מכרז מחיר למשתכן בגבעת זאב בוטל והפך למכרז רגיל

מכרז מחיר למשתכן לבניית 552 יחידות דיור בגבעת זאב שפורסם בינואר האחרון בוטל, ובמקומו פורסם מכרז קרקע רגיל, כלומר המאפשר לקבלנים להגיש הצעות כאשר הזוכה יהיה זה שיציע את ההצעה הגבוהה ביותר על הקרקע

אביגדור יצחקי / צילום: שלומי יוסף
אביגדור יצחקי / צילום: שלומי יוסף

מכרז מחיר למשתכן לבניית 552 יחידות דיור בגבעת זאב שפורסם בינואר האחרון בוטל, ובמקומו פורסם מכרז קרקע רגיל, כלומר המאפשר לקבלנים להגיש הצעות כאשר הזוכה יהיה זה שיציע את ההצעה הגבוהה ביותר על הקרקע.

מדובר כאמור במכרז שפרסם משרד הבינוי והשיכון בינואר 2017 המתייחס למתחם אחד בגבעת הבננה. המכרז שהיה אמור להתבצע במסגרת מחיר למשתכן מציב כידוע מחיר מקסימום למ"ר בדירות המוזלות בפרויקט. תושבים בגבעת זאב ששמעו על המכרז ציפו למועד סגירתו שנקבע בתחילה למאי האחרון אך נדחה מאוחר יותר ל-24 ביולי.

עכשיו, פורסמה הודעה באתר המכרזים של רשות מקרקעי ישראל כי: "הממונה על הרכוש הממשלתי והנטוש באיו"ש ומשרד הבינוי והשיכון מודיעים בזאת כדלהלן: מסלול המכרז הנדון ישתנה ויפורסם במסלול של מכרז פומבי ולא במסלול של מחיר למשתכן". נציין כי עד כה לא פורסמה חוברת המכרז והיא צפויה להתפרסם רק ב-21 לאוגוסט. מועד הגשת ההצעות למכרז החדש נקבע ל-30 לאוקטובר 2017.

נציין כי מדובר במהלך שאינו שגרתי מצד משרד הבינוי והשיכון שכבר כשנתיים, יחד עם רשות מקרקעי ישראל, מפרסמים את מכרזי הקרקע לבנייה רוויה על אדמות מדינה במתכונת של מחיר למשתכן בלבד. מעבר לאכזבת זכאי מחיר למשתכן בגבעת זאב בעקבות ביטול המכרז, נשאלת השאלה האם מדובר במקרה חד פעמי או בתחילת מגמה במסגרתה החליטו במשרד האוצר ובמשרד הבינוי והשיכון להתחיל ולפרסם גם מכרזי קרקע "רגילים" שלא במסגרת התוכנית הממשלתית. אולם, מתשובת משרד הבינוי והשיכון עולה כי לא מדובר במגמה, אלא במקרה נקודתי בו התוכנית המאושרת על המגרש האמור זקוקה לשינוי.

כך, ממשרד הבינוי והשיכון נמסר היום כי: "באישור הועדה לתכנון ופיתוח ברשות אביגדור יצחקי הוחלט כי התוכנית בגבעת זאב שאושרה בשנת 1999, הדבר הופך הינה ישנה ואינה מותאמת לסטנדרטים של הבניה בישראל היום, מבחינת צפיפות יחידות דיור ופיתוח השטחים הציבוריים. הועדה לתכנון ופיתוח קיבלה החלטה כי המכרז ישווק במכרז קרקע רגיל על מנת שלזוכה תהיה הזדמנות להגיש תכנית חדשה שתגדיל את מספר יחידות הדיור לכ=750 במקום 550 שמאושרות היום, וכך תותאם לסטנדרטים המקובלים היום בשכונות חדשות".

צרו איתנו קשר *5988