מנכ"ל משרד היח"צ "רונן צור" העיד בפרשת ישראל ביתנו

אמיר נאמי זומן לעדות בניסיון להוכיח כי עמותת "איילים" נתנה שוחד לסגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, באמצעות שירותי ייעוץ תקשורתי שהעניק משרדו של צור ■ יודגש כי צור ואנשי משרו הם עדים בלבד, ואין כל חשד למעורבות שלהם במעשים הפליליים לכאורה

אמיר נאמי מנכל צור תקשורת / צילום: שלומי יוסף
אמיר נאמי מנכל צור תקשורת / צילום: שלומי יוסף

אמיר נאמי, המנכ"ל של משרד הייעוץ התקשורתי רונן צור ושות', מסר היום (א') עדות בתיק 242 (,פרשת ישראל ביתנו") בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

המחלקה הכלכלית בפרקליטות זימנה את נאמי לעדות בפני השופט צבי גורפינקל, בניסיון להוכיח כי עמותת "איילים" נתנה שוחד לסגנית שר הפנים לשעבר, פאינה קירשנבאום, בין היתר באמצעות שירותי ייעוץ תקשורתי שהעניק משרדו של צור.

לטענת הפרקליטות, קירשנבאום ומנהל ארגון המפלגה, דאוד גודובסקי, הגיעו ב-2014 לסיכום מושחת עם "איילים", לפיו בתמורה לכספים קואליציוניים שתדאג קירשנבאום להעביר לעמותה, "איילים" תשלם על שירותי יחסי ציבור של צור, שייראו כאילו יינתנו ל"איילים", אך בפועל יינתנו לקירשנבאום.

יודגש כי צור ואנשי משרו הם עדים בלבד, ואין כל חשד למעורבות שלהם במעשים הפליליים לכאורה. הנאשמים הם מתן דהן, יו"ר עמותת "איילים", הנאשם בעבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד ועוד; ודני גליקסברג, סגן יו"ר עמותת "איילים", הנאשם בעבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד ובעבירות נוספות. כידוע, במשפט נפרד עומדים קירשנבאום וגודובסקי עומדים לדין בגין קבלת שוחד ועבירות נוספות.

"איילים" היא עמותה שפועלת לחיזוק ההתיישבות בנגב ובגליל. על-פי כתב האישום, החל מחודש מאי 2014 התקיימו פגישות בין קירשנבאום, יחזקאל, צור והצוותים שלהם. לדברי הפרקליטות, במסגרת הסיכום עם "איילים" בדבר החזרת כסף לישראל ביתנו בתמורה לקבלת כספים קואליציוניים, פנה גודובסקי אל העמותה וביקש שתממן את התשלומים ליחזקאל ולצור עבור שירותי יחסי הציבור שניתנים לקירשנבאום.

לפי הנטען, "דהן יצר קשר עם מנכ"לית עמותת הרוח החדשה, אלישבע מזי"א, ועם מנהל יחידת הצעירים בעיריית תל-אביב, מיכאל וולה. דהן, ואחר-כך גם גודובסקי, סיפרו למזי"א ולוולה שקירשנבאום מעוניינת לשתפם בפרויקט נרחב של ישראל ביתנו בנושא צעירים, ובכלל זאת בכנס צעירים בכנסת. עוד הובהר למזי"א ולוולה כי במסגרת פרויקט הצעירים תפעל קירשנבאום לכך שהעמותה, הרוח החדשה ויחידת הצעירים יקבלו תקציב בסך 1.5 מיליון שקל לקידום מטרותיהם".

בשלב זה טוענת הפרקליטות כי החלו העמותה, הרוח החדשה ויחידת הצעירים לסייע בקידום הכנס בכנסת. "או אז פנה דהן אל מזי"א", נטען בכתב האישום, "ואמר לה כי במסגרת הפעילות המשותפת עם קירשנבאום עליהם לשכור את צור תקשורת, וכי העמותה תממן הוצאה זו. דהן סיכם עם מזי"א כי מבחינה פורמלית התשלומים לצור תקשורת ייצאו מהרוח החדשה, אך למעשה העמותה תעביר לרוח חדשה תשלומים נגדיים".

"בהמשך נערכה פגישה שבה נכחו, בין היתר, קירשנבאום, גודובסקי, אמיר נאמי - מנכ"ל משרד צור - ומתן דהן, יו"ר הוועד המנהל של העמותה", מתואר בכתב האישום. "בסופה של פגישה זו פרש גודובסקי עם דהן ונעמי לחדרו של האחרון, כדי לשוחח על הפרטים הכספיים. גודובסקי סיכם עם נעמי כי בעד שירותי יחסי הציבור ישולם לצור תקשורת סך של 20,000 שקל: 13 אלף שקל אלינו ו-7,000 שקל לעובד יחזקאל. גודובסקי הבהיר לנעמי כי ההתקשרות בפועל תעשה מול עמותת 'איילים'. בד-בבד, סיכם נעמי עם יחזקאל או מי מטעמו כי בגין כל חודש של עבודה משותפת מול קירשנבאוםף תעביר צור תקשורת ליחזקאל סך של 7,000 שקל".

