אישום נגד ניצב בדימוס מנשה ארביב, לשעבר ראש לה"ב 433

 פרשת הרב יאשיהו פינטו, שכבר גבתה קורבן אחד, תנ"צ אפרים ברכה שהתאבד, מגיעה כעת אל קצין משטרה בכיר בדימוס ■ לטענת מח"ש, במסגרת הברית בין השניים, פנה ארביב לרב ולאנשיו בבקשות עזרה שונות לצרכיו הפרטיים, בהן סיוע למציאת עבודה בארה"ב לכלתו

מנשה ארביב ויאשיהו פינטו / צילום: שובה ישראל
מנשה ארביב ויאשיהו פינטו / צילום: שובה ישראל

לאחר שהרב יאשיהו פינטו ריצה שנת מאסר בגין מתן שוחד , ולאחר שתת-ניצב אפרים ברכה המנוח, שפינטו ניסה לשחדו, שלח יד בנפשו, הגישה היום (א') המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מח"ש) כתב אישום נגד ניצב בדימוס מנשה ארביב , לשעבר ראש יחידת לה"ב 433 במשטרה, בגין עבירות של מרמה והפרת אמונים ואי-מילוי חובה רשמית בפרשת יחסיו עם הרב פינטו.

בכתב האישום שהוגש לבית משפט השלום בראשל"צ - באמצעות עוה"ד משה סעדה ויפעת בן-עמי - נאמר כי בתחילת 2010 הכיר ארביב לראשונה את הרב פינטו, שפעל אז באשדוד ובניו-יורק. לטענת מח"ש, ארביב היה מצוי בקשר עם הרב פינטו ועם אנשים שונים מטעמו, וביניהם עוזרו האישי של הרב בארץ, יוסי עמוס, עמו היה ארביב מצוי בקשר הדוק.

המדינה טוענת כי בין ארביב לפינטו נרקמה ברית אינטרסים. מצד אחד עמד רב, שהיה מעוניין בחיבור למוקד כוח בדמות קצין בכיר במשטרה; ומצד שני עמד קצין משטרה בכיר, ששימש בתפקידים רגישים ובעלי השפעה רבה ומכרעת בתוך המשטרה, שהיה מעוניין בחיבור אישי לרב, בשל היותו מוקד כוח ואדם מקושר בארץ ובחו"ל.

ברית האינטרסים - כך לפי האישום - הלכה והתעצמה עם הזמן. לפי כתב האישום, במסגרת ברית האינטרסים בין השניים, פנה ארביב לרב פינטו ולאנשיו בבקשות עזרה שונות, לצרכיו הפרטיים, ולאורך כל התקופה דאג לשמר את הקשר בינו לבין הרב פינטו, ואנשיו לצורך אינטרסים פרטיים ובשל הפוטנציאל הטמון בקשר מסוג זה. "בקשות העזרה של ארביב מהרב פינטו ואנשיו כללו בקשה לסיוע במציאת עבודה בניו-יורק לבנו ולכלתו; וכן בקשה לסיוע במתן הנחה לרכישת דירה בפרויקט "סביוני רמת אביב"".

לפי כתב האישום, אנשי הרב אכן סייעו לכלתו של ארביב במציאת עבודה וכן סידרו ומימנו לה ויזת עבודה בארה"ב, עבורה שילמו אנשי הרב סך של 2,650 דולר. בנוסף, נטען כי ארביב התארח מספר פעמים במלון "מטרו" בניו-יורק שהיה בתקופה הרלוונטית בבעלותו של עוזרו של הרב פינטו, בן-ציון סוקי, וכן שלח לשם להתארח קרובי משפחה שלו. לפי האישום, אנשי המלון סירבו לקבל תשלום עבור אורחים אלה, ובתגובה ארביב ובני-משפחתו השאירו במעטפות סכומי כסף במזומן עבור האירוח, לפי "אומדן" שערכו.

כסף תמורת סגירת חקירה

בכתב האישום נטען עוד כי הקשר בין ארביב לרב פינטו נמשך גם לאחר שנודע לקצין הבכיר, במסגרת תפקידו ובאמצעות גורמי החקירה בארץ, כי קיים חשד ממשי, לפיו הרב פינטו חשוד בחקירה פלילית שנוהלה ביחידה הארצי לחקירות הונאה (יאח"ה) בעניין עמותת "חזון ישעיה". בשלב זה, טוענת מח"ש, למרות היותו שותף סוד לחקירת "חזון ישעיה", נמנע ארביב מלדווח לגורמים הרלוונטיים במשטרה על הקשר בו היה מצוי עם הרב פינטו, וזאת על אף שהיה מחובתו לעשות כן.

