קים ג'ונג און בהצהרה חריגה: "דברי טראמפ - הכרזת מלחמה"

מנהיג צפון קוריאה השיב לנשיא ארה"ב, שאיים בנאומו באו"ם להשמיד את המדינה המבודדת, ואמר כי ארצו תשקול צעדי תגובה חריפים נגד וושינגטון ■ קים הוסיף כי תכנית הגרעין של ארצו היא "הדרך הנכונה" וכינה את טראמפ "לוקה בנפשו"

 קים ג`ונג און / צילום: רויטרס
קים ג`ונג און / צילום: רויטרס

מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, אמר הלילה (ו') בנאום חריג כי ארצו תשקול צעדי תגובה חריפים נגד ארה"ב. קים כינה בהצהרתו את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ "טיפש ולוקה בנפשו". זאת, בעקבות הנאום שנשא הנשיא האמריקאי בעצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק ביום ג', שבו איים "להשמיד לחלוטין" את המדינה המבודדת.

"אני חושב רבות על מהי התגובה שהוא ציפה לה כשהחליט להוציא כאלה מילים מפיו", אמר קים. "מה שלא תהיה התגובה שהוא ציפה לה, הוא עומד להתמודד עם תגובה שהיא מעבר לציפיותיו. אני אאלף את הטיפש", הוסיף.

השליט הוסיף כי צפון קוריאה "תשקול את התגובות הקשות בהיסטוריה" נגד ארה"ב, וכינה ואת דבריו של טראמפ "הצהרות המלחמה האכזריות בהיסטוריה". "דבריו שכנעו אותי. במקום להפחיד או לעצור אותי, שהדרך שבחרתי בה היא הנכונה", אמר קים בהתייחסו לתכנית הגרעין של פיונגיאנג. "כמי שמייצג את המדינה ובשם הכבוד והיושרה של המדינה שלי, של התושבים ושלי, אני אגרום לאדם הזה לשלם על נאומו", הוסיף.

סוכנות הידיעות "יונהאפ" של דרום קוריאה דיווחה כי שר החוץ של צפון קוריאה רי יונג הו אמר כי הוא מאמין שארצו שוקלת לבצע ניסוי בפצצת מימן באוקיינוס. רי אמר את הדברים כשנשאל למה התכוון קים באיומים שבהצהרתו.

אמש הכריז טראמפ כי חתם על צו נשיאותי חדש נגד צפון קוריאה שיאפשר פעולה נגד אזרחים פרטיים וחברות מסחריות שיקיימו קשרים עסקיים עמה. זאת, בשל תכנית הגרעין שלה וניסויי הטילים הבליסטיים שהיא עורכת מאז תחילת השנה.

בדברים שנשא בפני עיתונאים בטרם כניסתו לפגישה משולשת עם נשיא דרום קוריאה מון ג'ה-אין ועם ראש ממשלת יפן שינזו אבה הוסיף טראמפ כי הצו החדש נועד לעצור הזרמת כספים לפיונגיאנג שמאפשרת את פיתוח תכנית הגרעין שלה. בדבריו הודה טראמפ לנשיא סין שי ג'ינפינג שהבנק המרכזי בארצו הורה על הפסקת קשרים עסקיים בין בנקים במדינה לבין צפון קוריאה. "המטרה שלנו הוא פירוז מוחלט של צפון קוריאה מנשק גרעיני", הוסיף.

אתמול הגיב שר החוץ של צפון קוריאה רי יונג לנאומו של טראמפ ואמר כי דבריו משולים "לצלילי הנביחה של כלב". בתגובה לדברי טראמפ, שאמר כי ארה"ב "תשמיד כליל" את צפון קוריאה, אמר השר: "ישנה אמרה לפיה 'הכלב נובח והשיירה עוברת', אם טראמפ חשב שיפתיע אותנו עם צלילי נביחות כלב, אז הוא באופן ברור חולם".

דבריו של יונג היו התגובה הרשמית הראשונה מצד פיונגיאנג לאחר הנאום התקיף של טראמפ, שקרא לחברות הארגון לבודד עוד יותר את משטרו של קים בעקבות העוינות שהוא מגלה כלפי וושינגטון ובעלות בריתה.

בנאום שנשא מוקדם יותר השבוע עם פתיחת העצרת הכללית של האו"ם , אמר טראמפ כי "אם לא תהיה לנו ברירה, נשמיד לחלוטין את צפון קוריאה. הגיע הזמן שהיא תבין שפירוז זו הדרך היחידה". הוא מתח בנאומו ביקורת רבה על האו"ם, ואמר כי הארגון "חייב לעבור רפורמה. לעתים קרובות מדי הדגש של הארגון הזה לא היה על תוצאות אלא על ביורוקרטיה ועל תהליך". לדבריו, "ארה"ב לא תיתן שבעלות בריתה ינצלו אותה. המוסד הזה נוסד אחרי מלחמת העולם השנייה כדי לעזור לעצב עתיד טוב יותר. זה היה מבוסס על החזון שאמות שונות יוכלו לשתף פעולה כדי לקדם שגשוג", אמר.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988