המשטרה קיבלה אורכה לבחינת מסמכי אולמרט מ"ידיעות ספרים"

עוד נקבע כי המשטרה תודיע לביהמ"ש תוך 10 ימים האם הבדיקה בעניין הופכת לחקירה פלילית רשמית, או שהתיק נגד אולמרט נסגר

בית ידיעות אחרונות ראשון לציון / צילום: איל יצהר
בית ידיעות אחרונות ראשון לציון / צילום: איל יצהר

סיבוב נוסף בפרשת המסמכים הסודיים של אהוד אולמרט: בשבוע שעבר נעתר בית משפט השלום לבקשת הוצאת "ידיעות ספרים" של "ידיעות אחרונות" ומנכ"ל החברה, דב איכנולד, והורה למשטרה להשיב בתוך שבוע את כל חלקי הספר שכותב ראש הממשלה לשעבר שנתפסו בהוצאה לאור, ושאינם קשורים לחשד שנחקר, לפיו ביצע עבירה של מסירת ידיעה סודית; ואולם הבוקר (ה') קיבלה המשטרה אורכה נוספת לבחינת החומר שבידה, עד ל-9 ליולי. זאת, לאחר שבית המשפט קיבל את טענת המשטרה כי החומרים הסודיים פרושים במקומות רבים בספר שכתב אולמרט והן במדיה מגנטית, ולא מצומצמים לשני פרקי הספר אותם פסלה הצנזורה בלבד.

עוד קבע בית המשפט כי על המשטרה להודיע עד ה-9 ליולי האם הבדיקה בעניין המסמכים הסודיים הופכת לחקירה משטרתית - או שמא התיק נגד אולמרט ייסגר.

הפרשה החלה בחיפוש שערכה המשטרה במשרדי הוצאת הספרים "ידיעות ספרים" של "ידיעות אחרונות". זאת, במסגרת בדיקה עליה הורה פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, על דעת היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, בקשר לחשד כי אולמרט ביצע עבירה במהלך שהותו בכלא, כאשר הוציא לכאורה מסמכים סודיים מהכלא והעביר לכאורה לגורמים בלתי מורשים מחוץ לכלא.

במהלך מאסרו כותב אולמרט ספר אוטוביוגרפי, שבו חלקים העוסקים בנושאים ביטחוניים רגשים. בחודש שעבר עוכב אחד מעורכי דינו של אולמרט, חנינא ברנדיס, ביציאה מביקור אצל ראש הממשלה לשעבר בכלא מעשיהו עם פרק מהספר שנתן לו אולמרט. הפרק עוסק, לפי החשד, באירוע ביטחוני שהצנזורה אסרה פרסומים אודותיו. לדברי הפרקליטות, הפרק כולל, בין היתר, פרטים מבצעיים סודיים שלא אושרו לפרסום בעבר.

החשד שנבדק הוא כי אולמרט העביר את הפרק לגורמים בלתי מורשים שונים מחוץ לכלא, בניגוד להוראות חוק העונשין ולאזהרות שניתנו לו בעבר. במסגרת הבדיקה המשטרתית נגבו עדויות מגורמים שונים ונתפסו מסמכים. בהמשך, לאור ממצאי הבדיקה, תתקבל החלטה אם לפתוח בחקירה פלילית.

במסגרת בדיקת הפרשה הוצא, כאמור, צו חיפוש, כאמור, במשרדי הוצאת "ידיעות ספרים", בנוגע "לכל החומר המכיל מסמכים קשיחים או מדיה דיגיטלית", הקשורים לספרו האוטוביוגרפי של אולמרט. בתיאום עם ההוצאה, הועברו לידי המשטרה עותקי הספר הקשיחים בנוסחים שונים שנתקבלו, וכן נתפסו בהוצאה אישורים והתייחסויות הצנזורה לחומרים שהועברו אליה לצורך אישור הפרסום. בנוסף, הועתקו קבצים מתוך הדואר האלקטרוני שקשורים לכתיבת הספר.

לאחר תפיסת החומרים בהוצאת "ידיעות ספרים" על-ידי המשטרה, פנתה ההוצאה לבית המשפט, באמצעות עורכי הדין פז מוזר ושירה בריק-חיימוביץ, בבקשה לבטל את צו החיפוש. ההוצאה העלתה טענות רבות בנוגע לאופן ביצוע החיפוש ותפיסת החומרים הקשורים לספרים אחרים. אולם, בסופו של דבר, לאחר שהתקבלה הצהרת המשטרה כי אין בידה חומרים מלבד החומרים הקשורים לספרו של אולמרט, מיקדה ההוצאה את טענותיה בכך שיש להחזיר לידיה את כל אותם החלקים בספרו של אולמרט שאינם קשורים לחשד הסביר לביצוע העבירה של מסירת ידיעה סודית.

