פרשת הברחות הביצים: 4 שנות מאסר לבכיר במועצת הלול

שי משה הורשע בריבוי עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, עשיית מעשה העלול להפיץ מחלה ועבירות נוספות ■ גזר הדין הוא חלק מפרשה רחבת-היקף, במסגרתה חברו 17 נאשמים במטרה להבריח ביצים מזויפות מהרשות הפלסטינית לישראל

תבנית ביצים / צלם: איל יצהר
תבנית ביצים / צלם: איל יצהר

בכיר לשעבר במועצת הלול נשלח ל-4 שנות מאסר בפועל בעקבות הרשעתו בשוחד ובמרמה בפרשת רשת הברחות הביצים מהרשות הפלסטינית לתחומי ישראל.

בית המשפט המחוזי מרכז גזר את דינו של שי משה, בכיר לשעבר במועצת הלול, אשר הורשע בריבוי עבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, עשיית מעשה העלול להפיץ מחלה ועבירות נוספות, ל-4 שנות מאסר וקנס כספי.

גזר הדין הוא חלק מפרשה רחבת-היקף, במסגרתה חברו 17 נאשמים במטרה להבריח ביצים מזויפות מהרשות הפלסטינית לישראל, תוך יצירת סיכון לבריאות הציבור.

משה, ששימש כרכז מודיעין במועצת הלול, הורשע בכך שקשר עם אחרים להברחת ביצים מזויפות, בעשרות משאיות משטחי הרשות הפלסטינית לישראל. במשך הפעילות האינטנסיבית הוברחו לשטחי ישראל מיליוני ביצים מזויפות בשנת 2012. הפעילות בוצעה באופן שיטתי תוך יצירת סיכון לבריאות הציבור בישראל.

מתוקף תפקידו וסמכויותיו היה הנאשם אמון בין היתר על מניעת הברחות ביצים מהרשות לישראל, לתפיסת סחורה מזויפת ולהשמדתה. הנאשם הורשע בלקיחת שוחד עבור אי-מניעת ההברחות וכן אמור היה להתחיל לפעול כשותף בארגון להברחת ביצים מזויפות. בתמורה לחלקו בהברחת הביצים תוך הטיית אמצעי האכיפה כנגד המתחרים, קיבל הנאשם אלפי שקלים מדי שבוע.

במסגרת הפרשה הורשעו בעבר 17 נאשמים בעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, עשיית מעשה העלול להפיץ מחלה, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות, בגינן ריצו הנאשמים עונשי מאסר. כמו כן, במסגרת הפרשה חולטו מיליוני שקלים לטובת המדינה, והוטלו קנסות משמעותיים.

בין היתר נגזרו 41 חודשי מאסר בפועל, במסגרת הסדר טיעון, על בודק ביטחוני במעבר חוצה שומרון, אשר איפשר מעבר חופשי של משאיות המעבירות ביצים משטחי הרשות הפלסטינית למדינת ישראל ללא בדיקה בתמורה לשוחד כספי; ועל נאשם נוסף, בעלים של מכון המיון המורשה "יוסי ביצים", נגזרו כ-4 חודשי מאסר בפועל, במסגרת הסדר טיעון, לאחר שהוביל והפיץ בשטחי ישראל את הביצים שהוכנסו לארץ משטחי הרשות הפלסטינית לישראל מבלי שעברו כל בידוק ופיקוח.

בית המשפט קבע בגזר הדין כי "המעשים בהם הורשע הנאשם חמורים מאוד. הפגיעה בערכים החברתיים המוגנים - ובהם שלטון החוק, שמירת אמונים והגנה על בריאות הציבור - נפגעו באורח קשה. חומרת יתר יש לייחס לזמן הממושך בו בוצעו המעשים, לתכנון ולניצול המעמד והכוח של הנאשם בתוקף תפקידו כפקח ורכז מודיעין. ברי כי היה מודע היטב להשלכות מעשיו, שהרי מלכתחילה הוכשר למנעם".

מפרקליטות מחוז מרכז (פלילי) נמסר כי "גזר הדין מסמן את סופה של פרשייה רחבת-היקף, בה נחשפה רשת עבריינית, מאורגנת והיררכית שעסקה בהברחת ביצים מזויפות מהרשות הפלסטינית לישראל, תוך ביצוע עבירות פליליות נוספות כגון עבירות שוחד והלבנת הון. פעילות הרשת יצרה סיכון חמור לביטחון הציבור ולבריאותו. הנאשם, שתפקידו היה לשמש שומר סף ולמנוע את תופעת ההברחות, רמס ברגל גסה את אמון הציבור שניתן בו, בחר לקחת חלק פעיל ומשמעותי ברשת ההברחות תוך יצירת סיכון לבריאות הציבור וביטחונו - והכול מתוך בצע-כסף".

התיק נוהל בידי עו"ד מורן טרבלסי מפרקליטות מחוז מרכז (פלילי).

צרו איתנו קשר *5988