פרשת נתניהו-מוזס: מנכ"ל משרד התקשורת פילבר מוסר עדות

(עדכון) - מוקדם יותר היום הגיע גם העיתונאי אבי רצון למסור עדות ביחידת להב 433 ■ השבוע אמור להיחקר בפרשה גם השר זאב אלקין, ונתניהו ייחקר פעם נוספת במעונו

שלמה פילבר / צילום: לע"מ
שלמה פילבר / צילום: לע"מ

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, הגיע היום (ד') למשרדי להב 433 בלוד למסור עדות במסגרת פרשה 2000. 

פילבר יישאל בין השאר על התצהיר שעליו חתם בשעתו יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהוגש גם ליו"ר ועדת הבחירות, ובו נאמר כי לנתניהו אין שום קשר לעיתון "ישראל היום". החוקרים ביקשו לדעת האם פילבר חתם על התצהיר מיוזמתו ומרצונו, שכן על פניו הדברים לא מתיישבים עם המציאות.

מוקדם יותר היום הגיע גם העיתונאי אבי רצון למסור עדות במשרדי יחידת להב 433 בלוד, במסגרת חקירת פרשה זו. שמו של רצון הוזכר בתמלילי פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונותארנון (נוני) מוזס שנחשפו בחדשות 2 בסוף השבוע, במסגרת המגעים לכאורה בין השניים לצמצום פעילותו של החינמון "ישראל היום", בבעלותו של מקורבו של נתניהו שלדון אדלסון, בתמורה לשינוי אופי הסיקור בנוגע לראש הממשלה ב"ידיעות אחרונות".

מתמלילי הפגישות שנחשפו, עולה כי בין היתר דנו השניים בסוף שנת 2014 במינוי עיתונאים מטעמו של נתניהו למערכת "ידיעות אחרונות". על-פי התמלילים שפורסמו ביום שבת האחרוו, מוזס אמר לראש הממשלה: "תביא מישהו שיכתוב מחר בבוקר מאמרים. נו, תביא. כבר מחר בבוקר, בלי קשר לכלום, לפני החוק ("חוק 'ישראל היום'", א"א), לפני הכול. מנסה להראות לך רצון טוב. תביא". לכך השיב נתניהו: "קח את הבחור הזה. הכדורגלן הזה, אבי רצון". 

אתמול (ג') הגיע העורך הראשי של "ישראל היום", עמוס רגב, למסירת עדות בפני חוקרי להב 433, במשך כ-5 שעות. בהמשך הגיע גם המו"ל מוזס לחקירתו החמישית במסגרת פרשה 2000 ונחקר במשך כ-7 שעות.

 

במסגרת הפרשה צפוי, בין היתר, גם השר זאב אלקין למסור השבוע עדות. כמו כן, ראש הממשלה צפוי להיחקר פעם נוספת במעונו בירושלים.

אתמול התייחס מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, לחקירה וטען כי היא "לא תהיה ארוכה מאוד". הוא הבהיר: "בסוף ההחלטה היא של היועץ המשפטי. איש לא מפריע לעבודתנו המקצועית. אם יסתבר שיש עבירות, ומאחוריהן יהיו ראיות מסודרות, אז המשטרה עשתה את תפקידה".

לדבריו, "צוות החקירה מורכב ומקצועי, ואנו עושים זאת ביושרה המרבית. אנחנו לא מוכנים להיות חלק מהחגיגה התקשורתית".

אלשיך הוסיף כי "תפקידנו בעניין הזה הוא לבער שחיתות ולשמור על קופת המדינה. בתחום שנמצא בכותרות יש לנו תפקיד מוגדר, הרבה יותר ממוקד. התפקיד שלנו הוא לא לאסוף מידע על נבחרי הציבור וליזום פעילות חשיפתית. המידע מגיע מטבע הדברים במדינה דמוקרטית". 

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, אמר בתחילת השבוע כי הקלטות נתניהו ומוזס לא ייחשפו מחשש לשיבוש חקירה, אך הוא ישקול בבוא העת את פרסומן. הוא הוסיף כי "החקירה מתנהלת לשביעות-רצוני", וכי הביקורת נגדו, על כך שהקלטות הובאו לידיעתו כבר לפני שנה, אינה מוצדקת.

לדבריו, "אני ער לכך שבתיק כה רגיש כמו פרשת 2000, כל התפתחות זוכה למשנה תהודה. אני גם שומע לעתים ספקולציות חסרות שחר, ואם יורשה לי לומר - גם חסרות אחריות, שמנסות לייחס למערכת האכיפה כל מיני שיקולים זרים, בנוגע לעיתוי של פעולות חקירה מסוימות, בנוגע לסדר הפעולות, בנוגע למהות הפעולות שאושרו כביכול או שלא אושרו ועוד. נדמה שכולם רוצים לתפוס טרמפ ו'לעזור' לנו לנהל את החקירה - ואני אומר להם: תודה רבה, אנחנו מסתדרים מצוין".

צרו איתנו קשר *5988