אלה פקדונות של אפסילון גייסה 2.7 מיליארד שקל

הנפקת האג"ח צמודות-המדד זכתה לביקושים של כ-3 מיליארד שקל, והחברה הגדילה את היקף הגיוס לעומת תכנון מקורי של 2 מיליארד שקל

הבורסה בת"א / צילום: בלומברג
הבורסה בת"א / צילום: בלומברג

ביקושים גבוהים נרשמו השבוע בשלב המוסדי של הנפקת האג"ח של חברת אלה פקדונות (לשעבר דולר טריפל איי). החברה גייסה בהנפקת אג"ח צמודות-מדד (סדרה ב') כ-2.7 מיליארד שקל. בניגוד להנפקה קודמת שביצעה החברה לפני כחודשיים (אז של אג"ח שהופקדו בפיקדונות דולריים), זכתה ההנפקה הנוכחית לביקושי יתר גדולים של כ-3 מיליארד שקל, והחברה הגדילה את היקף הגיוס, שתוכנן להיות בהיקף של עד כ-2 מיליארד שקל. בשלב הציבורי, שיתקיים היום, עשוי היקף ההנפקה לגדול.

התמורה מההנפקה תופקד בפיקדונות שקליים צמודי-מדד בשלושה בנקים - פועלים, לאומי ומזרחי טפחות (עם רף מקסימום של עד 50% מהתמורה להפקדה בפיקדון בבנק אחד), כך שלמעשה תאפשר האג"ח בפועל להשקיע בפיקדון שקלי סחיר ונזיל בבנק. ההנפקה זכתה לדירוג מקדמי של AAA מחברת S&P מעלות.

הריבית השנתית (צמודת-מדד) במכרז נקבעה על 0.618% (0.68% אפקטיבית), וכספי הגיוס יופקדו בפיקדונות המשלמים ריבית גבוהה במקצת. הסדרה תעמוד לפירעון בנובמבר 2022 (מח"מ של כחמש שנים).

מאחורי אלה פקדונות עומד שלומי פרידמן, בנקאי בעברו, שמחזיק בחברה המנפיקה באמצעות חברת גלבוע בנקים הפרטית. בשבוע שעבר רכשו בית ההשקעות אפסילון ומנהליו 30% מגלבוע בנקים, בדרך של הקצאה. החברה הבת אפסילון חיתום הובילה את ההנפקה הנוכחית, כמו את זו הקודמת, כך שהיא תיהנה מהצלחת המהלך.

בהנפקה הנוכחית ניצלו פרידמן ואפסילון את הרעב של המשקיעים המוסדיים להנפקות בדירוגים גבוהים, על רקע ירידה חדה בהנפקות של הבנקים השנה לעומת 2016. בסך הכול גייס השנה המגזר הפיננסי, הכולל יחד עם הבנקים את חברות הביטוח, פחות מ-11 מיליארד שקל - ירידה של 40% ביחס לגיוסים באותה תקופה אשתקד.

כאמור, זו ההנפקה השנייה של פרידמן, לאחר שבאוגוסט השנה השלים (אז עדיין תחת דולר טריפל איי) הנפקה ראשונה (סדרה א') בהיקף של 433 מיליון שקל בלבד, לאחר שניסה לגייס כמיליארד שקל.

האג"ח מסדרה א', במח"מ של כ-5.6 שנים, מבטיחה לשמור על פיזור בין הבנקים וקובעת רף מקסימום של עד 50% מהתמורה להפקדה בפיקדון בבנק אחד. הקרן והריבית שלה ישולמו שקלית - בצמוד לשער הדולר, והיא תעמוד לפירעון בתשלום אחד בשנת 2023.

אלה פקדונות מציעה אג"ח שתמורתה תשמש לרכישת דולרים אמריקאיים שיופקדו בפיקדונות מאושרים בבנקים מקומיים, ובכך תאפשר בפועל להשקיע בפיקדון דולרי סחיר בנקאי.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988