נחשף פיתוח חדש וזול לייצור סוללה שתחזיק במשך 10 שנים

חוקרים מאוניברסיטת הרווארד פיתחו טכנולוגיה חדשנית שתאפשר יצירת מקור סוללה שתחזיק מעמד 10 שנים ■ הצוות בחן והדגים כי גם לאחר 1,000 מחזורי פריקה וטעינה, הסוללה איבדה פחות מ-1% מהקיבולת שלה

סוללה, מטען לסמארטפון/ צילום: שאטרסטוק
סוללה, מטען לסמארטפון/ צילום: שאטרסטוק

דעיכתן של הסוללות הנטענות לאורך זמן היא בעיה שמוכרת לכולנו, כשלאחר כשנה של שימוש במכשיר הסמארטפון לדוגמה הבטריה מאבדת מכוחה והצורך לטעון אותה הופך לתכוף, מה גם שבשלב מסוים היא עשויה להתרוקן לחלוטין. חוקרים מאוניברסיטת הרווארד מפתחים טכנולוגיה חדשה שתאפשר יצירת מקור אנרגיה נטען שיכול לשמש כבטריה למשך מספר שנים ואפילו עשור.

הטכנולוגיה החדשה נשענת על פיתוח ה-flow battery ובעברית סוללת זרימה, שמשתמשת ברעיון המוכר והידוע של הסוללה האלקטרו-כימית, שבה אנרגיה אלקטרו-כימית מאוחסנת בכימיקלים בתוך נוזל ומומרת לאנרגיה חשמלית. לסוללת הזרימה יש יכולות הסתגלות המשמשות ליישומים רבים, אך היא יקרה, נוטה לאבד מעוצמתה עם הזמן ודורשת תחזוקה.

צוות המחקר שינה את מבנה האלקטרוליטים בבטריות מסוג זה ואפשר מילוי שלהן במים טבעיים במקום הסביבה הכימית בהן היו ספוגות הבטריות קודם לכן. התוצאה היא לא רק בטריות שהן בטוחות יותר אלא שהן זולות ומתאימות לייצור המוני.

הצוות בחן והדגים כי גם לאחר 1,000 מחזורי פריקה וטעינה, הסוללה איבדה פחות מ-1% מהקיבולת שלה. בקצב כזה הסוללה יכולה לשרוד קרוב ל-10 שנים.

צרו איתנו קשר *5988