משקיעי הפארמה מרוצים מתוכניות הרפובליקנים בארה"ב

מניות של חברות פארמה רבות עלו בסוף השבוע לאחר פרסום טיוטת הצעת חוק בריאות חדש בארה"ב

תרופות / צילום: רויטרס
תרופות / צילום: רויטרס

מניות של לא מעט חברות פארמהעלו בסוף השבוע בשיעור ניכר בוול סטריט. זאת, על רקע פרסום הטיוטה של הצעת חוק בריאות חדש, שאמור להחליף בעתיד את רפורמת הבריאות של הנשיא לשעבר, ברק אובמה ("Obamacare").

בין המניות שבלטו ביום חמישי היו Valeant , שזינקה ב-13%; נוברטיס , עם קפיצה של 4.6%; ו-Gilead  עם עלייה של 4.4%. גם מניות טבע , מיילן  ו-פריגו הדואליות קפצו בשני ימי המסחר האחרונים ב-2%, 5% ו-2.7% בהתאמה, ונסחרו היום גם בתל אביב בעליות.

למרות הדברים החריפים שנאמרו במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב, והעובדה שמחירי התרופות היו אחד ממוקדי הדיון הבולטים במסגרת הקמפיין, ההצעה שעל הפרק נתפסת כמרוככת, ונראה שהיא מרגיעה את המשקיעים בסקטור הפארמה.

בקרדיט סוויס כתבו ביום חמישי שהרפובליקנים בסנאט פרסמו "טיוטה לדיון" של החוק, שאמור להחליף את רפורמת הבריאות של אובמה, והתהליך יימשך בימים הקרובים בקונגרס. כלכלני קרדיט סוויס מציינים שלרפובליקנים נדרש רוב רגיל להעביר את החוק בסנאט. לפי קרדיט סוויס, הצעות החוק של הסנאט והקונגרס כוללות קיצוצים ארוכי טווח במימון Medicaid (תוכנית הביטוח הממשלתית לבעלי הכנסות נמוכות), אבל לא נוגעות ב-Medicare (תוכנית המיועדת בעיקר למבוגרים מעל גיל 65).

טבע מתאוששת

בינתיים, מניית טבע ממשיכה בהתאוששות שלה מהשפל שאליו הגיעה לפני כחודש, וכיום היא נסחרת במחיר של 32.6 דולר, שמשקף לטבע שווי של 33.1 מיליארד דולר.

ייתכן שלסנטימנט החיובי במניה תרם בעקיפין דיווח של חברת פייזר , שעדכנה על קבלת מכתב תשובה (CRL) מה-FDA, רשות המזון והתרופות בארה"ב, שדוחה את בקשתה לאשר לשיווק את גרסת הביוסימילר שלה לתרופה Epoetin. הסיבה לדחייה קשורה למכתב האזהרה שהתקבל עוד בפברואר בנוגע למפעל הייצור ב-McPherson, שם מיוצר המוצר של פייזר.

ומה הקשר לטבע? אותו מפעל הוא חלק משרשרת הייצור של חברת מומנטה בייצור הגרסה הגנרית לקופקסון 40 מ"ג, שמיוצר במקור על ידי טבע. מכתב האזהרה שהתקבל בפברואר, הוביל לדחייה באישור הגרסה הגנרית של מומנטה, וייתכן כי הדיווח של פייזר מצביע על המשך הבעיות באותו מפעל ועל עיכוב נוסף בתחרות הגנרית למוצר המוביל של טבע.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988