הסיבה לדחיית דוחות הפועלים - התפתחות בחקירה בארה"ב?

הבנק לא סיפק הסבר לדחייה, ורק מסר: "המועד שנקבע הוא המועד שמבחינתנו נכון יותר" ■ ההערכות הן כי אפשרות להתפתחות בחקירה בארה"ב בתקופה הקרובה הביאה לדחייה

אריק פינטו / צילום: יחצ
אריק פינטו / צילום: יחצ

בנק הפועלים  הפתיע היום (ג') את שוק ההון, כשהודיע כי הוא דוחה בשבוע את פרסום דוחות הרבעון השלישי. היום הודיע הבנק, בניהולו של אריק פינטו, כי יפרסם את הדוחות ב-28 בנובמבר - כלומר, ביום שלישי בעוד שבועיים. זאת, בעוד לאנליסטים נאמר באחרונה כי הדוחות יפורסמו שבוע קודם לכן, ב-21 בנובמבר.

בבנק לא נימקו את סיבת הדחייה, ורק מסרו: "המועד שנקבע הוא המועד שמבחינתנו יותר נכון".

בשוק ההון הופתעו מההודעה, ועליות השערים שנרשמו במניה לאורך מרבית היום נמחקו. לפי הערכות, הסיבה לדחיית פרסום הדוחות היא חקירת הרשויות בארה"ב.

ככל הידוע, לא היתה איזו פריצת דרך במגעים עם הרשויות לגבי גובה הקנס הצפוי בחקירה, שכן אם היה אירוע שכזה, הבנק היה מדווח עליו. עם זאת, לא מן הנמנע שיהיו התפתחויות כאלה בשבועיים הקרובים, ולכן הבנק העדיף לדחות את פרסום הדוח עד לכמעט סוף החודש - המועד האחרון שבו ניתן לפרסם את הדוחות.

דחיית מועד פרסום דוחות כספיים על ידי בנק נחשבת לאירוע נדיר יחסית. ברבעון הקודם דחה מזרחי טפחות את פרסום הדוח, אבל במקרה זה הוא סיפק הסבר לדחייה - והוא סכסוך העבודה והשיבושים הקשים בעבודת הבנק, שהתנהלה באותה עת. הבנק המתין לגיבוש הסכמות עם ועד העובדים בטרם פרסום הדוח.

חקירת הבנק ברשויות בארה"ב נמשכת זה זמן רב. עד כה ביצע הבנק הפרשות בגובה של כ-660 מיליון שקל. עם זאת, ככל הידוע, עד כה לא התקיימו מגעים לקביעת גובה הקנס בפרשה, ועיקר החקירה התמקדה בהעברת מידע לרשויות בסוגיית הלקוחות האמריקאים.

עוד נזכיר כי גם מזרחי טפחות עומד בפני חקירה דומה. אתמול פרסם מזרחי טפחות את תוצאותיו לרבעון השלישי, שמהן עלה כי לא חלה התקדמות בשיחות בין הרשויות, וגם מול מזרחי טפחות לא התחילו עדיין שיחות לגבי גובה הקנס, ורק הושלמה העברת הנתונים.

בשבוע שעבר פרסם האנליסט מיכה גולדברג מאקסלנס תחזית לדוחות הבנקים. גולדברג מעריך שבנק הפועלים יפרסם דוח פושר. "אנו צופים דוח בינוני להפועלים, עם רווח נקי של כ-730 מיליון שקל, המשקף תשואה על ההון של כ-8.3%", הוא כתב. "הבנק ייהנה ברבעון מרווחי מסחר ומריקאברי משמעותי, אך מנגד צפוי לסבול מהמדד השלילי ומהעלויות של סגירת הפעילות בשווייץ, כאשר ייתכן כי גם הרבעון עלויות החקירה המתמשכת בארה"ב יעיבו על ההוצאות", העריך.

צרו איתנו קשר *5988