לפי כתב האישום ב-18 במאי 2014 חתמה מזי"א, בשם הרוח החדשה, העמותה ויחידת הצעירים, על הסכם התקשרות מול צור תקשורת. על-פי הסכם זה התחייבה הרוח החדשה לשלם לצור תקשורת תשלום חודשי בסך 20,000 שקל + מע"מ לתקופה של חצי שנה לפחות.

לפי הנטען, "בסמוך לאחר מכן נחתם הסכם בין העמותה, באמצעות דהן, לבין הרוח החדשה, באמצעות מזי"א, שהבטיח את התשלומים הנגדיים מהעמותה אל רוח חדשה. החל מחודש מאי 2014 ועד לחודש נובמבר 2014 העבירה רוח חדשה סך מצטבר של 141,600 שקל למשרד צור, והעמותה העבירה סך זהה לרוח החדשה. בחודש נובמבר 2014 הודיעה מזי"א למשרד צור על סיום ההתקשרות".

נאמי, שהשתתף בפגישות הרלוונטיות, אמר היום כי היה בטוח ששירותי יחסי הציבור ניתנים לפאינה קירשנבאום. "עיקר העבודה הייתה מול פאינה ודאוד. אמרתי את זה 3 פעמים", אמר נאמי.

נאמי סיפר על תחילת ההתקשרות בין המעורבים מזווית ראייתו. "רונן צור קיבל טלפון מעובד יחזקאל, שאמר לו שהוא רוצה להפגיש אותו עם פאינה קירשנבאום. לפגישה, שנערכה באפריל/מאי 2014, הגענו אני ורונן, פאינה, דאוד גודובסקי ומתן מעמותת 'איילים'. התקיימה שיחה על איך מתחילים לעבוד ביחד ומה רוצים להשיג".

לדברי נאמי, "יחזקאל עשה את הקישור לפאינה ודאוד. בהמשך העברתי הסכם למתן. הוא לא חזר אליי כמה ימים, אז הרמתי טלפון לדאוד, שאמר לי שהוא מטפל בזה. כעבור יום מתן אמר לי להעביר את ההסכם לבחורה בשם אלישבע".

נאמי העיד כי ההסכם (שירותי היח"צ) נעשה מול עמותת "איילים", והתמורה (ששולמה לפי ההסכם למשרד של צור. ח',מ') הייתה 20 אלף שקל לחודש. מתן תהה לגבי המחיר, ודאוד אמר לו: "זה בסדר. אפשר לסגור את זה".

נאמי אמר כי מאוחר יותר פנה אליו רן לבנה (שעבד עם עובד יחזקאל) ואמר לו ש"יחזקאל מאוד מודאג, כי ההסכם הוא מול העמותה, וזה מסכן את פאינה, כי ניתנו שירותים עבור פאינה דרך העמותות. אני אמרתי לו כמובן שלא רק פאינה קיבלה שירותים. העבודה של עובד בתיק הייתה הרבה יותר עבור פאינה מאשר של צור".

עם זאת, במענה לחקירה נגדית לעו"ד ירון קוסטליץ המייצג את מתן דהן, הודה נאמי כי העמותות שכרו את שירותי משרד יחסי הציבור לצורך קמפיין שנועד להילחם בירידה מהארץ עקב יוקר המחיה. נאמי אישר בנוסף כי פאינה קירשנבאום הייתה בת-ברית לקידום העניין וקיבלה ייעוץ רק בהקשר של הפרויקט. זהו לב טענת ההגנה - שמדובר היה בפרויקט משותף לפאינה ולעמותות שהכול נעשה בשקיפות ועל-פי חוק.

"זה דבר שקורה כל הזמן. העמותות דואגות למטרה, ואיש הציבור נהנה מחשיפה תקשורתית", אמר עו"ד קוסטליץ. קוסטליץ גם ציטט מדברים שאמר רונן צור בחקירתו במשטרה, ולפיהם "הפרקטיקה של נבחרי ציבור שמאמצים אידיאולוגיה של עמותה ידועה ממקרים אחרים. זה היה במודל שמוכר לנו - עמותות במבקשות לקדם נושא חברתי, וחבר כנסת שהתגייס לעזור להם".

נאמי הגיב: "זה לא המקרה. כאן נחצה הגבול. השירות היה לאינטרסים שהם לא של העמותות. אבל ההסכם היה בעיניי תקין. בנוסף לשירות שנתנו לעמותות, נתנו שירות גם לפאינה".

בדיון הקודם העיד ניסן זאבי, עובד אחר של רונן צור, וסיפר כי צור אמר לו שקירשנבאום היא הלקוחה, וש"כל שבוע כשהעברתי סטטוס תיקים לרונן ולאמיר (נאמי), היה כתוב בו שהשירותים ניתנו לפאינה".

צרו איתנו קשר *5988