הצעת חוק: לבטל את חוק החמץ; "ישראל היא לא מדינת הלכה"

ח"כ תמר זנדברג יוצאת למאבק לביטול חוק החמץ, האוסר על הצגת דבר חמץ בפומבי במהלך חג הפסח ■ "מדובר בחוק מיותר שכולו כפייה דתית, ואין לו הצדקה במדינה דמוקרטית"

תמר זנדברג. "לאן נגיע, ל–60 קומות במגדל העמק?" / צילום: ענבל מרמרי
תמר זנדברג. "לאן נגיע, ל–60 קומות במגדל העמק?" / צילום: ענבל מרמרי

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) יוצאת למאבק לביטול חוק החמץ ("חוק חג המצות"), אשר אוסר על הצגת דבר חמץ בפומבי במהלך חג הפסח. הצעת חוק חדשה שתונח מיד לאחר החג על שולחן הכנסת תקבע כי החוק הקיים יבוטל, ויוסר כל איסור על הצגת חמץ.

לדברי ח"כ זנדברג, מדובר בחוק מיותר אשר נחקק בשנות ה-80 (כלומר אינו חלק מהסטטוס-קוו ולא היה קיים בשנות ה-50), ואין לו הצדקה במדינה דמוקרטית.

זנדברג אמרה היום (ד') כי "ישראל היא לא מדינת הלכה. מי שמעוניין להימנע מקניית ואכילת חמץ, יכול לעשות כן, אבל אין לדרוש זאת באמצעות חקיקה - לא לכך מיועד החוק במדינת ישראל. מי שרצה להימנע מאכילת חמץ בפסח, עשה זאת בהצלחה גם לפני חקיקת החוק ב-86 ויוכל לעשות זאת גם לאחר ביטולו.

"בפועל, החוק הפך לאות מתה, ובשנים האחרונות יש ניסיון להחיותו באופן מלאכותי, כחלק מתהליך הקצנה והדתה שמיעוט בחברה הישראלית מנסה להכתיב. למעשה, זהו חוק שכולו כפייה דתית, חוק שנחקק כתוצאה ממאבק שליטה וכוח ולא כמנהג יהודי". 

עוד לדבריה, "ההחלטה בנוגע לאכילת חמץ היא אישית, ואין מקום למחוקק להתערב בה באמצעות הטלת מגבלות ואיום בסנקציות פליליות".

צרו איתנו קשר *5988