יחידות עילית ו-50 אלף שוטרים: כוננות שיא לבחירות בצרפת

יממה לפני הבחירות הגורליות, ברחבי צרפת - ובייחוד בפריז - מורגשת מתיחות רבה ■ לאחר פיגוע הירי בשאנז אליזה שהסתיים במותו של שוטר, נרשמה היום תקרית אלימה נוספת: אדם שאיים בסכין על שוטר בתחנת מטרו הומה עורר בהלה; הוא נעצר, ולא היו נפגעים

כיכר דום בפריז / צילום: מירב מורן
כיכר דום בפריז / צילום: מירב מורן

 

פיגוע הירי בידי מחבל מוסלמי קיצוני בפריז שלשום (חמישי) העלה את רמת הכוננות הביטחונית בבירת צרפת, שתלך מחר לבחירות גורליות לנשיאות. אחר הצהריים אירעה תקרית אלימה בתחנת המטרו המפורסמת "גאר דו נורד" בפריז, כשאדם, שאיים בסכין על שוטר, עורר פאניקה ונעצר, מבלי שנרשמו נפגעים. אחרי הפיגוע בחמישי הודיע ראש הממשלה ברנאר קזנוב כי כוחות הביטחון, בהם יחידות עילית, נמצאים בכוננות גבוהה, כדי לגבות את 50 אלף השוטרים שעליהם הוטלה משימת אבטחת הבחירות.

סוגיית הביטחון היא אחת המרכזיות בבחירות לנשיאות, במיוחד בשל מצב החירום שבו נמצאת צרפת מאז פיגועי נובמבר 2015, שגבו את חייהם של 130 בני אדם. מחר ייערך הסיבוב הראשון בבחירות, שממנו יעלו שניים מתוך 11 המועמדים, ויתחרו ביניהם בסיבוב השני, בעוד שבועיים. הסיבוב ב-7 במאי יהיה זה שיקבע סופית מי יהיה נשיא צרפת. "הרשויות יהיו כולן מגויסות למאמצים. שום דבר לא יטיל צל על התהליך הדמוקרטי החשוב כל כך שייערך במדינה שלנו", אמר קזנוב אתמול. "אנחנו לא ניכנע לפחד, להפחדות ולמניפולציות, שעשויים לשחק לידי האויב".

נופף בנשק מול השוטרים

בתקרית שאירעה היום בתחנת המטרו "גאר דו נור" נרשמה תבהלה רבה בטרם נעצר האיש שאיים על שוטרים בסכין. דובר רשות הרכבות הצרפתית מסר כי האיש התקרב לשוטרים המאבטחים את התחנה, ונופף מולם בנשק. בתגובה הם אמרו לשכב על הרצפה ועצרו אותו. המראות הובילו נוסעים בתחנה לברוח מהזירה ועד ראייה סיפר לרויטרס כי תנועת הרכבות התעכבה בשל האירוע.

כבר היום החלו להצביע אזרחים בטריטוריות הצרפתיות שמעבר לים ובכמה מדינות בארצות הברית, בהן הוואי, בקלפיות באזוריהם. מתוך 47 מיליון צרפתים בעלי זכות בחירה, קצת פחות ממיליון חיים מחוץ למדינה, במקומות כמו הפולינזים הצרפתיים שבאוקיינוס השקט, גוואדלופ, גינאה הצרפתית ומרטיניק שבים הקריבי. אזרחים באזורים אלה מצביעים מוקדם כדי לא להיות מושפעים מהתוצאות בצרפת עצמה שצפויות להתקבל בסביבות השעה 21:00 (שעון ישראל).

בסיבוב הראשון של הבחירות עשויה לזכות מועמדת הימין הקיצוני מארין לה פן, שנחשבת לקשוחה בדעותיה על הגירה וביחסה למיעוטים בצרפת. לה פן הבטיחה שאם תיבחר תנהיג נהלים נוקשים יותר בכל הקשור בהגירה ובשמירה על גבולות המדינה, הכול בשם "ניצחון על הטרור האסלאמי". המועמד שצפוי לנצחה בסיבוב השני הוא עמנואל מקרון. לפי גישתו, הפתרונות למצב אינם פשוטים כפי שהיא מתארת ואין דבר כזה "מצב של סכנה אפסית".

אחרי היבחרו של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית ולאחר הבחירה ב"ברקזיט" בקרב אזרחי בריטניה, מומחי הבחירות חוששים מלשלול תוצאות מפתיעות בבחירות. הסקרים מראים כי מקרון הוא המועמד המוביל, אך העובדה שמאחוריו לא עומדת מפלגה מבוססת אלא תנועה חדשה יחסית ("קדימה"), עשויה לגרום לכך שהבחירה בו לא תייצב את צרפת מבחינה פוליטית.

שני יריביו הצמודים, על פי הסקרים, הם מועמד השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשון, שמעוניין לקרוע את צרפת מהסכמי הסחר הבינלאומיים שעליהם היא חתומה ולפרוש מנאט"ו, והמועמד השמרן פרנסואה פיון, שתדמיתו נפגמה בעקבות פרשת השחיתות שבה מעורבים בני משפחתו.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988