידי עובד ציבור ומעשה מגונה בכוח, הן 10 ו-7 שנות מאסר בהתאמה.

ראש העירייה הורשע בבית המשפט המחוזי בתל-אביב ב-16 מתוך 25 האישומים שהואשם בהם, ובהם בעילה אסורה בהסכמה, מעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות, הטרדה מינית, עבירות מירמה והפרה אמונים ושיבוש הליכי משפט וחקירה.

ביולי 2015 הוגש נגד יוסף כתב האישום החמור, על-ידי עו"ד רחלי חזן-פלדמן מפרקליטות מחוז תל-אביב, וחשף שורת הטרדות מיניות לצד ניהול מטריד של העירייה.

כתב האישום מפרט מערכות יחסים רבות בין יוסף לנשים הכפופות לו וכן דפוס קבוע של הטרדות מיניות. במהלך המשפט העידו גם נשים שחלה התיישנות על המקרים אותן גוללו, כדי להעיד על "השיטה" שלפיה פעל יוסף.

בסוף חודש מאי 2015 נעצר יוסף בחשד כי הטריד מינית 5 נשים וביצע בהן מעשים מגונים לאורך שנים, ואף ביצע באחת העובדות שלו בעילה אסורה בהסכמה. עוד הוא נחשד כי השתמש שלא כדין בכספי הרשות כדי להעניק לנשים הללו ולאחרות טובות הנאה, וכי ניסה לשבש את החקירה.

הסיפור שחשף את הפרשה הוא של ב', מזכירתה של א' שהתלוננה גם היא נגד יוסף. על-פי כתב האישום, בהזדמנות אחת נישק יוסף את ב' על שפתיה ללא הסכמתה. בפעם אחרת, במהלך טיול של עובדי העירייה, הציע לה לעלות לחדרו כדי לעשות לה עיסוי, והיא סירבה. בהזדמנות נוספת פגש בה יוסף במחסן השייך לעירייה. לאחר חילופי דברים שעסקו בבחירות לעירייה, הושיט יוסף את ידו לחזה של ב' וצבט את פטמתה, מעל חולצתה, ללא הסכמתה.

בהמשך, כך לפי כתב האישום, לאחר ש"הגלה" אותה למחלקה אחרת בעלת תנאי עבודה ירודים יותר, הורה ראש העיר לאסור עליה להיכנס לבנייני העירייה. לבסוף החליט לפטר אותה. כדי שיוכל לעשות זאת ביקש ממנהלת המחלקה להוציא מכתב על אי-הערכתה לתפקודה של ב'. מנהלת המחלקה לא מילאה אחר דרישת יוסף ואנשיו, וניסחה ביחד עם קצין הביטחון מכתב שכלל גם הערכה חיובית לב'. דברים דומים אמרה גם בשימוע לפני הפיטורים. עקב כך חמתו של ראש העיר בערה בו, והוא דרש לפטר גם את מנהלת המחלקה ולא לאפשר את כניסתה למחלקה.

כמה ימים לאחר מכן קיבלה מנהלת המחלקה טלפון ממחלקת כוח-האדם, שבו נשאלה האם היא מעוניינת בשימוע לפני פיטורים או שבכוונתה לעזוב לאלתר את העבודה. היא הודיעה כי היא רוצה שייערך שימוע, אליו תגיע עם עורך דינה. זמן לא רב לאחר מכן נעצר יוסף על-ידי המשטרה, והיא הוחזרה לתפקידה.

לאחר חשיפת הפרשה המשטרה פנתה לכמה נשים, אך רובן סירבו לדבר. בשלב מוקדם יחסית של החקירה הוחלט להתחיל בחקירה גלויה, ומיד אחרי שיוסף נעצר התחיל להגיע למשטרה מבול של תלונות.

לא את כל הנשים שמופיעות בכתב האישום נגד יוסף נטען כי הטריד. עם חלקן הוא ניהל מערכות יחסים רומנטיות, והן אופיינו בכך שהוא נהג לצ'פר אותן מכספי העירייה. אחת הנשים היא ט', צעירה בת 33 תושבת אור-יהודה, אם חד-הורית לילד בן 9. בשלב מסוים במהלך הקשר שלהם הזמין אותה יוסף להצטרף אליו לטיול של עובדי העירייה, תוך שהוא מורה לה להציג עצמה בשם בדוי. באותו מעמד נתן לה תלושי שי בסך 500 שקל של חנות הצעצועים "הפיראט האדום", אשר נקנו על-ידי העירייה. בעת הטיול דאג יוסף לכך שט' קיבלה חדר לבד, לפי השם הבדוי שבו נרשמה, בעוד ששאר עובדי העירייה, למעט יוסף, שוכנו בחדרים זוגיים.

אחד הסיפורים המפורסמים ביותר בפרשה הוא רחוב "באלי" שבעיר, שבמהלך החקירה התברר כי יוסף קבע את שמו על שם המאהבת שלו. "זה הלם ובושה גדולה", אמרה ראשת העיר ליאת שוחט, שכיהנה כיו"ר סיעת האופוזיציה בעיר בזמן חשיפת הפרשה, לאחר הגשת כתב האישום. "כולם ידעו שהוא פלרטטן, אבל העוצמה והכמויות - אנשים ממש בהלם. ההרגשה היא שהוא החזיר את העיר הרבה שנים אחורה מבחינה תדמיתית. זו פגיעה קשה שייקח זמן רב לשקם".

פרקליטו של יוסף: "המחשבה על עסקת טיעון היא לא רצינית"

פרקליטו של יוסף, עו"ד אבי אודיז, אמר כי בהשוואה למה שהוטח בראש העיר לשעבר בחקירתו, מדובר בכתב אישום קל, וגם ממנו לא יישאר הרבה. "רק מתוך מה שבית המשפט הקריא, אפשר לשמוע שמחצית מאישומים זיכוי ומחצית האשמה. לא קראתי בעיון את פסק הדין, ממה ששמעתי מהציטוטים שנשמעו בבית המשפט, התמונה מורכבת. נכון לעכשיו, כמי שניהל את התיק במשך שנה וחצי, הזיכויים ממש לא מעטים - מדובר על 9 זיכויים משמעותיים מתוך 16 אישומים. נקרא בעיון ונתייחס בהתאם. המחשבה כרגע על עסקת טיעון היא לא רצינית".

לגבי העבירה עם רחוב "באלי", אמר עו"ד אודיז כי "מדובר בהרשעה בעבירה סקסית, מונח שנתבע היטב. אני מכיר את הראיות, ועם זאת הייתי באולם בית המשפט ולא שמעתי את פירוט ההרשאה של איך ולמה".

עו"ד חזן פלדמן מפרקליטות מחוז תל-אביב בירכה על ההחלטה. לדבריה, "בית המשפט הרשיע היום את הנאשם, ראש עיריית אור-יהודה לשעבר דוד יוסף, בשורה ארוכה של עבירות מין ועבירות שחיתות. בית המשפט קבע כי הנאשם השתמש בכוחו ובסמכותו, פגע בנשים תושבות העיר ובציבור שחי בעיר והשתמש בכספי ציבור לצורך ביצוע העבירות האלה. בית המשפט הרשיע אותו ברוב כתב האישום".

צרו איתנו קשר *5988