הנקראות ביותר

ארה"ב פרסמה התרעת כוננות ביטחונית לאמריקאים בישראל

לקראת הכרזת טראמפ על השגרירות הערב, משרד החוץ האמריקאי מזהיר מפני הפגנות בירושלים והגדה ■ מפנה אזרחי ארה"ב לאזהרת המסע לישראל באתר הסטייט דיפרטמנט

התפרעויות במזרח ירושלים / צילום: רויטרס
התפרעויות במזרח ירושלים / צילום: רויטרס

לקראת הכרזתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על השקת תהליך להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים, פרסם אמש (ג') הסטייט דיפרטמנט התרעת כוננות ביטחונית לאזרחים אמריקאים בישראל. צעד זה מדגיש את חששות הממשל, שגובו בתשומות ישראליות, מפני פרוץ מהומות במזרח ירושלים ובגדה המערבית.

סוכנויות מודיעין אמריקאיות הזהירו את הבית הלבן מפני התפרצות הפגנות אלימות בירושלים, בגדה המערבית ואולי מעבר להן. על-פי דיווח ב-CNBC, הקונסנסוס בקהיליית המודיעין האמריקאית הוא כי הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל עלולה לחולל תגובה קשה נגד ישראל ואולי גם נגד אינטרסים אמריקאים במזרח התיכון.

הסטייט דיפרטמנט חושש מזעם בעולם הערבי וכבר הורה לשגרירויות ארה"ב ברחבי תבל להיערך להפגנות ולנקוט אמצעי ביטחון חמורים לקראת הכרזת טראמפ, לדברי "פוליטיקו".

למעשה, המהלך הנשיאותי הוכרז חרף התנגדות פנימית בממשל. פקידים בכירים במחלקת המזרח הקרוב בסטייט דיפרטמנט ודיפלומטים אמריקאים ששירתו בעבר במדינות באזור הביעו"דאגה עמוקה" מהכוונה להעביר את השגרירות לירושלים בשל חששות מהידרדרות ביטחונית.

שגרירויות ארה"ב במקומות שונים בעולם שימשו בעבר שק חבטות לזעם על צעדים שנקטה ארה"ב. כך, למשל, בספטמבר 2012, חוללה הפצת וידאו אנטי-מוסלמי הפגנות מול שגרירויות ארה"ב במדינות רבות בעולם, לרבות במצרים.

קיראו עוד ב"גלובס"


בהודעת הסטייט דיפרטמנט אמש נאמר: "לנוכח קריאות רבות לקיים הפגנות ב-6 בדצמבר בירושלים העתיקה ובגדה המערבית, נאסר על עובדי הממשל האמריקאי בישראל ובני משפחותיהם לבקר למטרות אישיות בירושלים העתיקה וברמה המערבית, לרבות בבית לחם וביריחו. נוכחות במקומות אלה לצורכי עבודה מותרת רק עם אמצעי ביטחון נוספים".

"אזרחי ארה"ב צריכים להימנע מנוכחות באזורים שבהם יש התקהלויות או נוכחות מוגברת של כוחות צבא או משטרה", נאמר עוד בהודעה. "אנו ממליצים שאזרחי ארה"ב יביאו בחשבון הנחיות נוספות שכלולות באזהרת המסע לישראל באתר של הסטייט דיפרטמנט".

בתשובה לשאלה האם טראמפ חושש מהתפרצויות אלימות בעקבות החלטתו על השגרירות, אמרה אמש דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס: "כמה דברים נבחנו והובאו בחשבון בהחלטת הנשיא".

סטיב שמידט, שהיה ראש מטה הבחירות של המועמד הרפובליקאי לנשיאות ג'ון מקיין ב-2008, אמר בראיון ל-MSNBC כי החלטת טראמפ תחולל שפיכות דמים. "אנשים ימותו בגללה, והשאלה היא רק כמה", אמר שמידט. 

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!