בית המשפט מעכב את אישור תוכנית המתאר של הוד השרון

בעקבות מעל ל-1,800 התנגדויות של התושבים, יצא צו ביניים לפיו תוכנית המתאר לחלוקת העיר אינה תקפה ■ תוכנית המתאר כללה תוספת פוטנציאלית של כ-27 אלף יחידות דיור במקומות שונים בעיר

בנייה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי
בנייה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי

בעקבות עתירה של תושבי הוד השרון, בית המשפט לעניינים מינהליים במחוז מרכז נתן היום (א') צו ביניים המורה שלא לתת תוקף לתוכנית המתאר של העיר עד להחלטת בית המשפט בעתירה שהוגשה על-ידי התושבים.

נזכיר כי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה את תוכנית המתאר לפני כחצי שנה, תוכנית שעל-פיה ניתן יהיה להוסיף לעיר כ-27 אלף יחידות דיור חדשות. לתוכנית הוגש מספר שיא של התנגדויות מצד תושבים, שעמד על למעלה מ-1,800 התנגדויות. לאחר שההתנגדויות נדחו, והתוכנית קיבלה את אישור הוועדה המחוזית, הגישו תושבים בעיר עתירה לבית המשפט.

השופטת ורדה מרוז מבית המשפט המחוזי מרכז, שדנה בעתירת התושבים, קבעה היום בדיון כי "במהלך הדיון התגבשה סוגיה אחת ברורה הנדרשת להכרעה, וזאת מבלי להקל ראש ביתר הסוגיות, והיא שאלת המענה התחבורתי המצוי בלב תוכנית המתאר הכוללנית, האם די בו כדי להעביר את השרביט בנושא התכנון המפורט לסמכות הודעה המקומית כלשון תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה.

"מדובר בסוגיה בעלת משקל, הגם שאיני קובעת עמדה באשר להכרעתה... כך או כך, סבורני כי קמה תשתית מתאימה למתן צו ביניים עד למתן פסק דין בעתירה, וזאת לאחר ששקלתי את מאזן הנוחות והגעתי לכלל מסקנה כי נכון לעת הזו אין לקבל את טענות המשיבים, לפיה מאזן הנוחות נוטה לטובתם. ראוי לציין כי אישור התוכנית מתווה את גורלה של העיר לשנים רבות, ועל כן עיכוב של חודשים ספורים אינו בעל משקל קריטי כפי שהוצג על-ידי באי-כוח המשיבים".

נזכיר כי מאות תושבי הוד השרון הגישו עתירה מינהלית לבית המשפט המחוזי בלוד על החלטתה של יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז לדחות את בקשתם לערור לוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. בקשת הרשות לערור הוגשה על-ידי התושבים לאחר שוועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית החליטה לאשר את תוכנית המתאר של הוד השרון (תוכנית הר/2050) תוך דחיית עיקר ההתנגדויות שהגישו התושבים. 

את העתירה המינהלית הגישו בשם התושבים עורכות הדין ענת בירן, אפרת לרנר ואינה טל.

התושבים ביקשו מבית המשפט לבטל את החלטת יו"ר הוועדה המחוזית ולאפשר להם להגיש ערר על ההחלטה לאשר את התוכנית. זאת לאור הפגמים שנפלו בהליך שמיעת ההתנגדויות להחזיר את התוכנית לשלב שמיעת ההתנגדויות תוך מינוי חוקר והזמנת כל המתנגדים להציג את ההתנגדויות בפניו. במקביל הגישו התושבים בקשה דחופה למתן צו ביניים שימנע מהוועדה המחוזית לפרסם את התוכנית עד לסיום ההליכים בעתירה .

התושבים טענו בעתירה כי תוכנית המתאר מתווה את התכנון של העיר הוד השרון לעשורים הקרובים ומוסיפה עשרות אלפי יחידות דיור, מפאת היקפה של התוכנית והשלכותיה על עתידה של עיר שלמה ותושביה ולאור העובדה שהוגשו לתוכנית כ-1,800 התנגדויות של תושבים שרובן המכריע לא נידון, ההחלטה שלא לאפשר להם לערור למועצת הארצית לתכנון איננה סבירה. "החלטת יו"ר הוועדה אשר הלכה למעשה 'מאשררת' את החלטת הוועדה המחוזית שבראשותה היא יושבת כיום, מרוקנת מתוכן את ההליך של בקשת רשות ערר למועצה הארצית", כך בעתירה.

"ועד הפעולה של הוד השרון מברך על החלטת השופטת ורדה מעוז להוציא צו ביניים להפסקת הפעילות למתן תוקף לתוכנית המתאר הר/2050 עד לדיון בעתירת התושבים", מסר קובי חנוך, מראשי ועד הפעולה וממובילי מטה המאבק לבינוי שפוי.

"תוכנית המתאר קוראת להגדלת אוכלוסיית העיר פי 3 ויותר תוך התעלמות מעקרונות תכנון בסיסיים והתעלמות מצורכי העיר והתשתיות הדרושות לגידול שכזה. הוועדה המחוזית התעלמה מכמעט 200 תושבים שכתבו, כל אחד בכתב-ידו, התנגדויות אישיות, ובהליך מזורז ביותר - תוך פחות מחודש - אישרה תוכנית מורכבת המקיפה עיר שלמה למתן תוקף. אנו מודים לבית המשפט שהבין שההליך היה לא תקין והחליט לדון בעתירה בכובד ראש".

נזכיר כי תוכנית המתאר שאושרה כוללת תוספת פוטנציאלית של כ-27 אלף יחידות דיור במקומות שונים בעיר, וזאת כדי לתת מענה לצפי גידול האוכלוסין בשנים הקרובות שעתיד להגיע עד כ-150 אלף נפש. בנוסף ליחידות הדיור התוכנית כוללת תוספת של 1.14 מיליון מ"ר עבור שטחי תעסוקה, כ-110 אלף מ"ר עבור שטחי מסחר ו567 דונם המיועדים למבני ציבור. התוכנית גם מתייחסת להגדלת שטחי הציבור הקיימים בעיר כיום, והיא כוללת תוספת של 1,160 דונם עבור שטחי ציבור פתוחים.

צרו איתנו קשר *5988