הנקראות ביותר

רוחאני: לא נאפשר לארה"ב לנקוט צעדים שגויים נגד הסכם הגרעין

נשיא איראן שוחח עם נשיא צרפת ותקף את מדיניות טראמפ נגד ההסכם: "כל פעולה מצדו נגד ההסכם היא מכה להבנות עם המעצמות"

חסן רוחאני / צילום: רויטרס
חסן רוחאני / צילום: רויטרס

נשיא איראן חסן רוחאני אמר הערב (שישי) כי נאומו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שבו הציג את מדיניותו החדשה נגד ארצו היה מלא בהאשמות חסרות ביסוס ובניבולי פה. לדבריו, " הסכם הגרעין לא יכול להתבטל בידי מדינה אחת באופן חד-צדדי" וארצו נותרת מחויבת לתנאיו.

מוקדם יותר אמר רוחאני בשיחה עם נשיא צרפת עמנואל מקרון כי הממשל האמריקני אינו מעוניין להמשיך לפעול במסגרת הסכם הגרעין, כפי שהוא עושה בשורת הסכמים בינלאומיים אחרים. לדבריו, "כל פעולה מצד נשיא ארצות הברית נגד הסכם הגרעין היא מכה להבנות עם המעצמות". הוא הוסיף כי הסכם הגרעין אינו פתוח למשא ומתן וכי על כל הצדדים לו לעמוד בהתחייבויותיהם. "לא ניתן לאפשר לנשיא האמריקני או לקונגרס לנקוט צעדים שגויים נגד הסכם הגרעין", הוסיף. מקרון אמר בשיחה כי השינוי במדיניותה של וושינגטון נגד הסכם הגרעין נובע ממחלוקות פנימיות והוסיף כי יבקר בשנה הבאה באיראן בעצמו וייפגש עם רוחאני.

משרד החוץ של רוסיה פרסם הודעה שבה הביעה מוסקבה את צערה על החלטתו של טרמאפ שלא לאשרר את הסכם הגרעין. לדברי סגן שר החוץ סרגיי ריאבקוב העובדה שטראמפ מטיל ספקות בהסכם היא "מטרידה ביותר" והוסיף כי ארצו תפעל למנוע את קריסת ההסכם. בהודעת משרדו נמסר עוד כי לרטוריקה ה"אגרסיבית והמאיימת" של טראמפ אין מקום בדיפלומטיה הבינלאומית וכי גישתו נידונה לכישלון. אולם, בהודעה צוין עוד כי שינוי המדיניות של טראמפ לא אמור להשפיע על המשך יישום ההסכם וכי איראן עודנה עומדת בתנאים שלהם התחייבה במסגרתו.

טראמפ הודיע מוקדם יותר הערב כי לא יאשרר את ההסכם אך כי ממשלו יוסיף סנקציות נגד משמרות המהפכה האיראניים ויפעל לקדם חקיקה בקונגרס שתאפשר להשיב את הסנקציות נגד ההסכם, לפי "נקודות ביקורת" שיוגדרו מראש. לדבריו, ההסכם "מאפשר לאיראנים להמשיך ולקדם אלמנטים מסויימים בהסכם הגרעין, ובעוד כמה שנים הם יוכלו לשעוט לנקודת פריצה גרעינית. יש לנו פיקוח חלש בתמורה לעיכוב זמני בלבד בנתיב של איראן לנשק גרעיני". עוד הוסיף טראמפ כי "במקרה שלא נוכל להגיע לפיתרון עם הקונגרס או בנות בריתנו, ההסכם יגיע לסיומו".

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!