על רקע נפילת האירו: שרגא ברוש מבקש מכחלון סיוע מיוחד

בשבועות האחרונים חלה ירידה חדה בשער האירו ביחס לשקל ■  כ-30% מייצוא הסחורות הישראלי מופנה לגוש האירו - כך שהשינוי מסכן את המשך הפעילות של מאות יצואנים ישראלים

שרגא ברוש / צילום: יחצ
שרגא ברוש / צילום: יחצ

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, פנה היום (ד') לשר האוצר, משה כחלון, וביקש ממנו לגבש באופן מיידי חבילת סיוע ליצואני האירו, שתעזור להם למנוע את הפגיעה הכלכלית הקשה ואת הצניחה הצפויה ביצוא בשל נפילת שער היורו.

"אנו מבקשים את טיפולך המיידי" כתב ברוש לכחלון כשהוא מבקש "תיאום של מפגש דחוף עם יצואנים לגוש, במטרה להגדיר חבילת סיוע אשר תאפשר לגשר על הפגיעה בכושר התחרות של יצואני גוש האירו. לנוכח דחיפות הנושא, אנו מבקשים כי בשבועות הקרובות יביא משרדך לאישור הממשלה את חבילת הסיוע ליצואני הגוש".

ברוש גם התריע והזכיר כי "חולשתו של הייצוא בשנים האחרונות מסכנת את יכולת הצמיחה העתידית של המשק הישראלי, ואת יכולתנו לצמצם את פער רמת החיים בין ישראל ובין המדינות המפותחות", ועל כן יש לפעול בכל דרך שניתן על מנת למנוע את הפגיעה ביצוא.

בשבועות האחרונים חלה ירידה חדה בשער האירו ביחס לשקל, כאשר מתחילת חודש נובמבר 2016 נרשם תיסוף מצטבר של כ- 5%.

גוש האירו הנו יעד היצוא המרכזי של התעשייה הישראלית - כ-30% מייצוא הסחורות הישראלי מופנה לגוש- כך שהשינוי בשערי החליפין מסכן באופן ישיר את המשך הפעילות של מאות יצואנים ישראלים.

בשנתיים האחרונות ירד היצוא התעשייתי בשיעור מצטבר של כ-10%. מדובר באובדן יצוא של כ-5 מיליארד שקל ואובדן צמיחה של כ-2%.

צרו איתנו קשר *5988