פרוטרום מוכרת את עסקי הקריל של אנזימוטק ב-26 מיליון דולר

בשיא הפעילות שלו באנזימוטק הכניס תחום עסקי הקריל, שלמעשה היה תחום הפעילות הראשון עליו התבססה החברה, 45 מיליון דולר, אולם בשנים האחרונות הלכה הפעילות ודעכה, כשבשנה האחרונה התכווצה עד להכנסות של כ-6 מיליון דולר בלבד

אורי יהודאי / צילום: סיון פרג'
אורי יהודאי / צילום: סיון פרג'

חברת פרוטרום , שהשלימה בשבוע שעבר את רכישת אנזימוטק, מוכרת את עסקי הקריל של אנזימוטק לחברה הנורווגית Antarctic BioMarine Aker תמורת 26.4 מיליון דולר. החברה דיווחה היום (ד') לבורסה כי העסקה הושלמה.

קריל היא חיה שדומה לשרימפס שריכוזים גבוהים שלה קיימים באזורי הקוטב הצפוני והדרומי. לאחר שצדים את הקריל, ניתן להפיק ממנו שמנים שונים, בעיקר אומגה 3.

בשיא הפעילות שלו באנזימוטק, המפתחת, מייצרת ומשווקת חומרי גלם ייחודיים לתחום התזונה והמזון הרפואי, הכניס תחום עסקי הקריל, שלמעשה היה תחום הפעילות הראשון עליו התבססה החברה, 45 מיליון דולר, אולם בשנים האחרונות הלכה הפעילות ודעכה, כשבשנה האחרונה התכווצה עד להכנסות של כ-6 מיליון דולר בלבד, והייתה למעשה פעילות הפסדית עבור אנזימוטק.

בפרוטרום, הפועלת בתחום חומרי הגלם ותמציות הטעמים לתעשיית המזון והמשקאות, מציינים כי החברה "תמקד את פעילויות אנזימוטק בתחומים הצומחים והרווחיים, בהם היא רואה פעילויות ליבה עיקריות שלה, בדגש על תחומי התזונה הייעודית לתינוקות בתחום תחליפי חלב אם והמזון הייעודי לקשישים ותוספי התזונה והתרופות, וכן תפעל להאצת הצמיחה בתחומים אלו, שהינם בעלי פוטנציאל עסקי משמעותי".

עוד מציינים שם כי "במסגרת המיזוג וההתייעלות, יחובר מטה פרוטרום בישראל עם מטה אנזימוטק במפעלה החדיש של אנזימוטק במגדל העמק. כמו כן, החל מיזוג מלא של פעילות אנזימוטק עם חטיבת חומרי הגלם הטבעיים הייחודיים הגלובלית של פרוטרום, תוך מיצוי מירבי של הסינרגיות הרבות הקיימות בין הפעילויות, באופן שיביא להאצת הצמיחה, לשיפור במבנה ההוצאות ולשיפור מהותי ברווחיות פעילות אנזימוטק".

אנליסטים בשוק מעריכים שלאחר כל פעולות ההתייעלות, מכירת חלק מהפעילויות לצד ההטמעה ושיפור צפוי במכירות של אנזימוטק, מכפיל ה-EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) שלפיו נרכשה אנזימוטק יעמוד על כ-8, בדומה למכפיל שלפיו מבצעת החברה את רכישותיה האחרות (בחברה מעריכים שהפעילות שתיווצר כתוצאה מרכישת אנזימוטק תניב השנה EBITDA של 17-18 מיליון דולר).

אורי יהודאי, מנכ"ל פרוטרום, ציין בשיחה עם "גלובס" כי "על התכנית האסטרטגית עבור אנזימוטק התחלנו לעבוד כמובן לא מהיום, אלא כבר לפני כחודשיים, כשבדקנו את החברה לעומק. כעת אנחנו מתחילים לממש במהירות את התוכנית האסטרטגית שלנו לגבי אנזימוטק ומיזוגה המלא לתוך פרוטרום . בעת הרכישה דיברנו על שני תחומים שאנחנו לא רואים בהם חופפים לפעילות הליבה שלנו, אחד מהם הוא הקריל. כאן הבנו שאין לנו יתרון יחסי בתחום אלא חסרונות בגלל שלמתחרים, שהם מאוד חזקים, יש נוכחות אזורית ואוניות עם מפעלי עיבוד עליהן כך שהם יכולים לחסוך בהוצאות ולקצר את שרשרת האספקה. בסך הכל השגנו מחיר טוב מאוד עבור תחום שהחלטנו למכור ומשפר את העסקה לרכישת אנזימוטק. המטרה שלנו להביא את אנזימוטק לאיזון ולרווח כמה שיותר מהר, אנחנו לא יודעים לנהל עסקים מפסידים".

לצד מכירת פעילות הקריל ציינו בפרוטרום עם רכישת אנזימוטק כי בכוונתם למכור או לשנות את פעילות ה-VAYA (פיתוח, ייצור ושיווק של מוצרי תזונה קלינית) המפסידה. בחברה ציינו היום "מיושמים צעדים אשר יביאו לחיסכון משמעותי בהוצאות, יחד עם הוספת מוצרים ייחודים של פרוטרום למערך המכירות של VAYA פארמה בארה"ב, שיתרמו להאצת צמיחת הפעילות".

על כך אומר יהודאי כי "גם לתחום הזה אנחנו מחפשים אלטרנטיבות אסטרטגיות, שזה אומר מכירה או מעבר לערוצי הפצה אחרים. אבל קודם כל אנחנו רוצים לעצור את הדימום של הפעילות הזאת שהפסידה בשנה שעבר כ-11 מיליון דולר, אז אנחנו פועלים בכל מיני ערוצים שיביאו להערכתנו את הפעילות לאיזון מהיר. בסך הכל אנחנו פועלים לצמצום בהוצאות ובכוח האדם, מה שיביא לשיפור מהותי בתוצאות אנזימוטק כבר ברבעון הראשון של 2018, כמו שציפינו".

צרו איתנו קשר *5988