עיצומים בנתג״ז; הופסק הטיפול בצינור הגז של בזן

עובדי נתג"ז התאגדו לפני כ-4 שנים, ומאז נמשך המו"מ הנוגע להסכם הקיבוצי • יו"ר איגוד עובדי האנרגיה בהסתדרות: "אם עד אפריל לא יסתיים המו"מ, לא תהסס נציגות העובדים להפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותה" • הנהלת החברה: ״העיצומים על רקע שימוע ליור הוועד"

מאבק עובדים/ צילום: שאטרסטוק
מאבק עובדים/ צילום: שאטרסטוק

עובדי חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל (נתג"ז) החלו בצעדים ארגוניים ונוקטים בימים האחרונים עיצומים, במסגרתם הם לא מטפלים בתקלות מערכתיות הסובלות דיחוי. בשעות האחרונות העובדים אף נמנעו מלבצע עבודות תיקון בקו הגיבוי של צינור הגז הטבעי שמחובר לבתי הזיקוק בחיפה - כך הודיעה היום (ב') ההסתדרות. נכון לרגע זה אין שיבושים באספקת הגז הטבעי למפעלי בז"ן.

על פי ההודעה, ברקע להחלטה "גרירת הרגליים מצד ההנהלה במו"מ על הסכם קיבוצי ראשון בחברה, וניסיונותיה להצר את צעדי התאגדות העובדים ופגיעה בכוחם הארגוני".

מנגד, הגורמים המקורבים להנהלת החברה טוענים כי לאחרונה דווקא חלה התקדמות משמעותית במו״מ מול העובדים ואף נקבעו פגישות עמם לשבועות הקרובים. לטענתם, הסיבה לעיצומים נעוצה בזימון לשימוע של חבר בכיר בוועד החברה על רקע עבירות הבטיחות אותן ביצע.

נזכיר כי עובדי נתג"ז התאגדו בהסתדרות לפני כארבע שנים, ומאז נערכים ניסיונות הידברות ממושכים בין הצדדים מתוך מטרת נציגות העובדים להסדיר את תנאי העסקתם בהסכם קיבוצי. באוקטובר 2016 נקטו העובדים בסבב של צעדים ארגוניים אשר הובילו להמשך המו"מ, אולם מאז לא הגיעו הצדדים להסכמות. לפני כחודש אושרר סכסוך העבודה בחברה, המאפשר את הנקיטה בצעדים הנוכחיים.

במקביל לעיצומים, יו"ר איגוד עובדי האנרגיה בהסתדרות דוד גלנוס, שלח מכתב התראה חריף למנכ"ל נתג"ז שמואל תורג'מן. במכתבו התריע גלנוס בפני המנכ"ל כי אם עד סוף אפריל לא יסתיים המו"מ, לא תהסס נציגות העובדים להפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותה ולהחריף את הצעדים הארגוניים שהחלו בימים האחרונים.

יו"ר איגוד עובדי האנרגיה בהסתדרות, דוד גלנוס, מסר היום: "אני קורא להנהלת נתג"ז להתעשת ולנהוג בתום לב מתוך מטרה להביא לסיומו של המו"מ אשר נמשך זמן רב מדי - ולטובת כל הצדדים. ההסתדרות תמשיך ותיתן גיבוי מלא לעובדי החברה ולא תהסס לפעול שוב ולהחריף את הצעדים הארגוניים על מנת להסדיר את זכויות העובדים בהסכם קיבוצי ראשון".

מחברת נתג״ז נמסר בתגובה: "העיצומים בהם נקטו היום קומץ של עובדים בחברה, בהנהגת ההסתדרות, באים על רקע זימונו של ראש הוועד לשימוע לפני פיטורים, בשל מעורבותו באירוע בטיחות קשה ביותר שהתרחש במתקן של החברה בתוך תחנת כוח של חברת החשמל, שמקורו בזלזול חריף בנהלי הבטיחות תוך סיכון חיי אדם. טענת ההסתדרות כאילו מקור העיצומים הוא במו״מ על הסכם קיבוצי היא זריית חול בעיני כולם, לאחר שלפני כחודש הסכימו הצדדים על מרבית המחלוקות שנותרו, וכאשר למעשה נקבעו פגישות לשבועיים הקרובים לניסוח ההסכמות שהושגו וחתימת ההסכם. נתג"ז מחויבת להמשיך לפעול בבטיחות מרבית תוך נקיטת מדיניות של אפס סובלנות כלפי אירועי בטיחות, חריגים ככל שיהיו".

צרו איתנו קשר *5988