איילת שקד מסוכנת

אל תטעו לחשוב שהיריב העיקרי של נפתלי בנט הוא ראש הממשלה

איילת שקד / צילום: ענבל מרמרי
איילת שקד / צילום: ענבל מרמרי

אל תחשבו שהיריב העיקרי של נפתלי בנט הוא ראש הממשלה. יש לו כאב ראש נוסף, אולי לא פחות מסוכן, בתוך מפלגתו, ואתם יכולים לראות אותה בקרבתו כמעט בכל אשר ילך ויישב. לפעמים נדמה שהיריבות השקטה בין איילת שקד לבנט היא הקטליזטור שלהם להגשת הצעות חוק לרוב ויוזמות שונות, כולן לתפארת האידאולוגיה הימנית.

שקד במקום בנט?

האם שקד חותרת לבוא במקומו של בנט כמנהיגת הבית היהודי? מכל זווית שבוחנים את שרת המשפטים, היא נראית נטע זר בתוך מפלגתה. היא לא דתייה, אולי היחידה במפלגה, בוודאי בין המנהיגים של המפלגה. בעצם, היא יותר מלא דתייה, היא ממש חילונית. כלומר, היא משתייכת לציבור שרבנים רבים, גם מתוך הבית היהודי, רואים בהם כופרים.

חילונית בראש הבית היהודי?

קשה לראות אדם חילוני בראשות הבית היהודי. שקד בוודאי יודעת זאת וספק אם היא מאמינה שתוכל להתגבר על המכשול הזה. אבל נראה שהיא לא לגמרי איבדה את התקווה. אחרת אי-אפשר להבין את הקנאות - החשוכה, צריך לומר - בנושאים של דמוקרטיה, חופש הביטוי וחופש בכלל.

היוזמה האחרונה - אחרונה לכתיבת שורות אלה - היא היוזמה בתחום היועצים המשפטיים במשרדי ממשלה. מאז ומתמיד הם נבחרו במכרז. שקד מבקשת לשנות זאת ולהעביר את סמכות המינוי לשר הממונה על המשרד. היא מבקשת לצרף את התפקיד הזה לקטגוריה של משרות אמון, כלומר לאפשר לשר למנות אדם איתו יש לו יחסי קרבה ואמונה.

שיתוק שומרי הסף

היועמ"ש אביחי מנדלבליט מתנגד. הוא סבור את המובן מאליו: שהצעת שקד תוביל לפוליטיזציה של תפקיד היועץ ותעמוד בסתירה למטרה האמיתית של הייעוץ המשפטי במשרדים. יועצים אלה צריכים להיות שומרי הסף בפני יצרים של שחיתות שנעשו כל-כך מקובלים, גם במשרדי ממשלה וגם במרכזים שלטוניים אחרים. אם בכלל, אז במצב הנוכחי של שחיתות גואה, צריכים לחזק את עצמאות היועצים המשפטיים. אבל שקד חושבת אחרת.

עמדה תואמת

עמדה זו תואמת את הנטייה הכללית של שקד לשחרר ככל האפשר את שרי הממשלה ממגבלות פיקוח וביקורת, שהם נשמתה של הדמוקרטיה.

האם היא חושבת שלתת לשלטון סמכויות בלתי מבוקרות זה דבר נכון וראוי מבחינה טובת המדינה? או שמא היא רואה בזה משהו שיכול לקדם אותה לעבר המטרה אליה היא שואפת, תהיה אשר תהיה.

בכל מקרה, צריך להתייחס אל שקד בזהירות רבה. אין לה מעצורים, היא מתנפלת בצורה בלתי מכובדת ומכבדת על נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ועל כל מי שאינו מסכים איתה.

חייבים להיות על המשמר: שקד מסוכנת לדמוקרטיה, ואסור שחילוניותה תטשטש את אישיותה האמיתית.

צרו איתנו קשר *5988