ברק כהן: "הפעילות הפוליטית לא מותנית ברישיון עריכת דין"

הפעיל החברתי הגיב להחלטה להשעות אותו לשנה וחצי מעיסוק בעריכת דין: "כל מי שאינו אהבל מושלם מבין שהשאלות המשפטיות מתגמדות לעומת השאלות הפוליטיות"

ברק כהן וחבריו ל באים לבנקאים / צילום: אלון רון
ברק כהן וחבריו ל באים לבנקאים / צילום: אלון רון

"השעיה למשך 18 חודשים מהמקצוע בגין פעילות פוליטית משובחת נגד ראשי העושקים את יושבי הארץ? נגד הבנקאים הגנבים? במישור המשפטי מדובר בשגיאה גסה. על הטעויות המשפטיות אגיש כמובן ערעור מתאים" - כך הגיב הפעיל החברתי עו"ד ברק כהן להחלטה של בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין במחוז תל-אביב אתמול (ב') להשעות אותו למשך שנה וחצי מעיסוק בעריכת דין, זאת בשל ההליך הפלילי שמתנהל נגדו בגין המחאה האלימה לעתים שהנהיג נגד ראש המערכת הבנקאית בארץ.

כהן הוסיף וכתב בדף הפייסבוק שלו בתגובה להשעיה: "כל מי שאינו אהבל מושלם מבין שהשאלות המשפטיות מתגמדות לעומת השאלות הפוליטיות. במיוחד הניסיון להעביר לי מסר: 'אתה רואה שאנחנו יותר חזקים ממך? אתה רואה שלא משתלם להתעסק איתנו? היה שווה לך? עכשיו איך תפרנס את הבת שלך? לא היה עדיף לך לעסוק בעריכת דין, לשתות ויסקי משובח ולשתוק על כל היתר?'". 

לדברי כהן, בשעה זאת יושבים שוטרים, בנקאים, שרים ופקידים שהפכו את המשרה הציבורית לעסק פרטי - "ומרימים כוסית. הנה, סוף-סוף הצלחנו לפגוע בחרא הקטן הזה שבמשך שנים חושף ומוקיע אותנו במרחב הציבורי. עכשיו הוא יסתום את הפה ויחפש את המחילה הקרובה להיעלם בתוכה לשנים הקרובות".

כהן הוסיף וכתב, בין היתר, בתגובתו: "מצטער לאכזב את החבורה הצוהלת, אבל הייתי מציע לרסן את החגיגה. על-מנת שנפסיק לפעול פוליטית לא עוזרת שום נטילת רישיון. את הראש שלי ערפתם? את הלשון כרתם? הנה אני מושיט את ידי והראש במקומו. חושב את אותן המחשבות. לשוני עדיין מתרוצצת בפי; ערוכה ומוכנה לשגר חצי בוז והוקעה על כל אחת ואחד מכם שהשליחות שלו לגזול ולדכא אותנו. לא! הפעילות הפוליטית לא מותנית ברישיון עריכת דין".

כהן המשיך וכתב: "נכון, אין לי מושג לגבי מקור הכנסה לתקופה הזאת. אבל אלוהים עדי שאינני חושש. מעולם לא חששתי. אין לי באמת מושג איך וכמה, אך בטוח שלא נמות ברעב. אינני חושש".

כזכור, בית הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין במחוז תל-אביב השעה אתמול את כהן מהעיסוק בעריכת דין למשך שנה וחצי, זאת על רקע העמדתו לדין פלילי של כהן בגין הטרדה של ראשי המערכת הבנקאית בארץ - מנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק-עמינח, ומנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, ציון קינן.

ההחלטה להשעות את כהן מעריכת דין התקבלה בדעת רוב של שניים מחברי בית הדין ונגד דעתו החולקת של עו"ד יוסי בן-דוד, שהתנגד להשעיה. חברי בית הדין, עו"ד מרווין ניסן כהן ועו"ד מיכל רבינוביץ', כתבו בדעת הרוב כי "ההגנה על האינטרס הציבורי בכללותו וההגנה על לקוחות פוטנציאליים והצורך לשמור ולטפח את אמון הציבור בעורך הדין ובמקצוע עריכת הדין מחייבים את השעייתו של כהן בנסיבות המקרה".

מנגד, עו"ד בן-דוד כתב כי השעיה זמנית של כהן בנסיבות המקרה מהווה "עונש על החשבון" בגין עבירות שכהן טרם נמצא אשם בהן. בן-דוד ציין בנוסף כי נסיבות המקרה צריכות לעורר רגישות רבה בשל המתח בין חופש הביטוי לבין גבולותיו והשאלה של הלגיטימיות בנקיטת הליכים פליליים נגד כהן שטוען למחאה לגיטימית.

נגד כהן וכמה מחבריו למחאה הוגש כתב אישום, לאחר שהם הגיעו לביתם של ראשי מערכת הבנקאות, בהם כאמור מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק-עמינח, ובני משפחתם, כשהם מצוידים במגפון והקימו רעש במקום. האירוע תועד באמצעותם בווידאו והופץ לאחר מכן בדף ובאתר שפתחו בדיוק לצורך זה.

במקרה אחר נטען כי עו"ד כהן לבית הספר של בתה של רוסק-עמינח, קרא בקול במגפון קריאות נגד מנכ"לית בנק לאומי ותיעד הכול בווידאו שפורסם בהמשך באתר שהקים.

המשטרה טוענת כי ממעשיהם של הנאשמים עולה כי לאורך זמן רב הם פגעו בפרטיותם של קורבנותיהם, אשר סבלו מרדיפה מתמשכת ועקבית, תוך הפרה בוטה של החוק. 

ברק כהן הוא מייסד תנועת "באים לבנקאים" ופעיל חברתי שנוי במחלוקת. בחודש שעבר עלה שוב שמו של כהן לכותרות לאחר שהוא צעק, ביקר וגידף את שרת התרבות והספורט, מירי רגב, ברחוב דיזנגוף בתל-אביב. בעקבות המקרה הגישה רגב תלונה למשטרה נגד כהן, וזו פתחה בחקירה נוספת נגדו - הפעם בגין ביצוע עבירה של העלבת עובד ציבור.

צרו איתנו קשר *5988