כך, נטען כי בספרו של ראש הממשלה לשעבר פרקים שאינם עוסקים בנושא הנחקר, ובהם פרקים על כהונת אולמרט כראש הממשלה, אירועים משפחתיים, המשפט הפלילי שנוהל נגדו, תחושותיו לגבי שולה זקן, ביקורתו כלפי אנשי הפרקליטות שניהלו את התיק נגדו ועוד - כאשר המשותף לכולם היא העובדה שמדובר בחומרים בעלי אופי עיתונאי מובהק. כמו כן ביקש מנכ"ל הוצאת "ידיעות ספרים כי ישיבו לידי ההוצאה את כל החומרים שהצנזורה כבר בחנה ולא פסלה.

ההוצאה טענה כי לפשיטת המשטרה "אפקט מצנן" על חופש הביטוי, וכי יש בכך גם פגיעה בקיומו של החיסיון העיתונאי, "כך שבמקרה שלא יוחזרו המסמכים שנלקחו, כותבי ספרים עתידיים בנושאים דומים יחששו מלקדם פרסומים של ספרים הנסמכים על רקע ביטחוני".

מנגד, המשטרה טענה כי יש לדחות את הבקשה, כיוון ש"ישנם צרכים חקירתיים המצריכים השארת כלל החומרים" בידיה. כן נטען כי דרוש זמן לבחון את החומר שנתפס, למרות שהחומר אותו פסלה הצנזורה מתייחס לשני פרקים בלבד, שאינו מפוזר בפרקים נוספים.

בהחלטתו משבוע שעבר קיבל שופט בית משפט השלום בפתח-תקווה, עודד מורנו, את בקשת "ידיעות ספרים" וחייב את המשטרה להשיב להוצאה את כל המסמכים והמדיה שנתפסו בפשיטה על ההוצאה לאור; למעט שני פרקי הספר של אולמרט שנפסלו על-ידי הצנזורה.

בין היתר כתב השופט בהחלטה כי "מחופש הביטוי נגזר חופש העיתונות הנמצא בנשמת אפה של הדמוקרטיה. העיתונות, ובכלל זה נכלל גם ספר העתיד להתפרסם בתחום הציבורי-ביטחוני, אמורה לתפקד כזרועו הארוכה של הציבור, על-מנת לאפשר שיח חופשי והחלפת דעות חופשית בחברה דמוקרטית. באופן דומה יש להתייחס גם לחשש מאפקט מצנן של מסירת אינפורמציה בעתיד, וזאת על-מנת להגן על אותה תקשורת חופשית בין כותב הספר למוציא לאור, בכדי לשמר ולקדם את התוצר הסופי שעתיד להגיע לציבור הרחב - הקוראים".

השופט הקציב למשטרה שבוע ימים להשבת החומר שנתפס - עד היום בשעה 17:00 - ואולם רגע לפני השבת החומרים, אמש (ד') בשעות הערב המאוחרות, הגישה המשטרה לבית המשפט בקשה להשאיר בידי החוקרים את החומרים שהוחרמו בפשיטה. זאת, בטענה כי התברר לחוקרים שהאפשרות להפריד בין החומרים הסודיים האסורים לפרסום לבין החומרים האחרים לא פרקטית.

הדיון בבקשה נקבע לשעות הבוקר היום, ובתום הדיון קיבל השופט מורנו את בקשת המשטרה, תוך שהוא מציין בהחלטתו כי הוצגו בפניו הצרכים החקירתיים והחומר אשר נפסל על-ידי הצנזורה, כאשר מתברר כעת כי החומר המסווג פרוש במקומות רבים על פני החומרים אשר נתפסו - דבר אשר מקשה על הפרדתו. זאת, בניגוד לסברה שעלתה בדיון הקודם כי מדובר בשני פרקים בספר בלבד.

בנסיבות הורה השופט על השארת החומרים בידי המשטרה עד ל-9 ביולי, אז תעדכן היחידה החוקרת האם הבדיקה המשטרתית הסתיימה, ומה ההחלטה מעבר לחקירה או סגירת התיק. במקרה שהמשטרה לא תעדכן - עליה להשיב את החומר לידי הוצאת "ידיעות ספרים".

אולמרט הורשע בלקיחת שוחד בסך 60 אלף שקל בפרשת הולילנד, במירמה והפרת אמונים ובקבלת דבר במירמה בפרשת טלנסקי ובשיבוש הליכים, והחל לרצות עונש של 26 חודשי מאסר ב-15 בפברואר 2016.

מאחר שבכלא אין דואר אלקטרוני ואין אינטרנט לשימוש האסירים, הוצאו העמודים מספרו - לפי הערכות - משערי הכלא בעיקר באמצעות עשרות עורכי הדין המבקרים אותו תדיר וגם באמצעות אולמרט עצמו (בתיקו) בעת יציאותיו לחופשות. כמה עשרות עמודים נפסלו על-ידי הצנזורה הביטחונית.

כעת, משנקבע היום כי אולמרט ישוחרר שחרור מוקדם ממאסרו, תימשך מלאכת כתיבת הספר כשהוא מחוץ לכותלי הכלא.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988