שחקן מעו"ף: כך נתמודד עם היעדר הנזילות בשוק המקומי

הלקחים שניתן ללמוד מהתנודות החדות בשוק השבוע, שבאו בעקבות שילוב של שתי שמועות שווא: אפשרות להורדת מס הבורסה ומינוי מנכ"ל חדש לטבע

בורסה / צילום: תמר מצפי
בורסה / צילום: תמר מצפי

בסקירתנו מהשבוע שעבר הערכנו כי המעוף צפוי לדשדש במקום ואף להציג תשואת יתר ביחס ליתר המדדים בעולם. החלק הראשון התאמת במלואו עד רביעי (כולל) עת נרשם טווח מסחר צר ביותר ובגבולות 1430-1440. החלק השני התאמת בגלל קפיצה של ממש בעקבות שילוב של שתי שמועות שווא: הראשונה, אפשרות הורדת מס הבורסה; השניה, מינוי מנכ"ל חדש לטבע.

קשה להסביר את הכאוס ששרר בחדרי המסחר והנוסטרו עם הקפיצה המיידית של 1.8% שהתרחשה בשוק. כולם העריכו שמדובר בשמועה, אלא שכל מי שמבין קצת שבקצת, יודע כי מהלכים שכאלה לא עוברים בהחלטת שר/רגולטור כזה או אחר. הייתכן כי רק בשל שמועה, מדד המעוף יזנק 25 נקודות? התשובה חיובית - וכל כולה נובעת מהיעדר נזילות.

לא פעם התייחסנו לעניין הנזילות בשוק המקומי - וכעת קיבלנו את הדוגמה הטובה ביותר למה מתרחש כשפותחים פוזיציות בסטיית תקן 7% ובכמות נמוכה ב-50% מהממוצע השנתי. התוצאה היא תנועות קיצוניות, דרמטיות ואלימות - מבלי כל יכולת להתגונן בפניהן. אם המהלך היה מתרחש ברביעי, טרם פקיעה שבועית, היינו יכולים לקבל קפיצה של 3-4% תוך רגע - וכמובן שהדבר תקף לשני הכיוונים.

כשעובדים בנגזרים, גם אם מניחים כיוון ברור, לרוב נוקטים בכתיבה רחוקה בכדי להקטין עלויות. כך נוצרת אפשרות שעל אף הצלחה בחיזוי הכיוון, הפוזיציה עדיין תסב נזק. הדרך להימנע מכך היא כמובן להתרחק מהספוט - אבל בסטיה 7% אין פרמיה, וחוזר חלילה.

היעדר נזילות שמקפיצה למעלה/מטה ללא אירוע חיצוני או מהלך חד בניו יורק תגרור ריבאונד איטי להחריד. היות וזהו המצב, הרי שאין זה הגיוני גם לצפות לתיקון. מנכ"ל חדש לטבע שווה 6% עליה, אך אי הגעתו שווה 4% ירידה בלבד. כך אין זה משנה שהמס על הבורסה לא ירד, השוק לא יתקן את כל הירידה. כן, תוך מספר ימים הוא יאבד אויר ונשוב מתחת ל-1460, ועדיין מהלכים מנוגדי כיוון בעוצמתם לא יתרחשו בת"א בשבועות הקרובים - להבדיל ממהלכים דומים בניו יורק, שלעתים נפלה וזינקה 1.5% יום לאחר יום.

כיוון שזהו המצב, האסטרטגיה המוצעת כעת (המדד עומד על 1465) הינה צפי לתיקון מתחת ל-1460, לאו דווקא מחר מחרתיים אלא לקיחת זמן תוך ניצול עליה קלה בסטיה: קנית PUT 1450 חודשי; כתיבת PUT 1450 שבועי. חזרה ל-1460 או ירידה, והאסטרטגיה מזנקת ברווחיותה - ונכון הדבר גם בתרחיש דשדוש. המשך עליה ורק ב-1470 יוביל להעתקת השבועי ל-1460 ולמעשה יסגור ההפרש והעלות הכוללת, כך שבתרחיש שלילי האסטרטגיה תיחתם במצב כמעט מאופס.

■ אתר שחקן מעוף הוא אתר כלכלי-פיננסי, העוסק בניתוחים ודעות בכל תחומי שוק ההון לרבות נגזרים. ניתן לקבל באתר חו"ד חינם מטעם אנשי מקצוע וכן להחליף דעות עם אלפי גולשים.

צרו איתנו קשר *5988