הנקראות ביותר

מבלומנטל עד דנון

השחיתות בליכוד: כשבארזים נפלה שלהבת, ברור שאזובי הקיר הולכים בעקבותיה

דני דנון / צילום: דפי הירשפלד שלם
דני דנון / צילום: דפי הירשפלד שלם

אנשים מתפתים לומר לפעמים ש"כולם מושחתים". זו אמירה לא נכונה כמובן וגם מזיקה. אם אתה אומר שכולם מושחתים, אתה למעשה מלבין את אלה שהם באמת מושחתים, ואתה גם אומר בכך שלא צריך להחליף את השלטון, כי גם החדשים יהיו מושחתים.

זה גם לא נכון שכולם בליכוד מושחתים. אמירה כזאת גורמת עוול לאלה שהם ישרי-דרך, ויש גם כאלה בליכוד. אלא מה? זה עניין של מידה. בשנות האופוזיציה של הליכוד היו שם פחות אנשים שביצעו מעשי שחיתות. אני נזהר כאן להימנע מלומר שהיו פחות מושחתים. כי שחיתות היא לא רק המעשה המבטא אותה. שחיתות היא גם אופי, מצב נפשי, חינוך - מצבור של אלמנטים שקיימים אצל אדם, גם כאשר הוא לא מוציא את הפוטנציאל שבתוכו מן הכוח אל הפועל.

הכוח להיות מושחתים

מה שקורה עכשיו בליכוד הוא שיש להם את הכוח והאמצעים להיות מושחתים. אני לא מתכוון רק לצורתה בכסף או שווה כסף. אני מדבר גם על התנהלות חוקתית שגורמת נזק לציבור ולמדינה, כי מה שחיתות גדולה מזו? לפני כ-11 שנה הורשעה חברת הכנסת נעמי בלומנטל במתן שוחד פריימריז לחברים במרכז הליכוד. מעבר למקרה זה, בלומנטל הייתה חברת כנסת טובה. בבסיס היא גם הייתה אישה ישרה. אבל היא נורא רצתה להיות בכנסת ובממשלה, והבינה שבליכוד היושר אינו השקעה טובה. אבל היא התביישה. מאוד.

מה שלא קורה היום. דני דנון, למשל. חברת החדשות שידרה אתמול (ב') תחקיר, ממנו עולה כי השגריר באו"ם הוא לא פחות מנוכל לכאורה. מקרה קלאסי של ניצול השררה לקידום אישי. דנון ידע על התחקיר לפני שידורו. לא רק שלא התבייש - אלא הוא ניצל את הזמן כדי לנסות ולצאת מזה.

מנדלבליט פוגע באמון הציבור

ויש כמובן את צמד הדווידים, אמסלם וביטן. בעיני הם מושחתים. אולי לא במובן הפלילי, אבל ללא ספק בהקשר הציבורי-מוסרי. החוקים שהם מביאים לכנסת שרירותיים וכוחניים, מושחתים ומשחיתים. האם זה מזיק להם? אנחנו לא שומעים בליכוד ולו ציוץ של התנגדות. אפילו לא מראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלמענו הגו משרתיו את החוקים שנועדו לסייע לו במאבקיו המשפטיים. גם הוא בין המושחתים מוסרית, אולי בעתיד גם פלילית.

וגם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שיודע היטב כי הוא פועל בניגוד עניינים קיצוני - אבל ממשיך בכך ומסייע להרס האמון הציבורי במערכת החוק. וכך, כאשר בארזים נפלה שלהבת השחיתות, ברור מאליו שאזובי הקיר הולכים בעקבותיה. וכך גורם נתניהו, בהתנהגותו האישית והציבורית, להשחתה של מפלגתו ובמקביל להשחתת המדינה כולה.

לנוכח אלה זועקת השתיקה הציבורית, הרבבות שאינם ממלאים את הרחובות. למה מחכים? שהצבא יעשה זאת?

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות
לכתבה הקודמתהפוטש החוקתי של נתניהו