"קושנר מונח בכיסי" התפאר יורש העצר הסעודי מוחמד בין סלמן

על פי דיווח באתר INTERCEPT , מסר קושנר לנסיך שמותיהם של סעודים שאינם נאמנים לו ■ האתר מעלה אפשרות שקושנר למד על זהותם של אותם סעודים בתדרוך המודיעיני היומי, שמיועד לנשיא, ושלקושנר היתה גישה אליו לפני שניטל ממנו הסיווג הביטחוני שלו, בפברואר ■ קושנר מכחיש

ג'ארד קושנר ודונלד טראמפ / רויטרס
ג'ארד קושנר ודונלד טראמפ / רויטרס

יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמן, התפאר שג'ארד קושנר, חתנו של דונלד טראמפ ויועצו הבכיר, "מונח בכיסו". הוא אמר זאת בשיחה עם הנסיך מוחמד בין זיאד, יורש העצר באמירויות הערביות המאוחדות. כך טוען אתר האינטרנט האמריקאי "אינטרספט" (INTERCEPT) מיסודם של העיתונאים גלן גרינוואלד ולורה פויטראס, שפרסמו אלפי מסמכים של מידע מסווג שגנב אדוארד סנודן מהסוכנות לביטחון לאומי (NSA) ב-2013.

מוחמד בין סלמן, הידוע בוושינגטון בראשי התבות של שמו, MBS, הדיח את דודנו מוחמד בין נאיף, שהיה יורש העצר, ביוני אשתקד, ומיצב את עצמו כיורש העתידי של מלך סעודיה, סלמן בן עבד אל עזיז. בסוף אוקטובר הגיע קושנר לביקור בריאד, ללא כל הודעה מוקדמת, בלי לתאם את המסע עם המודיעין האמריקאי, כמקובל.

"שני הנסיכים (קושנר ומוחמד בין סלמן) שוחחו עד כמעט 4 לפנות בוקר, במהלך כמה לילות, החליפו סיפורים ותכננו אסטרטגיה", דיווח אז "וושינגטון פוסט".

מה אמרו השניים זה לזה ידוע רק להם, מציין עתה "אינטרספט", אבל לאחר הפגישה אמר הנסיך MBS למקורבים, כי קושנר מסר לו שמותיהם של מכובדים סעודיים שאינם מגלים לו נאמנות.

איך נודע לקושנר על זהותם של אותם סעודיים שאינם נאמנים לכאורה ליורש העצר? על פי "אינטרספט", נהג קושנר לקרוא בשקיקה את התדרוך המודיעיני היומי שמוגש לנשיא ארה"ב מדי בוקר והתעניין במיוחד במידע על המזה"ת. הפיכת החצר של MBS אוזכרה כמובן בתדרוך ובחודשים הבאים סיפק המסמך מידע שוטף על ההתפתחויות בממלכה, לרבות שמות של כמה מבני משפחת המלוכה הסעודית, שלא ראו בעין יפה את הפיכת החצר של יורש העצר החדש.

ב-4 בנובמבר, שבוע לאחר שקושנר שב לוושינגטון, השיק MBS מה שכונה בכלי תקשורת סעודיים מבצע לביעור השחיתות בממלכה. ממשלת סעודיה עצרה עשרות מבני משפחת המלוכה וכלאה אותם במלון הפאר ריץ-קארלטון בריאד. שמות הסעודים שאוזכרו בתדרוך המודיעיני היומי לנשיא ארה"ב היו בין העצורים. לפחות אחד מהם עונה במהלך מעצרו.

בהחלט יתכן שהנסיך הסעודי היה מודע לזהותם של מתנגדיו במשפחת המלוכה גם בלי המידע שסיפק לו קושנר, ציין פקיד ממשל אמריקאי שמצוטט בכתבה. יתר על כן, ייתכן של-MBS היו סיבות משלו לפרסם ברבים שקושנר חולק עמו מידע, גם אם הטענה הזו אינה נכונה. מתן פומבי לטענה כזו - אמיתית או לא - היה שולח מסר עוצמתי לבעלי בריתו ולאויביו של יורש העצר: 'הממשל האמריקאי מגבה את פעולותיי'.

וכך, אחד מהאנשים שלהם סיפר MBS על שיחותיו עם קושנר היה יורש העצר מהאמירויות הערביות המאוחדות, מוחמד בין זיאד, לדברי מקור שמרבה לשוחח עם מקורבי משפחות המלוכה בשתי המדינות. MBS התפאר באזני הנסיך מהאמירויות ובאזני אנשים אחרים, שקושנר "מונח בכיסו".

קושנר הכחיש זאת, באמצעות דובר במשרד של פרקליטו, אייב לואל. "שאלות מסוימות של המדיה הן בעליל כל כך שקריות ומגוכחות עד שהן אינן ראויות בכלל לתגובה; שאלה זו היא אחת מהן", אמר הדובר במשרד הפרקליט ל"אינטרספט". דובר במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן נמנע מתגובה.

ב-6 בנובמבר אשתקד, יומיים לאחר תחילתו של "המבצע לביעור השחיתות בסעודיה", הביע טראמפ את תמיכתו במבצע בסדרת ציוצים בטוויטר. "יש לי אמון מלא במלך סלמן וביורש העצר בסעודיה; הם יודעים בדיוק מה שהם עושים... כמה מאלה שזוכים בטיפול נוקשה שם חלבו את הממלכה במשך שנים!"

גישתו של קושנר לתדרוך המודיעיני היומי נחסמה בפברואר השנה, לאחר שראש מטה הבית הלבן, ג'ון קלי, החליט לשלול ממנו את הסיווג הביטחוני הזמני שלו בעקבות סירוב של FBI לתת לו סיווג ביטחוני קבוע.

"אינטרספט" טוען, שפקידי ממשל בכירים מודאגים מזה זמן רב מהדרך שבה מטפל קושנר בסוגיות רגישות של מדיניות חוץ בגלל העובדה שאין לו כל ניסיון דיפלומטי. הם אף חוששים מאפשרות שגורמים זרים ינסו להשפיע עליו לפעול בצורה זו או אחרת באמצעות עסקות עסקיות עם אימפריית הנדל"ן של משפחתו.

"וושינגטון פוסט" מסר באחרונה, כי שר-החוץ לשעבר, רקס טילרסון, והיועץ לביטחון לאומי, ה.ר. מקמאסטר, הביעו בעבר חששות מכך שקושנר עוסק במדיניות החוץ האמרקיאית כ"פרי-לאנסר". על פי ה"פוסט", שאל טילרסון כמה מפקידי הסטייט דיפטרמנט (כאשר עדיין כיהן כשר): "מי שר-החוץ כאן"?

יורש העצר הסעודי נפגש השבוע עם טראמפ בבית הלבן.

צרו איתנו קשר *5988