לטענת מח"ש, לאחר מכן, ארביב אף המשיך את הקשר עם הרב פינטו ואנשיו, ובכך העמיק את ניגוד העניינים בו היה נתון. לפי האישום, במסגרת המשך הקשר, התקיימה, בין היתר, פגישה בין הרב פינטו לארביב, במהלכה הציע הרב פינטו לקצין הבכיר 60 אלף דולר, על-מנת שיפנה לגורמי החקירה בארץ, ובהם ראש אח"מ, כדי שימנעו את המשך החקירה המשטרתית בה היה מעורב.

במקביל, נטען, קיים ארביב מגעים עם הבולשת הפדרלית של ארה"ב (ה-FBI), שאנשיה ביקשו עזרה ממשטרת ישראל לצורך בירור תלונה שהגיש הרב פינטו. גם בהקשר זה מואשם ארביב כי לא דיווח לממונים עליו במשטרה על הקשר האישי בינו לבין הרב פינטו, ולא נמנע מלטפל בבקשת ה-FBI שנגעה לעניין הרב.

מעבר לעצם הימצאותו בניגוד עניינים מתמשך, ארביב מואשם כי הפר את חובתו כאיש משטרה ונמנע מלדווח על הצעת שוחד בסכום גבוה שהוצעה לו, וכן לא דיווח על מודעותו של הרב פינטו לחקירה המשטרתית הסמויה שנוהלה נגדו. בכתב האישום מצוין כי ארביב לא עשה כן, על אף שחובתו הייתה לדווח על כך מיידית, ועל אף שהצעת השוחד ניתנה לו בנוגע לחקירה סמויה, לה היה מודע במסגרת תפקידו.

גרסה שקרית וחסרה

מח"ש טוענת כי הסטייה מן השורה מצד ניצב ארביב נמשכה כשנחשפה פרשיית מתן השוחד של הרב פינטו לתנ"צ ברכה המנוח. למרות שהיה מודע לחשד החמור שנחקר בסוף שנת 2012, לפיו הרב הציע שוחד לברכה ז"ל (בנסיבות בהן דיווח ברכה למפקדיו על המהלך ואף הביא לחשיפתו), ולערך הראייתי הטמון במידע שהיה מצוי ברשותו בדבר הצעת שוחד דומה שניתנה לו בנסיבות דומות - נמנע ארביב גם בשלב זה מלבצע את חובתו כאיש משטרה ולדווח על הצעת השוחד שהפנה אליו הרב. בכתב האישום מצוין כי מחדלו של ארביב מקבל משנה תוקף, מאחר שמדובר היה בעבירה פלילית חמורה, שהיה בחשיפתה כדי לסייע בחקירת פרשיית השוחד לברכה, שנחקרה אותה עת, ובמיוחד כשהרב פינטו טען שלא הציע או נתן לברכה כל שוחד.

לפי כתב האישום, הסטייה מן השורה החריפה עוד יותר, כאשר ארביב - שנחקר במשטרה במסגרת פרשיית השוחד לברכה - נשאל מה היתה מערכת יחסיו עם הרב פינטו, ומסר גרסה שקרית וחסרה בנוגע לטיב הקשר בינו לבין הרב, במסגרתה נמנע במכוון מלמסור פרטים מהותיים אודות קשר זה. גם בשלב זה, מצוין בכתב האישום, ארביב לא דיווח בעדותו על הצעת השוחד שקיבל מהרב, וזאת חרף חובתו כנחקר למסור את כל הידוע לו אודות הנושא לגביו נחקר, וחרף מודעותו לכך שיש במידע זה כדי לסייע באופן משמעותי לחקירת פרשיית השוחד שניתן לברכה המנוח, לביסוס החשדות נגד הרב פינטו.

כתב האישום נגד ארביב, ששימש כאמור גם כנציג משטרת ישראל בארה"ב וכסגן מפקד מחוז ת"א, הוגש באישור פרקליט המדינה, שי ניצן, לאחר שזה דחה את טענותיו של הקצין הבכיר בשימוע. הרב פינטו ריצה שנת מאסר לאחר שהודה והורשע, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות של מתן שוחד והצעת שוחד לתנ"צ ברכה המנוח ובשיבוש מהלכי משפט.

צרו איתנו קשר *5988