מה מעדיפים האמריקאים בשוק הדיור - לקנות או לשכור?

לא רק בישראל: גם האמריקאים חשים שדיור הופך לפחות ופחות בר-השגה, תחושה שגורמת לרבים מהם לשקול שוב את העדפותיהם

לשכור או לקנות? / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק
לשכור או לקנות? / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

שיעור הולך וגדל משוכרי הדירות מאמין כי זול יותר לשכור יחידת דיור מאשר לרכוש אותה. ייתכן שזוהי הסיבה לכך ששיעור הבעלות על יחידות דיור ממשיך להיות נמוך למרות שחלפו כמעט עשר שנים מהתרסקות שוק הדיור.

הגאות בבניית הדירות בשנים האחרונות החלה לעצור את העליות בדמי השכירות בערים רבות בארה"ב, אך העלייה במחירי הדיור הואצה ב-12 החודשים האחרונים. כתוצאה מכך, כ-76% משוכרי הדירות אמרו באוגוסט כי זול יותר לשכור דירה מאשר לרוכשה. זוהי עלייה לעומת 65% שהחזיקו בדעה זו בספטמבר 2016, על פי ממצאי סקר שערכה חברת מימון המשכנתאות הממשלתית בארה"ב, פרדי מאק.

"אנחנו מדברים ממש כל יום על איך השכירות הופכת לפחות ופחות אפשרית מהבחינה הכספית. אני חושב שהתשובה היא פשוט שהדיור הופך לפחות ופחות בר-השגה וששכירת דירה היא בת-השגה יותר משתי האפשרויות", אמר דיוויד בריקמן, סגן נשיא ביצועי העומד בראש יחידת פרדי מאק העוסקת במבנים רבי קומות.

הנתונים מסקר פרדי מאק מראים כי מועטים הסיכויים בקרב צעירים וזקנים כאחד לשינוי מגמה משכירת דירות לרכישתן, וזאת מסיבות פיננסיות וכן משיקולי סגנון חיים והעדפות אישיות. הנתונים גם מצביעים על כך שהמחסור הנמשך בבתים פרטיים פוגע בתיאבון לבעלות על יחידת דיור.

סקר פרדי מאק הראה עלייה חדה בכל קבוצות הגיל במספר המחזיקים בדעה כי השכירות היא יותר בת-השגה. כ-76% מבני דור המילניום אמרו כי השכירות היא אופציה בת-השגה - עלייה של יותר מ-10% לעומת אשתקד. כ-82% מבני דור הבייבי בום (שנולדו בין השנים 1946-1964) אמרו שהם מחשיבים את השכירות כיותר בת-השגה - קפיצה של 11% לעומת אשתקד. שיעור בני דור ה-X (שנולדו בין השנים 1961-1981) שמחשיבים את השכירות ליותר בת-השגה זינק מ-56% ל-75%.

אנשים מודעים לאופן שבו משפיעה העלייה במחירי הדיור על השווקים המקומיים שלהם. כ-58% מהמשיבים בסקר פרדי מאק אמרו כי לדעתם מחירי הדיור כעת גבוהים יותר מאשר לפני שנה, ו-54% אמרו כי לדעתם דמי השכירות עלו.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נדל"ן ותשתיות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988